הכבשה השחורה של ישי דוידי מסתובבת ללא רועה כמעט שבע שנים

חברת מר ספגה הפסד של 17 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019, אינה עומדת באמות מידה פיננסיות, ונאלצה לבקש מהבנקים כתבי ויתור בחסות הגב הרחב של קרן פימי ■ חברה בת של מר זכתה במכרז להקמה של מערכות הגנה ובקרה לנמל חיפה החדש

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ישי דוידי, בעל השליטה בקרן פימי
ישי דוידי, בעל השליטה בקרן פימיצילום: אילן אסייג

הדו"חות של מר מסבירים מדוע החברה מתקשה להגיע לעמק השווה עם בעלי מניותיה בנוגע לחידוש הסכם הניהול עם היו"ר חיים מר. מהתוצאות לרבעון הראשון עולה שמר אינה מנוהלת, וקשה שלא להגיע למסקנה שהתשלום ליו"ר הוא סוג של דיווידנד מוסווה, ולא תמורה לתרומתו.

התוצאות הן גם עדות לכישלונה של קרן פימי, בעלת השליטה המשותפת, לייעל את החברה, למקד אותה ולהעלות את רמת הניהול שלה לסטנדרטים שלה. פימי רכשה 29% ממניות מר ב-2013 ב-95 מיליון שקל, ואחרי ארבע שנים השקיעה עוד 34 מיליון שקל בהנפקת זכויות, שבה חיים מר בחר להעביר את זכויותיו לפימי ללא תמורה, וכנראה הוא גם לא מתחרט על כך. מר לא חילקה דיווידנד מאז, וכיום מגיע שווי אחזקתה של הקרן ל-46 מיליון שקל בלבד.

חיים מר
חיים מרצילום: גיא רייביץ

מר פועלת בארבעה מגזרים. המגזר הראשון, גלובלי, מבצע פרויקטים בחו"ל. השני הוא מקומי. המגזר השלישי בתחומי ביטחון, והמגזר הרביעי עוסק בפיתוח מערכות איסוף נתונים ובפתרונות בשירותי סייבר ובמערכות מודיעין. מר הפסידה 17 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019, לעומת הפסד של 5 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. שלושה מארבעת מגזרי הפעילות של החברה חוו הרעה. מר גם לא עמדה באמות המידה הפיננסיות בגין חוב של 257 מיליון שקל לשלושה בנקים גם לאחר שקיבלה הקלה.

יחס ההון העצמי למאזן של מר ירד ל-22.1% בסוף הרבעון, כלומר נמוך מהיחס המינימלי, שהופחת במארס 2019 מ-25% ל-24%. ההון העצמי של החברה פחת בעקבות הפסדיה הכרוניים ל-145 מיליון שקל, כלומר נמוך מאמת המידה הפיננסית ששונתה במארס 2019 מהון עצמי מינימלי של 150 מיליון שקל להון עצמי מינימלי של 148 מיליון שקל.

ניר למפרט, מנכ"ל מר
ניר למפרט, מנכ"ל מרצילום: אייל טואג

מר קיבלה כתבי ויתור מהבנקים על עמידה באמות המידה הפיננסיות עד לספטמבר 2019. הנהלת מר מעריכה שתעמוד באמות המידה הפיננסיות המקוריות עד לסוף 2019.

מניית מר עלתה היום (א') ב-3.3% במחזור גדול של 593 אלף שקל, לאחר שדיווחה כי חברה בת זכתה במכרז להקמה של מערכות הגנה ובקרה לנמל חיפה החדש בהיקף של 56 מיליון שקל, שבו תקים בשנתיים הקרובות את מערכות ההגנה והבקרה תמורת 20 מיליון שקל, ותפעיל ותתחזק אותן ל-25 שנים בתמורה ל-36 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker