קבלת פנים צוננת: שב"א צונחת ביום המסחר הראשון שלה בבורסה

המניה של חברת התשלומים בכרטיסי אשראי נסחרת במחיר נמוך ב-8% ממחיר ההנפקה ■ ההנפקה התעכבה במשך כחצי שנה ובוצעה בדקה ה-90, כדי שהבנקים לא יאבדו את זכותם לקבל דיווידנד גדול

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מסוף סליקה לכרטיסי אשראי
מסוף סליקה לכרטיסי אשראיצילום: בלומברג

קבלת פנים צוננת לחברת שב"א (שרותי בנקאות אוטומטיים) ביום המסחר הראשון שלה בבורסה בתל אביב. מניית החברה, שהונפקה לפי מחיר של 740 אגורות, נסחרת כעת במחיר של 681.2 אגורות - ירידה של 8%.

הנפקתה של שב"א התעכבה במשך כחצי שנה והחברה הונפקה בדקה ה–90, כדי שהבנקים לא יאבדו את זכותם לקבל דיווידנד גדול של יותר מ-150 מיליון שקל. הוויכוח בין הבנקים נסוב על החברה האחות של שב"א, מס"ב (מרכז סליקה בנקאי). הפועלים היה המתנגד העיקרי למיזוגה לתוך שב"א — בעוד לאומי ביקש למזג את מס"ב לתוך שב"א ולמכור את שתי החברות יחד. ועדת שטרום החליטה להשאיר את מס"ב בשליטת הבנקים הפועלים, לאומי ודיסקונט (25% כל אחד), כשמזרחי טפחות והבינלאומי יחזיקו 12.5% כל אחד.

שב"א, המנוהלת על ידי משה וולף, מעסיקה 73 עובדים. החברה עוסקת בהפעלת מערכות המאפשרות, בין השאר, איסוף עסקות בכרטיסי חיוב ממסופים בבתי עסק והעברת אישורים לעסקות בכרטיסי חיוב בממשק סילוקין בין סולקים למנפיקים של כרטיסי חיוב, וכן בהעברת אישורים לפעולות משיכת מזומן. שירותי החברה כוללים תפעול מערכת תקשורת דו־כיוונית בין סולקים ומנפיקים של כרטיסי חיוב לבין בתי עסק, לאישור ולאיסוף עסקות המבוצעות בכרטיסי חיוב בבתי העסק.

בשנים האחרונות דובר לא מעט על הצורך בצמצום כוחה של שב"א כמונופול בתחום תשתית התשלומים בישראל, שמציב חסמי כניסה גבוהים בפני שחקנים חדשים. מי שיכלו בכל זאת לשבור את המחסום ולהשיק פעילות עצמאית בישראל הן ויזה העולמית ומאסטרקארד. ואולם במקום להתחרות בשב"א — הן בחרו בסופו של דבר לחבור אליה ולהיות שותפים בה. משמעות הדבר היא שהגופים שירכשו בהנפקה את מניות שב"א כהשקעה פיננסית יעשו זאת כששב"א תמשיך לתפקד כמונופול בתחומה — על כל המשתמע מכך.

ההכנסות של שב"א משירותים הסתכמו ב–69.2 מיליון שקל ב–2018 — צמיחה של 9.3% לעומת 2017. כ–31 מיליון שקל, כ–45% מסך ההכנסות, הגיעו מתחום המסופים. לאחר העלאת תעריפים שביצעה שב"א בחודשים האחרונים, היא גוזרת עמלה חודשית של 15 שקל מכל מסוף המתחבר לתשתית שלה — ולמעשה, מכל מסוף אשראי בשוק המקומי. העמלה נגבית גם אם דרך אותם מסופים לא מתבצעות באופן קבוע עסקות בכרטיסי אשראי. שב"א ציינה בתשקיף לקראת ההנפקה כי מספר המסופים הפעילים שלה עלה בממוצע בשנים האחרונות ב–4.7% בשנה, והגיע בסוף 2018 ל–161 אלף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker