חברת הקנאביס הישראלית BOL שרוצה להיות "מהגדולות בעולם" הגישה תשקיף בקנדה

BOL (שאיפה לחיים) מעוניינת לגייס לפי שווי של יותר ממיליארד דולר ■ החברה מעורבת במספר ניסויים קלינים במטרה למצוא פתרון לחולים באמצעות תרופות הקנאביס הרפואי

ד"ר תמיר גדו, המנכ"ל והבעלים המשותף בשאיפה לחיים מבית BOL
ד"ר תמיר גדו, המנכ"ל והבעלים המשותף בשאיפה לחיים מבית BOLצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת הקנאביס הישראלית BOL (שאיפה לחיים) שפועלת מקיבוץ רבדים ורכשה לאחרונה שדה קנאביס בפורטוגל - לא מסתירה את שאיפתה להפוך להיות "אחת מחברות הקנאביס הגדולות בעולם". השאיפה הזאת קיבלה ביטוי בסוף השבוע באמצעות הגשת טיוטת תשקיף לבורסה בקנדה.

BOL, ששואפת להנפיק לפי שווי של יותר ממיליארד דולר, חוותה צמיחה מואצת שמטרתה לאפשר גידול של 154 טון קנאביס בסוף 2019 (חלקם באמצעות שיתופי פעולה עם חקלאים בפורטוגל). צמיחה זו מומנה באמצעות הלוואות בסך 56 מיליון דולר מצד אנשי עסקים בכירים בשוק ההון המקומי - ובהם ליאון קופלר, בעל השליטה בסופר-פארם והחברה הציבורית עמיר שיווק. המלווים יכולים לדלל את בעלי המניות בהנפקה באמצעות המרת ההלוואה לכ-50% ממניות החברה. כמו כן, BOL לקחה הלוואה בסך 10 מיליון דולר בגין חוזה שכירות. 

לחברה חממות בשטח של 377 דונם בקיבוץ רבדים שאותם היא מתכוונת להגדיל ל-2,500 דונם. היא מעסיקה כיום 200 עובדים מתוכם כ- 100 עובדי טבע. כמו כן היא מחזיקה במפעל בעל תקן GMP בעל יכולת ייצור של 1.5 מיליון תפרחות קנאביס של 10 גרם ו-4 מיליון בקבוקי שמן קאנביס. 

בכוונת החברה להשתמש בכספי ההנפקה בשביל לפתח תרופות אורליות קפסולות ג'ל ומשאפים. כיום החברה יודעת לגדל 230 סוגי קנאביס שונים.

את הרבעון הראשון של 2019 סגרה BOL עם הפסד נקי של 14.7 מיליון דולר עם הכנסות של 1.1 מיליון דולר בלבד, הפסד גולמי של 239 אלף דולר והפסד תפעולי של  10 מיליון דולר, כמו גם תזרים מזומנים שוטף שלילי בסך 5.5 מיליון דולר. לחברה גירעון בהון העצמי המסתכם ב-15 מיליון דולר.

ב-2018 הניבה פעילותה הפסד של 29.3 מיליון דולר, עם הכנסות של 3.5 מיליון דולר (כ-500 אלף דולר יותר מ-2017) ותזרים שלילי מפעילות שוטפת של 11.6 מיליון דולר. על מחקר ופיתוח הוציאה BOL סכום של 2.1 מיליון דולר, בזמן שהוצאות השיווק והמכירות היו כמחצית - 1.3 מיליון דולר - והוצאות הנהלה וכלליות הסתכמו ב-2.8 מיליון דולר (סכום זה לא כולל תשלום מבוסס מניות שהיה בשנת 2018 על כ-12.8 מיליון דולר). ב-2017 ההפסד של BOL הסתכם ב-6 מיליון דולר בלבד.

מכל גרם קנאביס רפואי, הרוויחה שאיפה לחיים 89 סנט בשנת 2018. בפועל, החברה מכרה באותה שנה 1.8 טון קנאביס במחיר ממוצע של 1.68 דולר לגרם. ברבעון הראשון של 2019 מכרה שאיפה לחיים 490 ק"ג קנאביס רפואי. השווי ההוגן של נכסי הקנאביס נחתך מ-1.99 דולר בשנת 2017 ל-89 סנט בלבד ב-2018.

BOL מתמודדת עם תביעות שונות; אחת הינה תביעה ייצוגית בכ-133 מיליון שקל שהוגשה נגדה ונגד 7 מגדלים נוספים על שימוש בכימיקלים לגידול הקנאביס הרפואי. דרישה אחרת שאיתה מתמודדת החברה היא מנותני הלוואה המירה שהוענקה ב-2017. נותני ההלוואה טוענים שהם יכולים על פי הסכם ההלוואה לקבל לידיהם 21% ממניות החברה. תביעה אחרת היא על סך חצי מיליון שקל מעובד לשעבר, וכן קיימת תביעה על סך 506 אלף שקל מריציפארם.

תלונות על עובש בקנאביס של BOL

המשתתפים בהנפקה עשויים להיות מדוללים על ידי העובדים להם חילקה כבר החברה 20 מיליון אופציות במחיר מימוש של 3 סנט למניה, אותם הם יכולים לממש החל מאוגוסט ועד שנת 2026. BOL טיפלה ב-15 אלף לקוחות עד היום וטוענת כי היא החברה הגדולה בישראל. כמו כן לחברה מספר אינדיקציות לטיפול במחלות שנמצאות בשלב 2 בניסויים קלינים בישראל (כגון מחלת ASD) כאשר בכוונתה להגדיל את מספר האינדיקציות שנמצאות בניסוי ל-33.

בשבועות האחרונים נפתחו בפייסבוק קבוצות שונות של לקוחות שנפגעו לכאורה מחברת BOL (שאיפה לחיים) המנוהלת על ידי תמיר גדו והיו"ר חגי הילמן. בפורומים בעברית ובאנגלית, מפורסמות תמונות על קנאביס הנגוע בעובש, שכביכול סופק לחולים על ידי BOL. חלק מהמתלוננים טוענים כי BOL מסרבת להחליף את החומר בחומר אחר ואחרים טוענים כי הם כלל לא מצליחים לתפוס את החברה.

התלונות של הלקוחות נדחו על הסף על ידי מקורבים לחברה ששוחחו עם TheMarker, והסבירו כי הקנאביס לא מגיע עם עובש, הכעס הוא בגלל הרפורמה ועל כך שהחליפו ללקוחות את הזן. לטענתם, המפרסמים בפורומים הם אחוז בודד של לקוחות מתוך האלפים החדשים שהצטרפו לאחרונה, לאחר סגירת פעילותה של תיקון עולם (חברה מתחרה) על ידי היק"ר (יחידת הקנבאיס הרפואית במשרד הבריאות). מדובר במספר אקטיביסטים שיוצאים נגד הרפורמה ונגדנו כספק הכי גדול.

BOL מבצעת מספר ניסויים קליניים בישראל, שטרם הוגשו ל-FDA: 

אינדקציה לטיפול באוטיזם ובעיות התנהגותיות בילדים- בבית חולים שערי צדק על ידי ד"ר עדי ארן.

אינדיקצה לשליטה גליקמית בסכרת מסוג 2, וכאב נוירופתי בסוכרת שניהם במרכז הרפואי וולפסון על ידי פרופסור חוליו וינשטיין.

אינדיקציה לפיברומיאלגיה תל אביב סוראסקי על ידי פרופ' אורי אלקיים וד"ר שאהין רדי.

אינדיקציה לכאב בחולים עם דיאליזה עם מחלת כליות סופנית. תל אביב סוראסקי על ידי ד?R אורית קליוק בן בסט.

אינדיקציה לכאב בגב תחתון במרכז רפואי רבין אצל ד"ר אייל  ומרכז רפואי תל אביב סוראסקי על ידי ד"ר רחל גרוסמן.

הפרעת אישיות גבוליות במרכז גהה על ידי פרופסר גל שובל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker