מקצה השיפורים של שיכון ובינוי: מספר האופציות ליו"ר כהן הופחת ב-75%

תמיר כהן יקבל חבילה בשווי 15.6 מיליון שקל, במקום 25.1 מיליון ■ המנכ"ל היוצא משה לחמני יקבל בעקבות דיונים עם המוסדיים חבילת תגמול של 10.2 מיליון שקל ב-2019, במקום 12.3 מיליון ■ למנכ"ל לפידות הוקצו 20 מיליון אופציות לאחר שקיבלו את הטיעון שמינויו העלה את מחיר המניה

יורם גביזון
תמיר כהן, משה לחמני ואייל לפידות
תמיר כהן, משה לחמני ואייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ', סיון פרג'
יורם גביזון

10 ימים לאחר שבעלי מניותיה דחו את ההצעה לאשר חבילות תגמול נדיבות לתמיר כהן יו"ר החברה ולמשה לחמני המנכ"ל היוצא, חוזרת חברת שיכון ובינוי ומזמנת את בעלי מניותיה להצבעה. זו תתקיים ב-16 ביוני ועניינה: חבילות תגמול מקוצצות לשניים.

המנכ"ל היוצא משה לחמני יקבל בעקבות דיונים שנערכו עם המשקיעים המוסדיים חבילת תגמול בסכום של 10.2 מיליון שקל ב-2019, במקום חבילה של 12.3 מיליון שקל  - לאחר שבעלי המניות דחו את ההצעה.

החברה מציינת שבעקבות מגעים עם יועצים לגופים מוסדיים, ככל הנראה החברות אנטרופי ועמדה, החליטו ועדת התגמול ודירקטוריון החברה להפחית את התנאים שמציעים לאשר ללחמני, כך שלא יהיה זכאי למענק שנתי בגין תקופת ההודעה המוקדמת, שבה לא יכהן כמנכ"ל, ובגין התקופה שלגביה ישולמו לו דמי הסתגלות. כמו כן, הוא לא יהיה זכאי לצבירת זכאות למענק הוני בגין התקופה שבה ישולמו לו דמי הסתגלות.

תמיר כהן היו"ר יקבל חבילת תגמול בשווי של 15.6 מיליון שקל ב-2019 במקום תגמול בסכום כולל של 25.1 מיליון שקל, שהוצע לו קודם לכן ונדחה על ידי בעלי המניות. יחד עם זאת, בכפוף לקבלת אישורים נדרשים על פי חוק, תותר הגדלת היקף משרתו של כהן מ-85% ל-100% ובהתאם - הגדלת שכרו, המענק השנתי שלו והתגמול ההוני שלו הוא זכאי.

המשקיעים המוסדיים הצליחו לחתוך ב-75% את התגמול ההוני הנוסף שיקבל היו"ר כהן מעבר לתגמול ההוני הראשוני שהוצע לו באסיפה שזומנה למארס 2019, אולם לא התכנסה על רקע המו"מ עם אייל לפידות על מינוי כמנכ"ל.

המוסדיים ניתקו את הקשר שניסו ליצור כהן ודירקטוריון החברה, בין תנאי העסקתו לבין תנאי העסקתו של לפידות, שנחשב כמנכ"ל מוערך עם עבר של יצירת ערך, בעוד שלכהן אין עבר מוכר של יצירת ערך בישראל. המוסדיים העמיקו את ההבחנה בין תנאי השכר שאושרו ללפידות, לבין תנאי השכר שאושרו לכהן וללחמני. בעוד שללפידות אושרה הקצאת 20 מיליון אופציות ל-5% מהחברה, במחיר מימוש של 7.5 שקלים למניה - כלומר 1.5 שקל מתחת למחיר הבורסה של המניה ביום האישור, הרי שלגבי כהן ולחמני קוצצה מנת האופציות, ומחיר המימוש הועלה מ-7.5 שקל ל-9.3 שקל - כלומר במחיר השווה למחיר הממוצע של המניה ב-30 ימי המסחר שקדמו לאישור ההצעה בדירקטוריון החברה.

המוסדיים קיבלו בכך את הטיעון של לפידות, ולפיו עצם הידיעה על מינויו הצפוי היא שהעלתה את מחיר המניה, והכניסה את האופציות לכסף. זאת בעוד שלגבי כהן ולחמני העריכו המוסדיים שאין להם חלק בעליית המניה, ועל כן אין סיבה להעניק להם אופציות בתוך הכסף. כהן יקבל 1.8 מיליון אופציות וכן 175 אלף מניות חסומות ו-112 אלף מניות חסומות, על פי תנאי התוכנית שאושרה לו בינואר 2019, ואילו המנה הנוספת של תגמול הוני שהוצעה לכהן הופחתה מ-9.8 מיליון אופציות ל-2.5 מיליון אופציות. בנוסף, הוא יקבל 60 אלף מניות חסומות.

השווי ההוגן של האופציות שיקבל המנכ"ל היוצא לחמני הופחת מ-4.5 מיליון שקל ל-3.5 מיליון שקל, והשווי ההוגן של האופציות שיקצו לכהן הופחת מ-38 מיליון שקל ל-9 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ