חדשות טובות לירוחם: פריגו התחייבה לא להעביר את המפעל מהעיר במשך 5 שנים

הנהלת החברה, שמעסיקה 630 עובדים בירוחם, נתנה את ההתחייבות לקראת מכירת החטיבה הגנרית שלה ■ ההנהלה גם התחייבה למענק מכירה של 2,250 שקל לעובד לכל שנת ותק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל פריגו בירוחם
מפעל פריגו בירוחםצילום: Amir Cohen / REUTERS

הנהלת פריגו חתמה אתמול (שני) על הסכם עם עובדי המפעל בירוחם, כחלק מההיערכות למכירת החטיבה הגנרית של החברה, שצפויה להניב סכום של 2.5 מיליארד דולר.

ההסכם נחתם בין יוסי גל, מנהל משאבי אנוש בפריגו ישראל, לבין חיים בן אבו, יו"ר ועד העובדים במפעל בירוחם, ונציגי ההסתדרות, קלריס ויניג, מזכירת ההסתדרות במרחב הנגב, ואליעזר בלו, ממלא מקום יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה בהסתדרות.

על פי ההסכם, התחייבה פריגו לרשת ביטחון של חמש שנים לפחות לעובדי המפעל בירוחם, לאחר מכירת החטיבה הגנרית, ככל הנראה לאחת מחמש קרנות ההשקעה הפרטיות שהביעו עניין בעסקה. הנהלת החברה התחייבה להאריך את הסכם העבודה הקיבוצי בשנתיים נוספות, כלומר עד אפריל 2022, וכן לתת תוספת שכר מצטברת של 8.7% שיינתנו בשתי פעימות שוות, באפריל 2020 ובאפריל 2021.

הנהלת החברה תעניק לכל אחד מעובדיה בירוחם (שעובדים בה שנה לפחות) מענק של 2,250 שקל לכל שנת עבודה, והתחייבה להעלות את דמי הרווחה שניתנים לכל עובד מ-3,400 ל-4,000 שקל לשנה, בנוסף לקיום אירוע חברה עם השלמת העסקה.

מורי קסלר, מנכ"ל פריגו
מורי קסלר, מנכ"ל פריגוצילום: פריגו

על פי הערכות, העסקה למכירת החטיבה הגנרית מתעכבת, משום שפריגו אינה מקבלת מהרוכשים הפוטנציאליים את המחיר שהיא מבקשת - 2.5 מיליארד דולר לפחות - ככל הנראה על רקע חוסר ההסכמה על שווייה של הגרסה הגנרית ל-ProAir - משאף האסתמה המקורי של טבע. הנהלת פריגו העריכה שהשקת הגרסה תניב לה רווח של 10 סנטים למניה לרבעון, ואינה נוטה להסכים לתמורה מותנית בכפוף לקבלת האישור, משום שסעיף כזה כרוך בהכרח בהנחה על שוויה של התרופה.

על פי סוכנות הידיעות בלומברג, חמש קרנות השקעה פרטיות: Carlyle ,CVS ,Altaris, Apollo ו- Cerebrus, הביעו עניין ברכישת החטיבה הגנרית, שייצרה רווח תפעולי מתואם של 82 מיליון דולר במחזור של 242 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019, לעומת 85 מיליון דולר במחזור של 238 מיליון דולר ברבעון המקביל לו ב-2018.

הערך המאזני של החטיבה הגנרית של פריגו הוא 1.1 מיליארד דולר. ההתחייבות של החברה שלא להעתיק את המפעל נובעת מהעובדה שהמתעניינות היחידות ברכישה הן קרנות השקעה פרטיות ולא חברות פארמה, כך שאין חשש שירצו למזג את פעילותו של המפעל עם מפעלים קיימים. מתן רשת ביטחון של חמש שנים לפחות למפעל בירוחם, שמעסיק 630 עובדים, היא ידיעה מעודדת לתושבי העיר, שמתמודדים עם איומים תעסוקתיים משמעותיים בשבועות האחרונים - חברת אמיליה הודיעה ל-250 העובדים של מפעל הקוסמטיקה על הכוונה לסגור אותו, והנהלת יצרנית הבקבוקים פניציה, שמעסיקה 200 עובדים בעיר, הודיעה שתסגור את המפעל אם לא יוסר החרם החרדי על המפעל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker