חיסכון של 300 מיליון שקל בשנה: הרפורמה בביטוחי הרכב יוצאת לדרך

רשות שוק ההון פירסמה הוראות שנועדו להוזיל את ביטוחי הרכב ולאפשר שיווק מוצרי ביטוח חדשים, תוך חיזוק אובייקטיביות השמאי והגברת התחרות בין המוסכים ■ ההוראות יאפשרו שיווק פוליסות לואו-קוסט ופוליסות המציעות תיקון תאונות קלות ללא רישום תביעה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוסך במרכז
מוסך בלוד. הרפורמה מבקשת להפחית את המתח שבמשולש חברת ביטוח-מוסך-שמאיםצילום: עופר וקנין

רשות שוק ההון פרסמה היום (ג') הוראות שנועדו להוריד את עלות פוליסות ביטוח רכב רכוש (ביטוח מקיף וצד ג') לצרכנים, ולאפשר את שיווקם של מוצרים ביטוחיים, בהתאם למאפייני המבוטח. בין היתר, ההוראות יאפשרו שיווק פוליסות לואו-קוסט ופוליסות המציעות תיקון תאונות קלות ללא רישום תביעה. היעדר רישום תביעה צפוי לחסוך משמעותית בפרמיה העתידית למבוטחים, ונועד לסייע למבוטחים החוששים להפעיל את הביטוח מחשש לייקור הפרמיה העתידית.

ההוראות החדשות מסדירות את מערכת היחסים במשולש היחסים של חברת הביטוח, שמאי הרכב והמוסך המתקן, וצפויות לצמצם את ניגודי העניינים ביניהם. השפעת ההוראות בתחום זה צפויה להביא להורדת מחירי תיקון הרכב במסגרת תביעת ביטוח, וכפועל יוצא להוריד את מחירי הביטוח. ההוזלה הצפויה לציבור נאמדת בלפחות 300 מיליון שקל בשנה. בנוסף, כדי למנוע השפעה על שמאי הרכב ולטפל בחשש לניגודי עניינים בענף, ההוראות מבטלות את רשימות השמאים הקיימות של חברות הביטוח ומייצרות מנגנון בחירת שמאי באופן אקראי.

מוסך בראשון לציוןצילום: עופר וקנין

ההוראות החדשות מגבירות את השקיפות. לאור ריבוי המקרים שבהם צרכנים לא יכלו לרכוש ביטוח מקיף במחיר סביר בשל תאונות קודמות, רשות שוק ההון מחייבת את חברות הביטוח לשקף למבוטחים - הן בעת רכישת פוליסת הביטוח והן בעת הגשת תביעה - את המשמעויות הכלכליות של הגשת תביעה על השינוי הצפוי בעלות הביטוח ועל האפשרות לרכישה עתידית של פוליסה באותה חברה.

במטרה לשפר את השירות הניתן למבוטחים ולייעל את התהליך המתקיים בין חברות הביטוח למוסכים, רשות שוק ההון קובעת עקרונות שיחייבו את חברות הביטוח ואת המוסכים המוסכמים. ההוראות דורשות שהסכם בין חברת ביטוח למוסך יכלול מנגנונים מאזנים בין האינטרס של חברת הביטוח לזה של המוסך המוסכם, באופן שיסייע לתהליך התביעה להיות הוגן, יעיל, מהיר, שקוף ומקצועי, לטובת מיצוי זכויותיו של המבוטח.

כדי לאפשר לכל מבוטח לקבל החלטה מושכלת לגבי זהות המוסך המוסכם, המוסכים ידורגו על פי סולם ציונים המודד את רמת שביעות הרצון של כל המבוטחים שקיבלו שירות בכל מוסך. הדירוג יאפשר שקיפות מלאה לכלל הציבור ויסייע לשפר את רמת השירות הניתנת על ידי חברות הביטוח ועל ידי המוסכים.

הרשות מפרסמת את הרפורמה לאור ממצאים המעידים על עליית מחירי החלפים לרכב ומחירי תיקון רכב במסגרת תביעות ביטוח, כשסך התביעות ששולמו על ידי חברות הביטוח בענף רכב רכוש נאמדות בכ-6 מיליארד שקל בשנה. בשנים האחרונות הפרמיה הממוצעת עלתה לאור הזינוק בעלויות התביעות.

משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, אמר כי "הרפורמה בביטוחי הרכב שיוצאת היום לדרך נותנת מענה לדברים שהטרידו את המבוטחים, ולכן גם אותנו. הרפורמה תאפשר גיוון במוצרי הביטוח תוך התאמה טובה יותר ותוך מענה לצרכים השונים של המבוטחים, ותאפשר ירידה משמעותית במחיר הביטוח כיום ובעתיד, תוך שמירה על הוגנות ושקיפות. מיצוי זכויותיו של המבוטח הוא ערך חשוב בעיניי, ואני סבור כי צמצום ניגודי העניינים והגברת אי-התלות בין השחקנים המעורבים בהליך התביעה יאפשרו להעניק למבוטח שירות שקוף, מקצועי והוגן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker