ריווק קיבלה אישור FDA למערכת לסיוע לנפגעי שבץ ומנתרת ב-180% במסחר

המערכת היא היחידה מסוגה שאושרה על ידי ה-FDA ותימכר במרכזי שיקום בארה"ב ■ מאז הנפקתה בספטמבר 2014, שבה גייסה 36 מיליון דולר - קרס מחיר המניה ב-99.5% וכיום היא נסחרת במחיר של 3.32 דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נפגע עמוד שדרה מצבא ארה"ב מתרגל את המערכת של ReWalk
נפגע עמוד שדרה מצבא ארה"ב מתרגל את המערכת של ReWalkצילום: Mel Evans / AP

מניית ריווק (Rewalk) מנתרת ב-180% במסחר בניו יורק לאחר שהחברה קיבלה את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לשווק את המערכת Restore, שהיא חליפה רכה חיצונית (בניגוד למוצר) שנועדה לסייע לאנשים שסובלים מהגבלות תנועה לאחר שסבלו משבץ מוחי. המערכת היא היחידה מסוגה שאושרה על ידי ה-FDA ותימכר במרכזי שיקום בארה"ב.

כמעט אי אפשר לעמוד בפני החזון של חברת ריווק. החברה, שהוקמה ב-2001 על ידי ד"ר עמית גופר - שעמוד השדרה שלו נפגע בתאונה - פיתחה שלד לביש שמאפשר לפגועי עמוד שדרה לעמוד על רגליהם וללכת באופן עצמאי, ומשפר בכך מהותית את איכות חייהם של אנשים שסבלו ממכת גורל קשה. בכל הקשור להשקעה לעומת זאת, ריווק היא פחות חזון ויותר חלום בלהות. מהתבוננות בשווי החברה נראה לפעמים שריווק היא שלד בורסאי.

מאז הנפקתה בספטמבר 2014, שבה גייסה 36 מיליון דולר במחיר של 12 דולר למניה קרס מחיר המניה ב-99.5% וכיום היא נסחרת במחיר של 3.32 דולר, לאחר שביצעה במארס 2019 איחוד הון כך שכל 20 מניות הפכו למניה אחת. 

שבץ מוחי, שהוא אחד הגורמים העיקריים לנכות, פוגע ב-17 מיליון איש כל שנה ברחבי העולם. מנכ"ל ריווק, לארי יסינסקי, אמר שהחברה תשיק את מערכת Restore במחיר של 28,900 דולר וכן תספק אופציות חכירה של המערכת במטרה שתהיה בת השגה בכל מרפאה ובכל קהילה. מערכת Restore מורכבת ממבנה דמוי לבוש שמתחבר לחגורה קלה סביב המותן ולכבלים שמסייעים לחולה להרים את רגלו הפגועה בצורה מסונכרנת לדפוס ההליכה הטבעי שלו. המערכת מספקת סיוע לחולה כשהוא מניע את רגלו קדימה וכשהוא מנתק את רגלו מהקרקע, תוך כיפוף לאחור של כף הרגל שהם שני השלבים העיקריים של הליכה.

מערכת Restore, שמבוססת על טכנולוגיה ופטנטים של מכון וייס באוניברסיטת הארוורד להנדסה ועל הליכים ביולוגיים, מצטרפת למוצר המקורי של החברה Rewalk Personal 6.0 שהוא שלד רובוטי לביש - המוצר המקורי של החברה שמיועד לטיפול באנשים הסובלים משיתוק כתוצאה מפגיעה בעמוד השדרה. ריווק מכרה עד כה 550 מערכות שלד חיצוני ב-26 מדינות והכשירה 270 מרכזי שיקום בשימוש במוצר. הבעיה העסקית העיקרית של ריווק עד כה היתה רמת מכירות נמוכה, אף שהמוצר Rewalk Personal 6.0 אושר לשיווק על ידי ה-FDA ביוני 2014 - כלומר חמישה חודשים לפני הנפקת החברה בנאסד"ק.

מכירותיה של ריווק הסתכמו ב-6.6 מיליון דולר ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2019. החברה הפסידה 108 מיליון דולר מאז הנפקתה, ייצרה גירעון של 94 מיליון דולר בתזרים המזומנים שאילצו את החברה לגייס, ודירדרו את שווי הפעילות של החברה (שווי מניותיה בניכוי הנכסים הפיננסיים) ל-6.1 מיליון דולר לפני הקפיצה בשווי המנייה היום (ד').

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker