הכשרת הישוב זינקה ב-7%: מקדמת שינוי במבנה האחזקות ההיסטורי בחברה

המניה נסקה בעקבות דיווח על רפורמה שתובא להצבעה באסיפה הכללית: בעל השליטה יוותר על זכויות ההצבעה העודפות שמוקנות למניות היסוד של הכשרת הישוב, תמורת כתבי אופציה בלתי סחירים ■ המטרה: גיוס הון שיאפשר הרחבת הפרויקטים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר נמרודי צילום: ורדי כהנא
ערן אזרן

מניית הכשרת הישוב, שבשליטת משפחת נמרודי, זינקה אתמול בכ-7%, לאחר שדיווחה על רפורמה במבנה האחזקות בחברה. זאת, לקראת ביצוע הנפקת הון בבורסה לאחר כמעט 30 שנה.

הכשרת הישוב פירסמה אתמול זימון לאסיפה כללית, שתתקיים באמצע יולי ותתבקש לאשר מהלך שבמסגרתו תוותר בעלת השליטה בחברה, חברה בבעלות יעקב נמרודי, על זכויות הצבעה עודפות שמוקנות למניות היסוד של הכשרת הישוב שבבעלותה. זאת, תמורת כתבי אופציה בלתי סחירים שיוקצו לה למימוש מניות החברה.

השלמת המהלך תאפשר להכשרת הישוב - שמממנת את פעילותה רק ממקורותיה השוטפים ומגיוס חוב - להנפיק מניות וניירות ערך המירים לציבור. הנפקות ההון יאפשרו לה בין היתר לשפר את יחסיה הפיננסיים, לחזק את הונה העצמי ולהפחית את עלויות המימון. אלה יאפשרו לקבוצה לקדם פרויקטים חדשים.

הכשרת הישוב נמצאת כיום במצב ייחודי, שנובע מתנאים היסטוריים. לחברה הון מונפק של כ-28.3 מיליון מניות רגילות שמקנות קול אחד לכל מניה באסיפות כלליות, ולצדן 30 מניות יסוד שמקנות למחזיק בהן מספר קולות השווה לכל הקולות של בעלי המניות הרגילות. כך למעשה, מניות היסוד מקנות ליעקב נמרודי שליטה אבסולוטית בחברה, שכן מניות היסוד מקנות לו רוב אוטומטי של 50% מזכויות ההצבעה בכל אסיפה כללית של החברה, וזאת מעל ומעבר לזכויות ההצבעה המוקנות לו מכוח החזקותיו במניות רגילות.

מגדל הכשרת הישוב בבני ברק

לפי הוראות חוק ניירות ערך, כאשר לחברה יש יותר מסוג מניות אחד, היא רשאית להנפיק מניות חדשות רק במניות העדיפות (אלו שיש לנמרודי). המשמעות היא שבפועל נמנעת מהכשרת הישוב האפשרות להנפיק מניות לשוק ההון. לאחר תקופה ממושכת של דיונים ובחינת חלופות שונות לפתרון הסוגייה, החליטו בהכשרת הישוב לבטל הזכויות העודפות של מניות היסוד, וכך לפתור את הבעיה.

במסגרת המהלך התגבשה עסקה שלפיה תמורת הוויתור על הזכויות העודפות, הכשרת הישוב תקצה ל-NLD, חברה שבבעלותו של נמרודי, 17 מיליון כתבי אופציה בלתי סחירים הניתנים למימוש למניות רגילות של החברה במהלך תקופה של 8 עד 15 שנים (משך התקופה תלוי באחוז האחזקה המצטבר של בעלי השליטה), במחיר מימוש שישקף הנחה של 16.5% על המחיר הממוצע של המניה בבורסה ב-14 הימים שייקדמו לכל אירוע של מימוש כתבי אופציה.

עם זאת, על פי תנאי העסקה, לא ניתן לממש את האופציות בכל עת, וחלות על מימושן מספר מגבלות. האופציות ייכנסו לתוקף רק לאחר שהכשרת הישוב תבצע גיוס הון ראשוני מהציבור. לאחר מכן, מימוש כתבי אופציה יתאפשר אך ורק אם שיעור ההחזקות המצטבר של בעלי השליטה (המחזיקים כיום כ-67%) ירד מתחת ל-50.01%, ורק בכמות שתוריד את שיעור ההחזקות חזרה ל-50.01% ממניות החברה, ולא מעבר לכך.

האופציות המוצעות ל-NLD אינן סחירות, מוגבלות בזמן ומימושן כרוך בתנאים ומגבלות נוספים ובכך ש-NLD תזרים להכשרת הישוב מזומנים בהיקף ניכר, העשוי להגיע למאות מיליוני שקלים. בתום תקופת האופציות, כתבי אופציה שלא נוצלו יפקעו, ובכך למעשה השליטה בהכשרת הישוב תהיה כמו בכל חברה אחרת – בהתאם לשיעור ההחזקה במניות הרגילות.

האסיפה תצביע על הנושאים כמקשה אחת

מלבד אישור הסכם הענקת האופציות בעבור הוויתור על הזכויות, יהיה על סדר יומה של האסיפה הכללית גם אישור עדכון תזכיר החברה והחלפת התקנון שלה, הנדרשים על רקע השינויים במניות ומנגנוני ההצבעה בחברה. כניסת המהלך לתוקף מותנית בכך שהאסיפה הכללית תאשר את כל הנושאים שעל סדר היום, כמקשה אחת.

תומר כץ, סמנכ"ל השקעות ופיתוח עסקי בהכשרת הישוב, מסר: "לשמחתנו, אנו נמצאים ביישורת האחרונה של מהלך רציני ומורכב מאוד. אנחנו מעריכים כי עלה בידינו לגבש מתווה מאוזן שימקסם את התועלת עבור כל הצדדים הנוגעים בדבר, אך בראש ובראשונה יביא בשורה של ממש לחברה. לראשונה זה עשרות שנים יתאפשר לחברה להגדיל ולחזק את בסיס ההון שלה, לשפר את יחסי המינוף וכן להאיץ את קידום תוכניות הפיתוח העסקי בפרוייקטים קיימים וחדשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker