ביג מרכזי קניות יוצאת לגיוס הון של 100 מיליון שקל – המניה מגיבה בירידות

הגיוס נועד לחזק את בסיס ההון של ביג, על רקע העסקה שביצעה באחרונה – רכישת 13% מחברת אפריקה נכסים ב-318 מיליון שקל ■ במקביל, רכשה ביג מרכז מסחרי בסרביה לפי שווי של כ-14.5 מיליון יורו – בתשואת NOI של 9%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז הקניות באינדג'יה, סרביה
ערן אזרן

ביג מרכזי קניות נערכת לגיוס הון של כ-100 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות ואופציות למניות (סדרה 5). הגיוס נועד לחזק את בסיס ההון של החברה, בין היתר על רקע העסקה שביצעה ביג באחרונה – רכישת 13% מאפריקה נכסים תמורת כ-318 מיליון שקל, לצד עסקות עתידיות. בתגובה, מניית ביג יורדת בכ-3% במסחר. את הגיוס צפויה להוביל לידר הנפקות. 

במקביל, ביג דיווחה כי חתמה על הסכם לרכישת 67.5% מהון המניות של חברה סרבית, שמחזיקה במלוא זכות הבעלות במרכז קניות מניב בעיר אינדג'יה שבסרביה. הרכישה בוצעה באמצעות החברה הבת (78.5%) ביג CEE. ביג CEE תרכוש את המרכז המסחרי, שאותו תנהל לאחר העסקה, לפי שווי של כ-14.5 מיליון יורו.

בביג, שמנוהלת על ידי איתן בר-זאב, ציינו כי המרכז המסחרי ממוקם בסמוך לכביש המהיר בין בלגרד לנובי סאד (שתי הערים הגדולות בסרביה) ומשמש מרכז "אאוטלט" לשיווק של מותגיי אופנה בינלאומיים ובהם, טומי הילפיגר, קלווין קליין, דיזל ועוד. השותף העיקרי שיחזיק יחד עם ביג CEE בנכס (27.5%) הינו זכיין האופנה הגדול בסרביה, אשר מחזיק בזיכיון בלעדי לשיווק של מעל ל- 30 מותגי אופנה בינלאומיים.

המרכז המסחרי כולל שטח מסחרי להשכרה של 9,570 מ"ר עם זכויות להרחבה של עד כ-30 אלף מ"ר שטח בנוי ברוטו. שיעור התפוסה במרכז המסחרי הוא כיום 80%, וההכנסות התפעוליות נטו (NOI) מסתכמות בכ-1.3 מיליון יורו בשנה – המגלמים תשואה של 9%.

עם השלמת העסקה תחזיק ביג בסרביה בארבעה מרכזים פעילים ועוד מרכז בהקמה בשטח כולל של כ-108 אלף מ"ר. במקביל, החברה נמצאת בהקמה של עוד 15 אלף מ"ר במרכז הקניות ביג פאשן פארק שנבנה בצמוד לקניון בבלגרד, שייפתחו באכלוס מלא עד סוף 2019.

סרביה מושכת אליה בשנים האחרונות משקיעים מישראל – בעיקר בתחום הנדל"ן. לצד ביג, חברות ישראליות נוספות הפעילות בסרביה הן שיכון ובינוי ואפריקה נכסים. סרביה, מדינה של 7 מיליון תושבים, נהנית מצמיחה גבוה – 3.5% ב-2018 – והיא אחת המדינות הכי צומחות אירופה. עלות העבודה בסרביה היא מהנמוכות במזרח אירופה, עם ממוצע שכר נטו לחודש של 427 יורו.

חי גאליס, משנה למנכ"ל ביג, ציין כי ביג רואה בסרביה מנוע צמיחה משמעותי. "הפרויקט החדש, המצטרף לכניסה לתחום המשרדים בתחילת השנה ולמרכזי הקניות הפעילים ואלו שעדין בבנייה, מרחיב את תמהיל פעילותה בסרביה ומחזק את היותה שחקן נדל"ן מניב משמעותי בסרביה", אמר.

ביג, שנסחרת לפי שווי של כ-3.3 מיליארד שקל, פועלת בשנים האחרונות בסביבה עסקית מאתגרת, על רקע המעבר הגובר של צרכנים לקניות באינטרנט על חשבון ביקור פיזי בחנויות. החשש הוא כי חולשה של חברות הקמעונות השונות, ששוכרות שטחים, תפגע גם בחברות הקניונים והמרכזיים המסחריים. עם זאת, נראה שביג עד כה מצליחה להתמודד עם האתגרים, כשהיא שומרת על צמיחה וגידול ברווחים.

בחודש שעבר ביג דיווחה על תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2019. ההכנסות גדלו ברבעון ב-5.3% ל-210 מיליון שקל בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. הרווח המיוחס לבעלי המניות טיפס ברבעון ל-132.4 מיליון שקל – זינוק של 167%. ה-NOI ברבעון עלה ב-3.2% ל-151.1 מיליון שקל, בעוד הרווח הנקי התזרימי (FFO) עלה ב-3.5% ל-85.4 מיליון שקל, ביחס לרבעון המקביל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker