בנק ישראל: מתקפות סייבר הן הסיכון העיקרי לבנקים

בדו"ח השנתי של הפיקוח על הבנקים מצטטת המפקחת חדוה בר סקר שנערך בקרב נושאי משרה בכירים בבנקים וחברות האשראי, ובו דירגו 90% מהמשתתפים את איומי הסייבר כאיום הגדול ביותר עבורם

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חדוה בר
חדוה ברצילום: תומר אפלבאום

"המערכת הבנקאית עברה שינויים גדולים מאוד בשנים האחרונות: היא שיפרה את יציבותה בעקבות דרישות פיקוחיות רבות ומגוונות, צמצמה את החשיפה לסיכונים פיננסיים גדולים וביצעה שינויים משמעותיים במודל העסקי-תפעולי לצורך התאמתו ל-'בנקאות המחר', שצפויה להיות תחרותית וטכנולוגית יותר", כך כתבה המפקחת על הבנקים חדוה בר בדברי הפתיחה של הדו"ח השנתי של הפיקוח על הבנקים לגבי התפתחויות במערכת הבנקאית ב-2018 עם מבט קדימה.

בר כתבה עוד כי "בשנים האחרונות פחתו הסיכונים הפיננסיים בפעילות הבנקאית, ובראשם סיכוני האשראי וסיכוני הנזילות, ועלו באופן יחסי סיכונים תפעוליים ובראשם סיכוני סייבר וסיכונים טכנולוגיים, שנובעים מ'המהפכה הטכנולוגית' שעוברת על כלל תחומי חיינו".

המפקחת על הבנקים התייחסה גם לסקר נרחב שבוצע בשנה האחרונה בקרב נושאי משרה בכירים בבנקים ובחברות כרטיסי אשראי, שבחן את התפישה שלהם לגבי הסיכונים העיקריים הניצבים בפני מערכת הבנקאות. "מהסקר עולה בבירור שסיכון הסייבר הוא הסיכון המטריד ביותר את המערכת הבנקאית. 90% מנושאי המשרה מוטרדים מסיכון זה - שיעור גבוה לאין ערוך בהשוואה לכלל הסיכונים האחרים שציינו נושאי משרה שהשתתפו בסקר". לדבריה, "זהו גם הסיכון שמטריד ביותר את הפיקוח על הבנקים כיום, ואנו פועלים לוודא שניהול הסיכון יהיה הולם. עוד עולה מהסקר שכדי לנהל את הסיכון, ועל רקע דרישות של הפיקוח על הבנקים, מינו הבנקים מומחים לניהול סיכוני סייבר, יצרו תוכניות להתמודדות עם אירוע סייבר, הגדילו מאוד את המשאבים המושקעים בתחומי אבטחת המידע והטמיעו טכנולוגיות ניטור והגנה".

בר הזכירה מהלכים שלטענתה נעשו בכדי להגביר את התחרות בשירותי הבנקאות למשקי הבית ולעסקים קטנים: מדובר בין השאר בהפרדת ישראכרט ומקס (לשעבר לאומי קארד) מבנקי הפועלים ולאומי, השקת מאגר נתוני אשראי, בחירה בקונצרן ההודי טאטא כזוכה במכרז להקמת לשכת שירותי מחשוב, השקעה של ענקיות התשלומים הבינלאומיים ויזה ומאסטרקארד במונופול התשלומים שב"א והגשת בקשות להקמת בנק חדש של קבוצת משקיעים בראשות מריוס נכט.

כמו כן ציינה בר כי "נתח השוק (מבחינת היקף תיק האשראי) של שני הבנקים הגדולים (הפועלים ולאומי) הצטמצם לכ-55% לצד עליית חלקם של הבנקים הבינוניים. מספר הגופים הפיננסיים החוץ-בנקאיים המציעים אשראי למשקי הבית ולעסקים הקטנים - גדל.

"ניתן לצפות שמגמות אלה יימשכו גם בשנים הקרובות ושהשוק הבנקאי יוסיף וישתנה, וייתכן שיידרש שינוי בחוק הבנקאות שנכון להיום מגביל את מרחב הפעילויות המותרת  לבנקים בישראל, כדי לאפשר לשוק להמשיך להתאים את עצמו לסביבה הטכנולוגית-תחרותית המשתנה".

כמו כן, בפיקוח על הבנקים ממשיכים לטפל בקידום מודל בנקאות פתוחה שאמור לאפשר ללקוחות לשתף צדדים שלישיים במידע שהבנקים מחזיקים עליהם לצורך קבלת שירותים בנקאיים, ובכך לפעול להוזלתם. בנוסף לכך, מקדמים בבנק ישראל ובאוצר פרויקט של מעבר לקוחות מבנק לבנק באופן מקוון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker