נפסלה מועמדותה של דליה טל לדירקטוריון בנק הפועלים

ועדת הביקורת של הבנק החליטה לפסול את המועמדות, על רקע מחאה של ארגונים חברתיים על חוסר הסבירות של המלצת המינוי - בין היתר בשל חשש לפגיעה בתחרות בין הבנקים

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דליה טל
דליה טלצילום: קמחי מוטי

ועדת הביקורת של בנק הפועלים החליטה על פסילת מועמדותה של עו"ד דליה טל לדירקטורית בבנק, כך נודע היום (ד') ל-TheMarker. החלטת הוועדה הגיעה לאחר שהארגונים החברתיים לובי 99 וצדק פיננסי מחו על מועמדותה לתפקיד דירקטורית שאינה חיצונית בבנק. ההמלצה למינוי ניתנה על ידי הוועדה הבלתי־תלויה לדירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה, בראשות השופט בדימוס משה גל.

הוועדה למינוי דירקטורים הודיעה כי בהמשך להחלטת ועדת הביקורת של בנק הפועלים לפסול את המועמדות של טל "בשל מניעות סף", כפי שנכתב על ידי הוועדה, המועמדת החלופית מטעמה היא תמר בר-נוי גוטלין. בר-נוי גוטלין שימשה עד 2018 כסמנכ"לית אשראי וגביה בלאומי קארד.

סניף בנק הפועלים
סניף בנק הפועלים

במכתב ששלחו הארגונים החברתיים לנגיד בנק ישראל, אמיר ירון, למפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, לראשת רשות התחרות, מיכל הלפרין, וליו"ר בנק הפועלים, עודד ערן - הם דרשו שלא למנות את טל לדירקטורית בבנק. במכתב נאמר: "אנו סבורים כי מועמדותה של טל שגויה, ולוקה בחוסר סבירות קיצוני".

בהמשך נימקו את טענתם, וכתבו: "בראש ובראשונה, לעו"ד טל יש מעורבות רבת שנים באירועים בעייתיים שאירעו בבנק לאומי". הכוונה היא לחקירה בארה"ב בגין סיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמות מס, שבגינה שילם לאומי קנס של כ–400 מיליון דולר. עוד טענו הארגונים החברתיים כי "קיים חשש שעקב ידיעותיה ומעורבותה של טל כיועצת משפטית לכמה בנקים — ללאומי בעבר במשך שנים רבות ולבנקים נוספים בהווה — מינויה יוביל לפגיעה בתחרות בין הבנקים".

בשל הנימוקים האלה טענו בלובי 99 ובצדק פיננסי כי "המינוי מעביר מסר ציבורי בעייתי של שימור כשלונות מערכת הבנקאות והתעלמות מהם - במקום שיפור. זאת, דווקא בתקופה שבה הפועלים יוצא לדרך חדשה כבנק ללא גרעין שליטה. על כן, עולה החשש כי מינוי זה יוביל לפגיעה באמון הציבור במערכת הבנקאות".

בדיווח לבורסה על המועמדת החלופית, ציין בנק הפועלים כי ועדת הביקורת קבעה שביחס למועמדותה של טל קיימת מניעות סף בשל קיומה של זיקה שאינה זניחה, וזאת בהתאם לפקודת הבנקאות. הסעיף אליו הפנה הבנק בדיווח מתייחס למי שהייתה לו בשנתיים האחרונות זיקה לבנק. הבנק עצמו מסרב לפרט מהי אותה זיקה. יכול להיות שמקור הזיקה בייעוץ שנתנה טל, בתפקידה כעו"ד במשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות', לבנק הפועלים ויכול להיות שהזיקה נוגעת לתפקידה כיועצת המשפטית של בנק לאומי, כפי שנטען על ידי הארגונים החברתיים.

עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית ארגון לובי 99, מסרה בתגובה: "אנחנו מברכים על ההתעשתות. לאור הכשלים החמורים של בנק לאומי בתקופה בו טל ייעצה לו משפטית, המסר הציבורי שהיה מעביר מינויה לבנק הפועלים הוא בלתי נסבל. מערכת שאין בה אחריותיות ואין בה קשר בין שכר ועונש מהווה כר פורה לשחיתות, וזאת מבלי להתחיל להזכיר את החשש מפגיעה בתחרות ושאר ההשלכות הנובעות ממעבר בין שני הבנקים הגדולים בישראל. אנחנו מקווים שבפעם הבאה השיקולים האלה יילקחו בחשבון מראש, ומועמדויות כגון אלה כלל לא יעלו על הפרק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker