רותי לוי
רותי לוי

חברת הפינטק סייף-צ'ארג' (SafeCharge) שבשליטת טדי שגיא מדווחת היום (ד') כי היא נמכרת לחברת Nuvei הקנדית, בעסקת מזומן תמורת 5.55 דולר למניה (4.36 פאונד) – המשקף לה שווי של 889 מיליון דולר בדילול מלא (כולל אופציות למניות). מדובר בפרמיה של 25% על מחירה הנוכחי ופרמיה של 41% על מחיר המניה הממוצע בשלושת החודשים האחרונים. הרוכשת היא חברה פרטית, ובעקבות המכירה סייף-צ'ארג' צפויה להימחק מהמסחר בבורסת לונדון.

שגיא הקים את החברה ב-2007 יחד עם דוד אבגי, המנכ"ל, ומחזיק ב-68.3% ממנה. הוא יקבל מהמכירה כ-600 מיליון דולר. חלקו של שגיא בדיווידנדים שחילקה החברה מאז הקמתה עמד עד היום על כ-100 מיליון דולר. הרווח הכולל של טדי שגיא על השקעתו בחברה הוא כ-700 מיליון דולר (כ-2.5 מיליארד שקל). 

סייף־צ'ארג' פיתחה מערכת ניהול תשלומים לשורה של בנקים בעולם וספקי תשלומים אלטרנטיביים. הטכנולוגיות של החברה מאפשרת ללקוחותיה לבצע מיקור חוץ של כל ניהול התשלומים המקוונים. החברה הונפקה בבורסת לונדון ב–2014 לפי מחיר של 1.62 פאונד, כך שהיא כמעט שילשה את שוויה כעת.

סייף־צ'ארג' מעסיקה כ-400 עובדים, 120 מהם בישראל בבניין עזריאלי שרונה, והיתר בבולגריה, אנגליה, אוסטריה, הולנד, סינגפור, קפריסין, הונג קונג וארה"ב. עם לקוחות החברה נמנות GETT, אל על, נספרסו, פנגו וחברת הביטוח מגדל. 

הכנסותיה של סייף־צ'ארג' ב-2018 הסתכמו ב–138.5 מיליון דולר - כ-24% יותר מ-2017 שבה הכנסותיה היו כ-112 מיליון דולר. הרווח התפעולי התזרימי המתואם (EBITDA) שלה צמח ב-11% ל-37.3 מיליון דולר. בשורה התחתונה, הרווח הנקי הסתכם ב-24.8, 4% יותר מהשנה הקודמת.

הרוכשת הקנדית מתמחה באספקת פתרונות תשלומים בדומה לסייף-צ'ארג' אולם עושה זאת בעיקר בשוק האמריקאי והקנדי, בעוד שסייף-צ'ארג' פעילה בעיקר באירופה ובאסיה. החברה יושבת במונטריאול ומעסיקה כ-400 עובדים בארה"ב ובקנדה. הרוכשת אמנם חברה פרטית, אולם ל-TheMarker נודע כי הכנסותיה מוערכות ב-160 מיליון דולר והרווח התפעולי התזרימי שלה ב-2018 היה כ-60 מיליון דולר.

דוד אבגיצילום: NOAH

המנכ"ל הישראלי של סייף-צ'ארג', דוד אבגי אמר ל-TheMarker כי הבידול אינו רק גיאוגרפי אלא גם סקטוריאלי – סייף-צ'ארג' מוכרת בעיקר לארגונים גדולים במכירה ישירה ואילו הרוכשת מוכרת בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים ויש לה מערך הפצה של 1,500 מפיצים. רוב ההכנסות של סייף-צ'ארג' מגיעות מסליקת תשלומים שעוברים באינטרנט ואילו של הרוכשת בנקודות המכירה. המתחרות המרכזיות של סייף-צ'ארג' ו-Nuvei הן Braintree  של פייפאל ו-Stripe האמריקאיות, Wirecard הגרמנית, ו- Adyen ההולנדית

לדברי אבגי: "מדובר בשוק רווי תחרות ורגולציה, השחקנים הקטנים לא ישרדו, ולכן הקונסולידציה שהיא מהלך טוב לחברה. העובדים של המרכז הישראלי צריכים להיות גאים משום שהרוכשת צפויה לאמץ את הטכנולוגיה שלנו כטכנולוגיה מרכזית, ואנחנו נאמץ את פתרון ההפצה שלה". אבגי אומר שהוא חיובי לגבי המשך תפקידו בחברה, אף שלא מדובר בחלק מהסכם המכירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker