האיום בהקפאת שכר הדירה בברלין הפיל את מניית איי.די.או גרופ ב-11%

בסנאט של ברלין עומדת לעלות הצעה להקפיא את שכר הדירה בעיר לתקופה של 5 שנים החל ב-2020 ■ הצעה גרמה לירידה של 1% במדד הנדל"ןStoxx Europe Real Estate, ולירידה במניות החברות המתחרות בקבוצת איי.די.או

יורם גביזון
ברלין
ברליןצילום: Getty Images IL

מניית חברת איי.די.או גרופ, שבשליטת קרן אפולו ומשה דיין, יורדת ב-7.9%. זאת בעקבות כוונתה של קרטין לומפשר, חברת הסנאט של ברלין, להציע הקפאה של שכר הדירה בעיר לתקופה של 5 שנים החל ב-2020 על פי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג. הסנאט של העיר, שנשלט על ידי המפלגה הסוציאל דמוקרטית ומפלגת השמאל,  צפוי להצביע על ההצעה בסתיו הקרוב.

על פי טיוטת ההצעה, הקפאת שכר הדירה לא תחול על דיור ציבורי ולא על בניינים חדשים שטרם הושכרו. ההצעה גרמה לירידה של 1% במדד הנדל"ן Stoxx Europe Real Estate, ולירידה במניות החברות המתחרות בקבוצת איי.די.או כמו Deutche Wohnen LEG Immobilen ו-Vonovia .

איי.די.או גרופ היא בעלת השליטה (38%) בחברה ADO Properties  שפעילה בשוק הנדל"ן המניב למגורים בברלין ונסחרת בבורסה של פרנקפורט בשווי של 2 מיליארד יורו. חלק משוויה של איי.די או פרופרטיס נובע מהציפייה ששכר הדירה הממוצע בדירות שהחברה משכירה 6.76 יורו למ"ר יעלה ב-48% וידביק את שכר הדירה הממוצע בשוק שהוא 9.99 יורו למ"ר. מימושה של תקווה זו עלול להידחות אם אכן הסנאט של ברלין יכריז על הקפאת שכר הדירה ל-5 שנים החל ב-2020 .

חברת שיכון ובינוי, שהיתה בעלת השליטה באיי.די.או גרופ, נחלצה כמעט לגמרי מהנפילה במנייה בעקבות הפרסום. שיכון ובינוי מכרה 30% ממניותיה של איי.די.או גרופ ברבעון הראשון של 2019 במחיר של 87 שקל למניה ובתמורה כוללת של 720 מיליון שקל וברווח נטו של 363 מיליון שקל. מניית איי.די.או גרופ החלה את יום המסחר במחיר של 74.48 שקל - נמוך ב-14.6% מהמחיר שלפיו מימשה שיכון ובינוי את מרבית אחזקתה באיי.די.או גרופ. שיכון ובינוי נותרה עם אחזקה של 7.5% ממניותיה של איי.די.או גרופ ואז רשמה בדוחות הכספיים לרבעון הראשון של 2018 רווח של 82 מיליון שקל נטו משיערוך יתרת אחזקתה באיי.די.או גרופ.

ברט גייסנס, אנליסט בבנק מורגן סטנלי, מעריך שהסיכון למעורבות פוליטית בשוק הנדל"ן למגורים הגרמני גדל באחרונה בשל החשש מהקפאת שכר דירה לתקופה של 5 שנים החל בינואר 2020, כתוצאה ממחאה חברתית. גייסנס מציין שההצעה להקפאת שכר הדירה תוצג בפני הסנאט של ברלין ב-18 ביוני. הוא מזכיר מחלוקת בנוגע ליכולת להגן על הקפאת שכר הדירה בבית משפט חוקתי פדרלי של גרמניה, ובנוגע לשאלה אם הקפאת שכר הדירה אינה בתחום אחריותה של הממשלה הפדרלית ולא הסנאט של ברלין.

מכל הצעדים האחרים שהוזכרו לטיפול במצוקה החברתית שנגרמת כתוצאה מהעלייה החדה בשכר הדירה - גייסנס מעריך שהקפאת שכר הדירה היא האיום הגדול ביותר על שווי החברות בתחום הנדל"ן המניב למגורים בגרמניה. הסיבה לכך היא שלנוכח התשואות הנמוכות על נדל"ן למגורים בגרמניה - כלומר, המחירים הגבוהים של הנכסים - הסיכוי היחיד של בעלי החברות הפעילות בשוק הנדל"ן למגורים להגדיל את התשואה להון הוא צמיחה אורגנית, כלומר הגדלת שכר הדירה הממוצע שהן גובות על הנכסים שבבעלותן על ידי העלאת שכר הדירה בעת חידוש חוזים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker