המרוץ למנכ"ל בנק הפועלים: גולן שרמן וידין ענתבי הגישו מועמדות

השניים יתמודדו מול ארז יוסף, יעקב אורבך דני קולר ומועמדים מחוץ לבנק, בהמשך לפרישתו המפתיעה של המועמד המוביל רונן שטיין והודעתה של לילך אשר טופילסקי על מעבר לקרן פימי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
גולן שרמן
גולן שרמןצילום: מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר

מתקרבת ההכרעה לגבי זהות המנכ"ל הבא של בנק הפועלים, שיתמנה במקומו של אריק פינטו שהודיע באמצע אפריל על סיום תפקידו בסוף השנה. כרגע נשארו במרוץ לתפקיד שלושה מועמדים פנימיים מתוך הבנק וכן מועמדים חיצוניים. זאת לאחר שבשבוע שעבר נודע כי המועמדת המובילה לתפקיד - מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי - לא תגיע להפועלים אלא תעבור לכהן כשותפה בכירה בקרן פימי, ובהמשך להודעת הפרישה המפתיעה של רונן שטיין, המשנה למנכ"ל הפועלים וראש חטיבה קמעונית בבנק.

מלבד ארז יוסף, 51, ראש חטיבת אסטרטגיה, תפעול ומשאבים ומי שנחשב למועמד  המועדף על ידי פינטו, מתוך הפועלים הגישו מועמדות לתפקיד גם גולן שרמן, 50, ראש חטיבת החדשנות, וידין ענתבי, 48, ראש חטיבה לשווקים פיננסיים ופעילות בינלאומית.

יוסף אמנם היה מעורב בשנתיים האחרונות בכל הקשור להיערכות הבנק ליישום רפורמת שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות, ונטל חלק פעיל בהנפקה המוצלחת בבורסה של חברת כרטיסי האשראי ישראכרט - אך אין לו ניסיון של ניהול בכיר של חטיבה עסקית או קמעונית. יוסף נתפס בשנים האחרונות יותר כ"גזבר" של הבנק, שמוציא לפועל ואחראי על תוכניות ההתייעלות השונות – עד כדי כניסה לעימותים עם ועד העובדים של הבנק, דבר שלא היה קורה בהפועלים בעבר.

בדומה ליוסף, גם שרמן מקורב מאוד לפינטו. הוא מונה על ידו לחבר הנהלה בפברואר 2018, אחרי ששימש בהצלחה כראש אגף קמעוני וכסגן ראש חטיבה קמעונית. במהלך כהונתו של שרמן כראש חטיבת החדשנות בהפועלים, הושקה אפליקציית התשלומים ביט שיש לה כבר כ-1.5 מיליון לקוחות, בעיקר פרטיים, לצד מוצרים טכנולוגיים נוספים.

ידין ענתביצילום: עופר וקנין

עם זאת, בעיני רבים במערכת הבנקאות דווקא נראה טבעי יותר כי שרמן יתמנה כעת לראש חטיבה קמעונית במקומו של שטיין ורק בהמשך, לאחר שיצבור ניסיון גדול יותר בתפקידי ניהול בכירים, יתמודד על מנכ"לות הבנק.

אריק פינטוצילום: אמיל סלמן

ענתבי, לשעבר ראש רשות שוק ההון במשרד האוצר ולשעבר מנכ"ל בית ההשקעות דש ניירות ערך, הובא להפועלים ביולי 2013 על ידי המנכ"ל הקודם ציון קינן, שמינה אותו לראש חטיבה פיננסית, כלומר לסמנכ"ל הכספים של הבנק.

בשנה שעברה, במסגרת סבב מינויים שערך פינטו, הוא קידם את ענתבי כאמור לראש חטיבה לשווקים פיננסיים ולפעילות בינלאומית, ומינה אותו גם ליו"ר פועלים שוקי הון, זרוע השקעות ריאליות ובנקאות להשקעות של הבנק. עבור ענתבי מדובר בתפקיד ניהולי תפעולי ראשון, תוך שהוא מנסה להתמודד עם הצרות שהשאירו לו קודמיו בפעילות הבינלאומית ופועל לביצוע שינויים ארוכי טווח בחטיבה לשווקים פיננסיים. עם זאת, ההערכה במערכת הבנקאות היא כי ענתבי עדיין לא בשל להתמנות לתפקיד המנכ"ל.

גם יעקב אורבך, לשעבר ראש חטיבה עסקית-מסחרית של הפועלים, הגיש מועמדות. זאת לאחר תקופה קצרה ולא מוצלחת בקבוצת דלק אצל יצחק תשובה.

מועמד נוסף שהגיש מועמדות הוא דני קולר, לשעבר ראש חטיבה לשווקים פיננסיים ופעילות בינלאומית של הבנק. קודם לכן כיהן קולר כראש חטיבה לניהול סיכונים בחלק מהשנים שבגינן מתנהלת בימים אלה חקירת המס נגד הפועלים בגין סיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמות מס - חקירה שעלתה עד כה לבנק כ-3.2 מיליארד שקל ועלולה לעלות עוד כמה מאות מיליוני שקלים.

רונן שטייןצילום: מגד גוזני

פרישה מפתיעה

ההודעה על עזיבתו של שטיין היתה מפתיעה במיוחד לנוכח העובדה כי עד לפני פחות משבוע הוא נתן ליו"ר הדירקטוריון עודד ערן, העומד בראש ועדת האיתור, להבין כי יתמודד על התפקיד. במערכת הבנקאות פירשו את פרישתו של שטיין בכך שמאחורי הקלעים פינטו ומקורביו עשו ככל שביכולתם כדי לקדם את סיכוייו של ארז יוסף, שנחשב כאמור למקורבו של המנכ"ל הפורש.

ואולם מקורבים לפינטו דחו על הסף את הטענות הללו, וציינו כי פינטו מידר את עצמו מתהליך בחירת המנכ"ל. המקורבים הוסיפו כי אם פינטו היה מתנגד למינויו של שטיין הוא היה כבר מזמן מחליף אותו ולא מאפשר לו בתפקיד כה בכיר כמו ראש חטיבה קמעונית, כפי שעשה עם רבים מחברי ההנהלה האחרים. המקורבים אף ציינו כי במהלך ישיבות ההנהלה, פינטו טען כי לשטיין - שמילא תפקידים בכירים שונים בחטיבות עסקיות וקמעוניות בבנק וכן שימש כמנכ"ל ויו"ר ישראכרט - יש את הסיכויים הגבוהים ביותר להיבחר למנכ"ל הבא של הבנק בסיטואציה הנוכחית.

גם מקורבים לשטיין הכחישו בימים האחרונים את הטענות כי הוא פרש מהבנק מאחר שהבין כי סיכוייו להיבחר אינם גבוהים. לדבריהם, שטיין התלבט מאוד לגבי התמודדותו על התפקיד, אך כעת הוא מתכנן לפנות לכיוונים חדשים שאינם בתחומי בנקאות או ביטוח, כמו קמעונות, עולם התשלומים, מסחר מקוון ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker