נזקי השביתה בבורסה: "עשרות מיליוני שקלים התאדו, הלקוחות הזרים המומים"

המסחר בבורסה ייפתח ב-13:15 ■ לבנת מזרחי רינסקי מ-IBI: "הנזק לפעילים בשוק ההון הוא אדיר. המשבר יותר חמור מהמשבר ברכבת" ■ אך למרות הנזק התדמיתי הגלובלי, נראה כי הפעילים המקומיים מחזקים את ידיו של מנכ"ל הבורסה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר מסחר בבורסה בתל אביב
חדר מסחר בבורסה בתל אביבצילום: דן קינן

מאז שנת 2008 לא חוותה הבורסה שביתה - אך משעות הבוקר חיכו הפעילים בקוצר רוח לפתיחת המסחר שבוששה לבוא. אצל חברי הבורסה הספרים לא עודכנו, מי שרצה להגיב לשוק האמריקאי לא יכול היה לעשות זאת - וכל שנותר לו זה לצפות במסחר באירופה ולקוות כי בשוק הישראלי או בחו"ל לא יתפרסם אירוע מהותי. בינתיים עידכנה הבורסה כי המסחר יתחדש בשעה 12:30 (שלב הטרום פתיחה), ייפתח ב-13:15 ויסתיים כרגיל ב-17:35.

לדברי לבנת מזרחי רינסקי, מנכ"לית שירותי בורסה ב-IBI, "הנזק לפעילים בשוק ההון הוא אדיר. המשבר יותר חמור מהמשבר ברכבת. אבל בעיקר הבעיה הינה להסביר את המצב ללקוחות הזרים. בלתי אפשרי להסביר להם כי בגלל שלושה חברי ועד, הבורסה לא נפתחה. זה הופך את שוק ההון המקומי לשוק הון ארכאי הנשלט על ידי גורמים שאסור לתת להם את השליטה – ועדי עובדים".

הנזק התדמיתי עשוי להשפיע על הנפקת הבורסה שהמנכ"ל איתי בן זאב מנסה לבצע בחודשים הקרובים. עם זאת, בשעה שהנזק התדמיתי הגלובלי כבר נגרם, נראה כי הפעילים המקומיים מחזקים את ידיו של בן זאב. "אני מחזקת את ידיו של מנכ"ל הבורסה ואת מטרתו לקחת את השליטה בחזרה לידיו. הגיע הזמן שנגיע לעידן חדש ואני מאחלת לו הרבה הצלחה", ציינה מזרחי רינסקי.

שעות פתיחת הבורסה היום
שעות פתיחת הבורסה היוםצילום: צילום מסך מאתר הבורסה בתל אביב

איזה נזק כבר נגרם? 

מזרחי רינסקי: "אני מקווה שהמסחר ייפתח לקראת הצהריים. מעבר לנזק התדמיתי, נגרם נזק כספי של מיליוני שקלים לשוק בשל העובדה שאין כל מחזור מסחר או יכולת לגבות עמלות. חוסר היכולת לסחור יצרה בעיות שאני לא בטוחה שהבורסה תדע איך לענות עליהן".

מה הבעיות?

איתי בן זאב
איתי בן זאבצילום: עופר וקנין

"יש המרות שיש להן תאריך יעד, עסקות שורט או לונג שמוגבלות בזמן והיום זה היום הקובע. לא ברור אם יאריכו את המועד או לא. כמו כן, בגלל שלא היה עדכון לילי, היתרות שלנו לא מעודכנות. מדובר בדלתא של עסקות שהיה צריך לעדכן לאחר סגירת המסחר. עבור הבנקים זה יותר דרמטי, וגם עבור לקוחות הקצה הקמעונאים שלא רואים את היתרות שלהם".

איך הלקוחות הזרים שלכם הגיבו?

"הם המומים. הישראלים מבינים שאנחנו מתנהלים כמו שוק, אבל לזרים קשה לעשות את האנלוגיה לרכבת בישראל שלא עובדת בגלל שביתה".

את יכולה לתת דוגמה לנזק שיכול להיגרם לסוחרים?

"אם יש אירוע של אופציה למימוש או הצעת רכש שמוגבלות בזמן שניתן לענות להן. או במקרה של אופציה להמרה, אם הסוחר צריך לרכוש או למכור את נכס הבסיס, בכך הוא יכול להעביר את הוראת ההמרה, אבל כשאי אפשר למכור את נכס הבסיס יכול להיווצר פער שייצר לסוחר רווח או הפסד כי העסקה לא סגורה. לכן יכולה להיות השפעה על המדדים כי אנשים זורקים סחורה, במיוחד הזרים".

מה להערכתך הנזק מהשביתה עד כה?

"עשרות מיליוני שקלים התאדו לאור השביתה בבורסה. קשה לאמוד את המספר המדויק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker