נעזרים בקנאביס רפואי? אל תצפו שיתייחסו לבעיות שלכם

חולים המתלוננים על סחורה פגומה לא מקבלים מענה הולם מהחברות שמשווקות קנאביס רפואי בישראל - ומשרד הבריאות, כך נראה, מתעלם מהמצב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
גידולי קנאביס רפואי בישראל
גידולי קנאביס רפואי בישראלצילום: Baz Ratner / REUTERS

משרד הבריאות, ובפרט היק"ר (יחידת הקנאביס הרפואי במשרד), מתחמקים מאחריות  לבעיותיהם של החולים המשתמשים בקנאביס רפואי. כך עולה מתגובתו הלקונית של המשרד נוכח מספר לא מבוטל של פניות לגבי טיב הקנאביס הרפואי שמספקות חברות הקנאביס המקומיות.

בפניית TheMarker למשרד הבריאות דווח כי במערכת התקבלו תלונות רבות בנוגע לקנאביס שמספקת אחת החברות המפוקחות, בין היתר על כך שהחומר מגיע עם עובש, או עם עלים במקום תפרחות וחשד לריסוסים. חולים המשתמשים בו סבלו מתופעות לוואי של כאבי ראש ובחילות, כך שהחומר מחריף את התסמינים ומגביר כאבים.

עוד דיווחנו למשרד הבריאות על כך שחלק מהמתלוננים ביקשו לקחת את הקנאביס הרפואי שסופק להם לבדיקות מעבדה, אך המעבדות סירבו לקבל את הסחורה בטענה שמשרד הבריאות אוסר עליהן לבדוק קנאביס רפואי - איסור תמוה למדי.

משרד הבריאות בירושלים
משרד הבריאות בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

שאלנו את משרד הבריאות, שאמון על רפורמת הקנאביס החדשה, האם קיים מענה טלפוני זמין לפניות החולים לגבי לספקים המשווקים את הקנאביס הרפואי לחולים בישראל, ואם כן מה הוא. התמונה המצטיירת מתלונות ברשתות החברתיות, היא כי משתמשים רבים מרגישים שהם לא מקבלים כל אוזן קשבת לענייני הפגמים במוצר - לא ממשרד הבריאות ולא מהחברות המשווקות.

שאלה נוספת ששלחנו למשרד נוגעת למצב שבו חולה מעוניין לעבור מחברה אחת לאחרת, לאחר שמצא כי החומר שהיא מספקת לא מתאים לצרכיו, גורם לו פריחות ולתופעות לוואי חמורות. האם למשרד הבריאות יש דרך להקל על החולים את המעבר? כמו כן ביקשנו התייחסות לטענה שלא ניתן ליישם ביעילות את רפורמת הקנאביס משום שבבתי המרקחת אין מספיק מקום לאחסן בכספות קנאביס רפואי של כמה חברות.

מתגובת דובר משרד הבריאות ניכר שבמשרד לא רואים צורך לענות לזעקות החולים. בתגובה נכתב: "משרד הבריאות, באמצעות היחידה לקנאביס רפואי, פירסם רגולציה לכלל העוסקים בתחום ובה הנחיות לבקרות בנושא איכות, הן בתחום הגידול והן בתחום הייצור. לראיה, לאחרונה הוטל הסגר והותלה רישיון לתקופה מסוימת של אחד הספקים בתחום, בעקבות ממצאים שהתגלו בביקורת שנערכה באתר החברה ושאינם עומדים בסטנדרט הרפואי שהציב המשרד.

"מצופה ממטופלים שמזהים פגם במוצר שיפנו לספק (בדיוק כבכל מוצר צריכה או רפואי) ו/או למשרד הבריאות. ככלל, משרד הבריאות אינו מוצא צורך להתיר עקרונית ביצוע בדיקות על ידי מטופלים, אך אם תוגש בקשה ספציפית הנושא יידון לגופו של עניין. בהתאם לחקיקה הקיימת, ביצוע בדיקות קנאביס מחייבת היתר פרטני לגורם ספציפי ומסיבה מוצדקת. בדיקות אלה בעלות ערך רק כאשר קיימת שרשרת אחזקה ברורה וידועה מהספק, דרך המטופל למעבדה". עוד נמסר כי משרד הבריאות מפעיל מוקד טלפוני, וכן היק"ר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker