קבוצת דלק רכשה את נכסי שברון בים הצפוני בכ-1.65 מיליארד דולר; תנפיק מחדש את איתקה

בדלק הדגישו כי "השלמת העסקה צפויה להגדיל משמעותית את יכולת ההפקה היומית הנוכחית של איתקה בכ-300%, מכ-20 אלף חביות ליום, להפקה של כ-80 אלף חביות" ■ דלק סיימה הרבעון הראשון ברווח של 290 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: Ahikam Seri / Bloomberg

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, זכתה במכרז לרכישת נכסי שברון בים הצפוני (Chevron North Sea Limited), הכוללים עשרה נכסי גז ונפט מפיקים. הרכישה, שנעשית באמצעות החברה הבת איתקה, נעשית בתמורה לכ-2 מיליארד דולר, שבניכוי התזרים עד למועד הסגירה (ספטמבר 2019), צפוי להתעדכן ולרדת לכ–1.65 מיליארד דולר.

דלק מסרה כי נכסי הנפט הנרכשים בעלי כושר הפקה יומי של מעל ל-60 אלף חביות ליום, ורזרבות מוכחות להפקה (P2) של 131 מיליון חביות שווה ערך נפט, ופוטנציאל רזרבות נוסף (2C) של 45 מיליון חביות. איתקה צפויה לשמש מפעיל (Operator) בארבעה נכסים מתוך עשרת הנכסים הנרכשים.

בדלק הדגישו כי "השלמת העסקה צפויה להגדיל משמעותית את יכולת ההפקה היומית הנוכחית של איתקה בכ-300%, מכ-20 אלף חביות ליום, להפקה של כ-80 אלף חביות ליום וכן להגדיל בכ-150% את כמות הרזרבות המוכחות של החברה לכ 225 מיליון חביות שווה ערך נפט. לאחר השלמת העסקה, בכוונת דלק להנפיק מחדש את איתקה בבורסה הראשית של לונדון.

מבנה המימון הצפוי של איתקה לעסקה יורכב בעיקרו ממסגרות אשראי מבוססות עתודות (RBL) שיוענקו מקונסורציום של בנקים בינלאומיים. ההלוואות יינתנו בתנאי נון ריקורס לאיתקה ולחברה, הלוואת גישור בנקאית והון עצמי (לרבות הלוואות נחותות שיועמדו בידי החברה). איתקה החלה לבצע עסקאות גדור למחיר הנפט לפי מחיר של 65 דולר לחבית נפט, וזאת כדי להבטיח את ההכנסות הצפויות מהמאגרים, בהתאם למחירי הנפט נכון למועד ביצוע העסקה.

אסדה של BP בים הצפוני. "הסביבה היא בעל העניין שהכי קשה לפעול מולו בצורה אפקטיבית"
קידוח בים הצפוניצילום: POOL New/רויטרס

בדלק ציינו כי המאגרים צפויים לייצר לאיתקה EBIDTA (מוערכת) של כ-3 מיליארד דולר בשלוש השנים הקרובות ותזרים משמעותי של מאות מיליוני דולרים (על בסיס הנתונים התפעוליים הקיימים נכון להיום). "מאחר שלאיתקה קיים נכס מס משמעותי בהיקף של כ-2.2 מיליארד דולר, שאותו היא תנצל כנגד התזרים החזק מהמאגרים, היא צפויה ליהנות מתזרים פנוי משמעותי, בהיקף של מאות מיליוני דולרים בשנה, שיאפשר לה במהלך השנים הקרובות פירעון מואץ של מסגרות המימון שיילקחו לטובת ביצוע העסקה ,כמו גם חלוקת דיווידנד לבעלי מניותיה", נמסר.

אחד מהנכסים הנרכשים במסגרת העסקה מאגר Captain, אחד ממאגרי הנפט הגדולים בים הצפוני. ההפקה מהמאגר החלה ב-1997 וקצב ההפקה הנוכחי ממנו שווה ערך לכ-22 אלף חביות נפט ביום. אורך החיים הצפוי של מאגר Captain הוא למשך 15 שנה נוספות, ולחלקה של קבוצה דלק מיוחסות רזרבות צפויות של כ-54 מיליון חביות נפט בהתבסס על פעילותו הנוכחית של המאגר.

"מדובר בעסקה היסטורית חשובה עבור קבוצת דלק, שצפויה להפוך מחברת אנרגיה מקומית, לחברה אנרגיה בינלאומית עם היקף פעילות משמעותי בשווקים הבינלאומיים. במשך תקופה ארוכה בחנו הזדמנויות שונות בשוק הבינלאומי במטרה לבצע מהלך רכישה אסטרטגי מסוג זה" אמר אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק

"העסקה תגדיל משמעותית את כושר הייצור וההפקה של הקבוצה, תייצר לאיתקה תזרים משמעותי בהיקף של מאות מיליוני דולרים בשנה, ותעמיד את קבוצת דלק בשורה אחת עם השחקנים המובילים בשוק האנרגיה הבינלאומי (Independent player) עם כושר הפקה כולל, ברמת קבוצת דלק, של יותר מ-160 אלף חביות ביום (בים הצפוני, ובים התיכון)", אמר ברטפלד.

במקביל, דלק דיווחה על תוצאותיה לרבעון הראשון של 2019. הרווח הנקי של הקבוצה הסתכם בכ-290 מיליון שקל (מיוחס לבעלים) לעומת רווח של כ-243 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, וזאת בעיקר בשל המשך מגמת העלייה שחלה בפעילות חיפושי והפקת גז נפט של הקבוצה בישראל ובאזור הים הצפוני. הכנסות הקבוצה ברבעון הראשון  הסתכמו בכ-2 מיליארד שקל לעומת כ-1.8 מיליארד שקל ברבעון המקביל, והרווח הגולמי עלה ל 591 מיליון ש״ח לעומת 550 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום