פיץ' הורידה את דירוג האג"ח של טבע וקבעה תחזית דירוג שלילית

חברת דירוג האשראי מציינת מספר סיבות להורדת הדירוג: היחס בין רמת החוב והרווח התפעולי, ירידה מתמשכת במחירי התרופות הגנריות והתביעות שהחברה מתמודדת איתן במסגרת פרשת משככי הכאבים בארה"ב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
מנכ"ל טבע קור שולץ
מנכ"ל טבע קור שולץצילום: עופר וקנין

חברת דירוג האשראי Fitch הורידה בסוף השבוע את דירוג איגרות החוב של חברת טבע מ-BB ל-(BB-) וקבעה להן תחזית דירוג שלילית. המשמעות: חברת הדירוג צופה שהשינוי הבא בדירוג יהיה הורדה נוספת.

פיץ' הסבירה שהורדת הדירוג משקפת את הערכתה שהיחס בין רמת החוב ברוטו של החברה לרווח התפעולי התזרימי שלה (Gross Debt/Ebitda) יישאר מעל 5 גם לאחר 2020 בשל צמיחה איטית מהצפוי בהכנסותיה של החברה, קשיים נמשכים בהקטנת רמת העלויות של החברה, ירידת מחירים מתמשכת של התרופות הגנריות והסכומים שטבע צפויה לשלם כדי להסדיר את התביעות התלויות נגדה. בין התביעות נגד טבע: אחריותה לכאורה למגפת ההתמכרות למשככי כאבים נרקוטיים (אויפיואידים) בארה"ב והתביעה שהוגשה נגדה ו-18 יצרניות נוספות של תרופות גנריות על תיאום מחירים של 112 תרופות גנריות.

טבע נאבקת בחוב פיננסי ברוטו של 28.6 מיליארד דולר וחוב פיננסי נטו של 26.7 מיליארד דולר שמרביתו נצבר ברכישת חברת אקטוויס ג'נריקס באוגוסט 2016 תמורת 39 מיליארד דולר. היחס בין החוב הפיננסי נטו של טבע לרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) הגיע ל-5.45 בסוף מארס 2019. טבע הצהירה בעבר שתקטין את יחס החוב ל-4 עד לסוף 2020, אולם בשיחת הוועידה שקיימה טבע עם אנליסטים לאחר פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2019, הודה מנכ"ל טבע קור שולץ שייתכן שהורדת היחס לחוב תתעכב.

רמת הדירוג הנוכחית אליה נפלו איגרות החוב של טבע היא השלישית בקבוצת הדירוג הספקולטיבית. איגרות החוב של טבע עדיין לא הושפעו מהורדת הדירוג. ביום שישי עלה מחיר האיגרת של טבע שנושאת ריבית של 6.75% ועומדת לפירעון במארס 2028 ב-0.88% ותשואתה ירדה ל-7.84%, שמשקפת מרווח של 5.71 נקודות אחוז לעומת איגרת חוב של ממשלת ארה"ב לטווח דומה, ולעומת תשואת שיא של 8.46% לפיה נסחרה בסוף מאי 2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker