"מנכ"ל הבורסה השעה את יוסי, חבר הוועד" - והמסחר עדיין לא נפתח

עיצומים או שביתה איטלקית בבורסה? העובדים מאשימים את ההנהלה, ההנהלה מאשימה את העובדים - והסוחרים אובדי עצות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: אייל טואג

הסוחרים בבורסה נדהמו הבוקר (ג') לגלות כי המסחר בבורסה בתל אביב לא נפתח באופן תקין בשעה הרשמית. הסוחרים גילו כי הם לא יכולים לראות את כל הציטוטים ולא ניתן לשדר הודעות. נכון לעכשיו העיצומים נמשכים, ולא ברור מתי יחודש המסחר. 

דוברות הבורסה הודיעה מוקדם יותר כי "בשל עיצומים שנוקטים מפעילי המחשב בבורסה, המסחר בבורסה לא ייפתח הבוקר על פי לוח הזמנים הרגיל. כחלק מהעיצומים לא אויש חדר המפעילים מספר פעמים בשבועות האחרונים. יצוין כי שניים מחברי ועד העובדים הינם מפעילי מחשב. היום לפנות בוקר, לא אויש חדר המפעילים, ולכן לא ניתן היה להעלות את מערכות המסחר והסליקה, וכל עיבודי הלילה לא הסתיימו בזמן לפני התחלת המסחר. המסחר ייפתח רק לאחר העלאת מערכות המסחר והסליקה".

לדברי דובר הוועד, את האשם בכך שהמסחר לא נפתח יש לתלות באופן ישיר בהנהלה ובפרט במנכ"ל הבורסה איתי בן זאב. "העובדים אינם נוקטים שום עיצומים או שביתה איטלקית. כולם עובדים כרגיל. עיכוב המסחר הינו אך ורק בגלל ההחלטה של ההנהלה להותיר מפעיל אחד בכל משמרת. התרענו בפני ההנהלה על הבעייתיות, אך ההנהלה לא הקשיבה. הבעיה קרתה כבר ארבע פעמים, אך הסוחרים לא נפגעו כי זה קרה במשמרת ערב ומשמרת הלילה חיפתה על העניין. הפעם זה קרה במשמרת לילה, מאחר שבן זאב השעה את יוסי, חבר ועד שהיה במשמרת לילה". לדברי מקורב להנהלה, אף לא אחד מחמשת העובדים הסכים להחליפו.

הסכסוך בין הוועד למנכ"ל נמשך כבר יותר משנה ומחכה להכרעה של שופט. הסכסוך פרץ לאחר שפורסם דו"ח ביקורת שבו תועדה שיטה של שני חברי ועד, חלק מששת המפעילים בבורסה, לניצול כללי הבורסה לטובתם. על פי הדו"ח, השיטה פעלה כך לכאורה: שני חברי הוועד צירפו את עצמם למשמרות ערב של מפעילי המחשב תמיד כמפעיל שני, וכך קיבלו עבור כל השעות שעבדו (חמש שעות ועד, ושעות משמרת הערב) את התעריף של השעה האחרונה – 300% יותר משעה רגילה. בעקבות הדו"ח, פעל בן זאב להורדת מספר המפעילים במשמרות משלושה לאחד.

לטענת ההנהלה, בתגובה לכך הוועד גרר את כלל עובדי הבורסה לסכסוך תחת הגנת ההסתדרות. נראה כי הוועד העריך שבן זאב יילחץ מהעיצומים - אך בפועל העיצומים לא גרמו לו לשנות את דעתו.

עוד הלינו בהנהלה על כך שהוועד אוסר על בן זאב להיפגש עם כל העובדים יחדיו, ולכן ביטל לו גם הרמת כוסית. מקורב להנהלה טען כי "בן זאב הציע לוועד לאפשר לו לנהל שיחה משותפת עם כל העובדים, אבל הם לא היו מוכנים". לשאלה מדוע בן זאב לא ירד אתמול לדבר עם העובדים בשעת העיצומים, השיבו בהנהלה כי הוא לא רצה להתפרץ לאסיפה.

נכון לעכשיו, הבורסה לא מעוניינת לגשת שוב לבית משפט, ככל הנראה עקב חשש כי שופט אחר שלא דן בתיק יקבל החלטה. בינתיים, השעה בן זאב את שלושת חברי הוועד שהשתמשו במאגר המידע הרשום של הבורסה לשלוח הודעות לכלל העובדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker