לראשונה מתחילת השנה: תשואות שליליות לקופות הגמל במאי

לפי אומדן ראשוני של מיטב דש גמל ופנסיה, קופות הגמל במסלול כללי הניבו במאי תשואה שלילית של כ-1.1%

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
בניין הבורסה בתל אביב
הריבית הנמוכה לא באה לידי ביטוי במכפילי הרווחצילום: בלומברג

לאחר פתיחת שנה חיובית במיוחד עבור קופות הגמל, מאי היה החודש הראשון שבו רשמו הקופות תשואה שלילית - כך על פי אומדן ראשוני של מיטב דש. קופות הגמל הכלליות השיגו במאי תשואה שלילית של כ-1.1%, בטווח של 0.6%-1.5%. קופות הגמל המנייתיות השיגו תשואה שלילית של כ-3.4%, בטווח של 2.4%-4.4%. בניגוד למגמה השלילית, קופות הגמל המדדיות והשקליות השיגו תשואות חיוביות קלות: הקופות המדדיות השיגו תשואה חיובית של כ-0.2%, והקופות השקליות השיגו תשואה חיובית של 0.4%. 

לדברי אבי ברקוביץ, משנה למנהל השקעות ראשי במיטב דש גמל ופנסיה, הירידות בשוקי המניות בארץ ובעולם גרמו לירידה בתשואות הקופות, כאשר העליות באיגרות החוב הקונצרניות והממשלתיות בארץ מיתנו את הירידות.

בארה"ב חלו במאי ירידות חדות: מדד ה-S&P נחלש ב-5.3%, מדד הנאסד"ק איבד 6.5% ואילו מדד הדאו ירד ב-5.4%. המגמה השלילית נרשמה גם באירופה, כשה-DAX הגרמני ירד ב-3.6%, ה-CAC הצרפתי ירד ב-6% וה-Eurostoxx 50 ירד ב-5.6%. ביפן צנח מדד הניקיי ב-5.9%. המדד העולמי של השווקים המתפתחים נפל ב-7.8%. כל זאת במונחי המטבע של אותן מדינות.

גם בשוק המניות בארץ נרשמו ירידות במרבית המדדים, אך הן היו מתונות יותר: מדד ת"א 35 נפל ב-3.4%, מדד ת"א 125 נחלש ב-2.3%, מדד יתר 50 איבד 7.8%. בניגוד למגמה, מדד ת"א 90 עלה קלות ב-0.4%. גם באג"ח הקונצרניות המקומיות נרשמו עליות קלות - תל בונד 20, תל בונד 40 ותל בונד 60 התחזקו ב-0.1% כל אחד. גם באיגרות החוב הממשלתיות נרשמה תשואה חיובית בשיעור של 0.4%, כאשר איגרות החוב הצמודות למדד טיפסו ב-0.2% ואיגרות החוב השקליות עלו ב-0.7%.

בהתייחס לתשואות קופות הגמל מתחילת השנה (ינואר-מאי), ההערכה היא שהקופות הכלליות הניבו תשואה חיובית של 5.4%, הקופות המנייתיות הניבו תשואה של כ-9.4%, המדדיות הניבו 3.8%, והשקליות 2.6%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker