הרוקחים נגד חברות הקנאביס הישראליות: "מספקות חומר לא ראוי, רחמים על המטופלים"

דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים: "בעבר קיבלו המטופלים חומר עם עובש, פטריות וחומרי הדברה. כיום החומר הזה לא יכול להיכנס לבית המרקחת. הרפורמה היתה אמורה להוביל למצב שבו יש אספקה שוטפת של תרופות, אך קיים מחסור כרוני"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קנאביס רפואי
צמח קנאביס בישראל, המיועד לשימוש רפואי (צילום ארכיון)צילום: Bea Kallos / AP

בחודשים האחרונים התפתחה בישראל בועת קנאביס מקומית, וחברות הפועלות בתחום הגיעו לשווי של מיליארדי שקלים ללא הכנסות. בינתיים, החולים בישראל הזקוקים לתרופה בשביל להקל על מכאוביהם, סובלים קשות. הבעיות החלו לאחר כניסתה של רפורמת הקנאביס, שיצרה מחסור חמור בקנאביס רפואי. 

בזמן שהחולים מאשימים את הרגולטור, ובפרט את היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים בישראל, מאשים את החברות המגדלות.

"האשמים היחידים הם המגדלים. הם צברו ניסיון וידע בגידול, וקיבלו על בסיסו רישיון לעשות הרבה כסף. אך הפלא ופלא: אותן חברות מונפקות בבורסה שטענו כי יש להן ידע מעל ומעבר בחקלאות לא מצליחות לגדל גידול חקלאי ראוי? או שכל הדיבורים שלהן על הידע שהצטבר היו בעלמא, או שמשהו אחר מסתתר מאחורי חוסר היכולת שלהן לספק תרופות ראויות למטופלים", אומר פפו.

מה כוונתך בתרופה לא ראויה?

"כיום ניתן לרכוש את הקנאביס הן אצל המגדלים והן בבתי המרקחת. בניגוד לחומר שנמכר אצל המגדלים, בבתי המרקחת קיימת בקרת איכות מאוד מוקפדת. אם בעבר קיבלו המטופלים חומר עם עובש, פטריות וחומרי הדברה, כיום תחת הרפורמה החדשה החומר הזה לא יכול להיכנס לבית המרקחת. המגדלים, שקיבלו שנתיים שלמות להיערך לבקרת האיכות הקפדנית, זילזלו בה וכיום לא מצליחים לעמוד בתנאי הרישיון".

קנאביס רפואי
קנאביס רפואי (צילום ארכיון)צילום: אייל טואג

באילו חברות מדובר?

"לכאורה כולן לא עומדות בסטנדרטים. מתוך 15 זנים שונים שאני מבקש לקבל, אני מקבל פעם בשבועיים-שלושה זן אחד בלבד. אני מוציא הזמנות לשישה סוגים ולא מקבל כלום. הגעתי למצב שבו אני לא בררן; גם הלקוחות כבר פחות בררנים, כי הם לא יכולים לאפשר את זה לעצמם".

איך נוצר מצב שבו לבתי המרקחת אסור לשווק חומר שניתן לשווק באופן פרטי על ידי המגדלים?

"לכאורה, מי שתיכנן את הרפורמה חשב שהמגדלים ישלימו את הפער של הביקוש. בפועל, מכיוון שאין להם בקרה ראויה, הם משלימים אותו עם מוצר לא איכותי. כדי שהקנאביס יעמוד בסטנדרטים של תרופה כמו שהרפורמה החליטה שהמטופלים צריכים לקבל, בית המרקחת צריך לקבל חומר איכותי ונקי שעומד בסטנדרטים מסוימים של ריכוז THC ו-CBD. אך המגדלים לא מצליחים או לא רוצים לעמוד בסטנדרטים. החשד שלי הוא שהם לא רוצים, כי אם משהו לוקח ממך 200-150 מיליון שקל, לא תמחא לו כפיים. כך הגענו למצב שבו בבית המרקחת נמכרת תרופה מסוג א', ואצל המגדלים נמכרת תרופה מסוג ב'".

איזו סיבה יש להם לא לספק סחורה בהתאם לרישיון?

"מכיוון שמדובר בצמח, הם אומרים לי שצמח להם יבול עם פטריות ועובשים. מבחינתי היבול פסול להבאה. אני לא מסוגל לשווק אותו ללקוחות, וכך נוצר מצב שלהם יש סחורה ללא הגבלה והקפדה, ולעומת זאת כשבא אלי מטופל עם מרשם לשלושה סוגים של תפרחות, במקרה הטוב יהיה לי סוג אחד לספק. החברות מבטיחות לי שהיבול הקרוב, בעוד חודש וחצי, יהיה איכותי. אבל זה צמח, יש מחזורי גידול, לך תדע אם זה יקרה.

בית מרקחת סופר פארם
בית מרקחתצילום: דודו בכר

"יותר מכך - בגלל המחסור הנורא, כשנכנס מלאי למפיצים, שניים-שלושה לקוחות קונים כמות אדירה, ותוך חצי שעה כבר אין מלאי. הרגולטור צריך לתת את הדעת על ויסות הכמויות, כי זה שבבאר שבע יש מלאי לא מנחם מטופל בקרית שמונה. מן הסתם, הבעיה פחותה בין באר שבע לגדרה, אבל מדינת ישראל קיימת גם מעבר לאזורים האלה".

מה המלצתך לרגולטור?

"מכיוון שהמצב קשה, על הרגולטור לנקוט צעדים קשים".

מה כוונתך? לשלול את רישיון הפעילות?

"מי שלא מצליח לעמוד בתנאי רישיון הייצור והגידול - לשלול לו את רישיון הגידול. יש הרבה שישמחו לקבל רישיון לגדל. אחרי ששוללים להן את הרישיון, אותן חברות יידרשו לעמוד בתקופת מבחן בשביל להוכיח שהן מצליחות לגדל שני מחזורי גידול איכותיים, ורק אז צריך להחזיר להן את הרישיון".

איך מגיבים המטופלים למצב?

"לבי עם המטופלים. אני מרחם עליהם, הם בתסכול נוראי, כועסים וחסרי אונים. אני מבין אותם. זה מתסכל חולה שזקוק לתרופה לא להשיג אותה אחרי 40 טלפונים, או להשיג ארבעה גרם מתוך ה-40 שאותם הוא צריך עד סוף החודש. לא מדובר בסטלנים, מדובר באנשים חולים שקשה להם ללכת, לתפקד. הם יוצאים עם מרשם מהרופא ומתחילים לכתת את רגליהם, ואין כל מושיע. בית המרקחת שלי לא מתפקד כבר שלושה שבועות, אני מקבל בין 80 ל-100 טלפונים ביום. כל שיחה מינימום 3 דקות, בשביל להיות אדיבים. אנחנו משותקים לחלוטין".

כמה תפרחות חסרות כיום בשוק?

סוגים פופולריים ביותר חסרים. הרופא רושם מרשם עם הריכוז של THC ו-CBD. הוא רושם אם לתת להם את זה בזן "סטיבה" או "אינדיקה". ברגע שהרופא רושם זן וריכוז חומרים פעילים אני לא יכול להחליף ביניהם. אסור לי לשנות את המרשם. ואז החולה חוזר לרופא, ועד שהוא חוזר לבית המרקחת עם מרשם שונה, יש שוב מחסור בתרופה.  הרפורמה שנערכו אליה שנתיים היתה אמורה להוביל למצב שבו יש אספקה שוטפת של תרופות, אך קורה כאן משהו לא סביר, וקיים מחסור כרוני. אסור שמטופלים לא יוכלו לקבל טיפול או יקבלו טיפול חלקי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker