ההנפקה של הבורסה יוצאת לדרך: הדירקטוריון אישר את טיוטת התשקיף

התשקיף מתבסס על התוצאות הכספיות של הרבעון הראשון, עם ירידה בהכנסות וברווח ביחס לרבעון המקביל אשתקד ■ בנק ההשקעות הבינלאומי ג'פריס יוביל את ההנפקה במטרה שגם משקיעים בינלאומיים ישתתפו בה

איתי בן זאב
איתי בן זאבצילום: ניר קידר

דירקטוריון הבורסה אישר היום (ה') את טיוטת התשקיף שהוגשה לרשות ניירות ערך לקראת ההנפקה הצפויה. התשקיף מבוסס על תוצאות הרבעון הראשון של 2019, המתפרסמות בד בבד עם ההודעה.

מי שיוביל את ההנפקה הוא בנק ההשקעות הבינלאומי ג'פריס, שמוקדם יותר השבוע הצטרף לבורסה כחבר רחוק - חבר בורסה שאינו מחויב להחזיק סניפים או נציגות קבועה בישראל. בהמשך, יצטרפו אליו גם חתמים ישראליים.

לפי הבורסה, הובלת ההנפקה על ידי בנק השקעות בינלאומי תאפשר גם למשקיעים בינלאומיים להשתתף בה. בשל סכום ההנפקה, שאינו צפוי להיות גדול, נבחר גוף בינוני בגודלו. ג'פריס מעורב בישראל ומנהל פעילות ברוקראז' יחד עם גופים מוסדיים ישראליים. מקורבים להליך מסרו כי בחירתו כחתם תחזק את בסיס הפעילות של הבנק בישראל בעתיד.

בשוק מעריכים כי שווי החברה בהנפקה יהיה 650 מיליון שקל, אך מדובר בהערכות ראשוניות, וייתכן שאלה יעלו בהתאם להתמחרות עתידית. מקורבים לבורסה ציינו כי המחלוקות עם הוועד עדיין לא יושרו במלואן, אך נראה כי העניינים נרגעו, מה שאיפשר להניע את ההנפקה.

הבורסה בת"א
הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

באשר לתוצאות הכספיות של הרבעון האחרון, הן משקפות ירידות בהכנסות וברווח הנקי ביחס לרבעון הראשון של 2018. הרווח הנקי ירד ל-5.4 מיליון לעומת 8.1 מיליון ברבעון המקביל אשתקד.

ההכנסות של הבורסה קטנו ב-2% והסתכמו ב-64.6 מיליון שקל לעומת 66.2 ברבעון המקביל אשתקד. את הקיטון בהכנסות מייחסת הבורסה לירידה במחזורי המסחר והסליקה, בדומה למגמה הכלל עולמית, וכן להשפעת הרפורמה בקרנות הסל שהתרחשה בסוף 2018. בבורסה מדגישים כי בהכנסות שלא ממסחר - הכנסות מדמי רישום, שירותי מסלקה והפצת מידע - חל גידול לעומת הרבעון המקביל. 

גם ההוצאות של הבורסה ברבעון האחרון גדלו ב-12% לעומת הרבעון המקביל אשתקד - 61.7 מיליון שקל, לעומת 55.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

עדי אשכנזי, מתוך סדרת הסרטונים של הבורסהץ הוצאות השיווק תפחו
עדי אשכנזי, מתוך סדרת הסרטונים של הבורסה. הוצאות השיווק תפחוצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של הבורסה לניירות ערך

הבורסה מציינת כי הגידול המשמעותי נובע בין היתר מהוצאות השיווק, שבעיקרם תוצאה של קמפיין פרסומי רחב היקף שערכה הבורסה, ולגידול בהוצאות הפחת. הקיטון בהכנסות בשילוב עם עלייה בהוצאות הביאו לירידה ברווח מהפעילות השוטפת לפני פחת (EBITDA) שהסתכם ב–7.3 מיליון שקל לעומת כ-12 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2018. הבורסה מדגישה כי יותר מ-2 מיליון מהשינוי נובעים מיישום תקן 16 IFRS.

יו״ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה,מסרה בתגובה: "הנפקת הבורסה היא צעד נוסף בדרך שאנו מקדמים לפתיחת שוק ההון והפיכתו לחדשני ומתקדם בדומה לשווקי ההון המתקדמים בעולם. תהליך הנפקת הבורסה הוא שלב טבעי ומוכר בשווקים שעברו תהליך של שינוי מבני, מבורסה שהיא בבעלות חבריה, לבעלות של בעלי מניות, בעלי אינטרס הוני מובהק, שרואים את השאת הערך של הבורסה כמטרה עליונה ולכן גם את פיתוחה העסקי לטובת המשקיעים והחברות הציבוריות, כך שניצני השינוי המבני כבר כאן״.

את בנק ההשקעות ג'פריס מייצגים בהנפקה עוה"ד אילנית לנדסמן יוגב, ניר דאש ורון בן מנחם ממשרד הרצוג פוקס נאמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker