רשות ני"ע פשטה על משרדי סומוטו; חשד שהמייסד מכר מניות לפני הודעה על הרעה בתוצאות

ברשות חושדים כי איל יעקב, ממייסדי סומוטו, מכר מניות החברה בכ-4 מיליון שקל, טרם התפרסם מידע שלילי על הכנסותיה הצפויות ב-2017 ■ המכירה סייעה לו לכאורה להימנע מהפסדים במאות אלפי שקלים ■ עוה"ד של יעקב: "לא דבק רבב בהתנהלותו"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: אמיל סלמן

חוקרי רשות ניירות ערך פשטו אתמול (ב') על משרדי חברת הטכנולוגיה סומוטו. החוקרים ביצעו חיפוש במשרדי החברה בנוגע לחשדות לביצוע עבירות שימוש במידע פנים ועבירות דיווח. נושאי משרה בכירים בחברה נחקרו. מניית סומוטו יורדת בתגובה ב-3%. 

ברשות חושדים כי איל יעקב, ממייסדי סומוטו, מכר מניות החברה בכ-4 מיליון שקל, בעסקות מחוץ לבורסה, טרם התפרסם מידע שלילי על הכנסותיה הצפויות ב-2017. המכירה סייעה לו להימנע מהפסדים במאות אלפי שקלים, כך לפי החשד. יעקב - לשעבר סמנכ"ל טכנולוגיות בסומוטו - היה עד לאמצע אוגוסט 2018 בעל עניין בחברה. 

בדצמבר 2017 פירסמה סומוטו דיווח למשקיעים בדבר הרעה הצפויה בהכנסות וברווחים. יום לאחר הדיווח - ולאחר שיעקב מכר לכאורה את המניות - נפלה מניית החברה בכ-25%. יעקב עוכב אתמול לחקירה ושוחרר בתנאים מגבילים, בהם הפקדת ערבות של 400 אלף שקל.

מידע פנים הוא מידע שעשוי להשפיע על מחיר ניירות הערך, וטרם פורסם לציבור המשקיעים. המידע יכול בין היתר להתייחס למשא ומתן על עסקה, חוזה שנחתם, זכייה במכרז או תוצאות כספיות. החשש הוא כי ביצוע פעולות על סמך מידע פנים יעניק לעושה הפעולה יתרון על פני ציבור המשקיעים, ולכן המחוקק אוסר על "הדלפתו".

סומוטו, שנסחרת לפי שווי של כ-185 מיליון שקל, היא חברת תוכנה גלובלית המתמחה בשיווק באינטרנט. החברה עוסקת בשיווק בווידאו, שיווק במובייל, והפצת אפליקציות במערכות ההפעלה PC, Android ו-iOS. החברה מנוהלת בידי אסי יצחיאק (מנכ"ל וסמנכ"ל הכספים) ושוקי אברמוביץ (יו"ר), לשעבר מנכ"ל כלל פיננסים.

בחודש שעבר דיווחה סומוטו כי הדירקטוריון אישר מכירת פעילותה לצביקה בארינבוים. בארינבוים ישלם לסומוטו כ-36.7 מיליון דולר, בתוספת 48% מהרווח התפעולי התזרימי (EBITDA), בגין אפריל ומאי 2019, אך לא יותר מ- 1.5 מיליון דולר. כמו כן בארינבוים התחייב לתשלום של עד 11 מיליון דולר, על בסיס עמידה ביעדים, שישולם לסומוטו בתום 3 שנים מסגירת העסקה. בשבוע שעבר אישרה האסיפה הכללית של סומוטו את העסקה. 

בחודשים האחרונים העלתה רשות ני"ע הילוך בכל הנוגע לאכיפה בנושא עבירות של שימוש במידע פנים. בין היתר, הרשות פשטה באפריל על משרדי חברת המימון נאווי. קודם לכן, במסגרת חקירה אחרת, פשטו חוקרי הרשות על משרדיהן של ארבע חברות ציבוריות - סאמיט, קדימהסטם, כלל ביוטכנולוגיה ואליום מדיקל.

עו"ד מאור ברדיצ'בסקי, המייצג את יעקב, מסר: "מרשי משתף פעולה באופן מלא והוא סמוך ובטוח כי בתום החקירה יתברר שלא דבק רבב בהתנהלותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker