כיסא גלגלים רובוטי ושעון דופק מציל חיים: טוגדר מציעה לציבור השקעה בסטארט-אפים

טוגדר - אחת משלוש פלטפורמות פעילות למימון המונים - הודיעה על פתיחתה להשקעות על ידי הציבור הרחב: "הציבור יוכל להשקיע בחוכמה לצד משקיעים מובילים ומנוסים"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
אתר טוגדר
אתר טוגדרצילום: צילום מסך

תחום גיוס ההמונים – בעיקר לסטארט-אפים - ממשיך לצבור תאוצה: טוגדר (Together), שהיא אחת משלוש פלטפורמות פעילות למימון המונים, הודיעה על פתיחת הפלטפורמה להשקעות לציבור הרחב. עד כה הפלטפורמה הגבילה את ההשקעה בסטארט-אפים בפלטפורמה ל-35 משקיעים מקצועיים בלבד (ניצעים), אך מעתה גם משקיעים מהציבור יוכלו לקחת חלק במימון.

פלטפורמות מימון המונים הן זירה חדשה יחסית לגיוסי הון, המהוות אלטרנטיבה לזירה המסורתית של הבורסה. מדובר בפלטפורמות שמאפשרות לציבור להשקיע במיזמים, בעיקר סטארט-אפים, באמצעות האינטרנט. פעילות הפלטפורמות הוסדרה בחוק, שאושר ב-2015. החוק איפשר לראשונה לחברות מימון המונים להיות "רכז הצעה" לציבור, בדומה לחברות חיתום הפועלות בשוק ההון. החוק נכנס לתוקף ב-26 בדצמבר 2017, לאחר שהרשות הסדירה את פעילות הפלטפורמות באמצעות תקנות.

בישראל פועלות כיום שלוש פלטפורמות למימון המונים - הדסטארט הוותיקה, באמצעות החברה הבת FUNDIT, שבה שותפה חברת החיתום פועלים אי.בי.אי; חברת Together וחברת פיפלביז. גם מימונה פעילה בתחום, אך היא מכוונת בעיקר למיזמים מחוץ לשוק ההון. באוגוסט 2018 הודיעה פיפלביז על השלמת גיוס ההון האינטרנטי הראשון בישראל, לאחר שחברת אינוקאן פארמה גייסה כ-3 מיליון שקל, מיותר מ-500 משקיעים ב-40 יום, באמצעות הנפקת מניות.

טוגדר קיבלה רישיון פעילות מרשות ניירות ערך ביולי 2018. לאחר מכן פעלה החברה לאיתור חברות היי-טק שנמצאות לאחר השקעת סיד (גיוס הון התחלתי) ולפני סבב גיוס A. בשונה מחברות מימון אחרות, בטוגדר בחרו שלא לפתוח באופן מיידי את הגיוסים לציבור הרחב, והחליטו בשלב הראשון לפתוח את אפשרות ההשקעה בחברות ל-35 ניצעים, בהם משקיעים "מקצועיים", חלקם "כשירים" - בהתאם לחוק ניירות ערך.

המשמעות היא שרק לאחר שהמשקיעים המתוחכמים, אותן מכנים בטוגדר "מועדון האנג'לים", מחליטים להשקיע את כספם במיזמים – נפתחת אפשרות ההשקעה גם בפני הציבור הרחב, שפחות מתמחה בהשקעות הון סיכון. ההשקעה ההדרגתית אמורה להקטין את הסיכון לציבור ולהוות סנן ראשוני שנותן אינדיקציה מסוימת לאיכות המנפיקה.

כיסא גלגלים רובוטי

"אנו פותחים בפני הציבור את האפשרות להשקיע במיזמים שעד כה היו סגורים להשקעות של קרנות ואנג'לים בלבד", אמר אלעד שמש, שותף מייסד טוגדר. "למשקיעים המתוחכמים תהיה עדיין אפשרות להגדיל את סכום ההשקעה ולתת ביטחון גבוה יותר לחברה, ולמשקיעים החדשים, לציבור הרחב, יש אפשרות להשקיע את כספם בחוכמה לצד משקיעים מובילים ומנוסים".

מאז השקתה בסוף 2018, גייסה טוגדר כמה מיליוני שקלים לכל מיזם, בהם לחברת UPnRIDE, המפתחת כסא גלגלים רובוטי ייחודי המאפשר למשותקי גפיים לעמוד על רגליהם, ול-CardiacSense, המפתחת שעון דופק המאפשר ניטור וחיזוי מציל חיים של שינויים בסדירות פעילות הלב.

לירן פלג, שוקי כהן שרת ואלעד שמש
לירן פלג, שוקי כהן שרת ואלעד שמש מטוגדרצילום: רותם דניאלי

בחברה ציינו כי בימים אלה מבצעים גיוסים נוספים באמצעות מועדון האנג'לים, כך שבתקופה הקרובה החברה צפויה להוסיף חברות נוספת לפורטפוליו ההשקעות הציבור.

לטוגדר פאנל יועצים שכולל את האלוף במיל' עוזי מוסקוביץ, רו"ח איריס שטרק, פרופ' אהוד רענני, מנהל מערך ניתוחי הלב במרכז הרפואי שיבא בתל-השומר, ודורון ליבשטיין, לשעבר סמנכ"ל בכיר במיקרוסופט אירופה. הפאנל מייעץ לטוגדר אם לאפשר לסטארט-אפ מסוים להשתמש בפלטפורמה, ואם הוחלט לקבלו – הפאנל מעניק לסטארט-אפ ייעוץ סביב הקמפיין.

החודש מציינת רשות ניירות ערך את חודש מימון ההמונים. בעמוד הפייסבוק של הרשות נכתב: "כולנו נחשפנו בשנים האחרונות לתופעת מימון ההמונים הקלאסית... שמאפשרת לכל אחד ואחת מכם לקחת חלק פעיל בקידומו של מיזם הקרוב ללבכם בתמורה למתנת תודה סמלית... לצד מודל מימון ההמונים המוכר לכם, קיים מודל חדש הקרוי מימון המונים הוני, המתייחס למעשה להשקעה בניירות ערך לכל דבר, שהתמורה בגינה היא מניה או אג"ח של החברה בה החלטתם להשקיע".

עוד נכתב: "גם אם שמעתם על המודל וגם אם לא, כדאי שתדעו שמדובר באפיק השקעה המעורר עניין, אך גם טומן בחובו שאלות והתלבטויות רבות – ובדיוק לשם כך אנחנו כאן - כדי לעשות לכם סדר... המשיכו לעקוב אחר הפרסומים שלנו במהלך החודש – וסמנו כבר עכשיו ביומן שלכם את 25 ביוני – היום שבו יענו מומחי רשות ניירות הערך בשידור חי בפייסבוק על כל שאלה שיש לכם בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker