עסקת ענק: לאומי פרטנרס והפניקס רוכשות 40% מתעבורה בחצי מיליארד שקל

העסקה משקפת לתעבורה שווי של 1.25 מיליארד שקל ■ השותפים רוכשים כל אחד 20% ■ כלל תעשיות תמכור 10% נוספים לבעלת השליטה בתעבורה - משפחת לבנת

מיכאל רוכוורגר
צביקה לבנת
צביקה לבנת

בנק לאומי והפניקס גברו על שאר המתמודדים בהם חברות הביטוח מגדל ומנורה, וזכו היום (ב') בהתמודדות על רכישת 40% בחלקים שווים מחברת תעבורה אחזקות הפרטית, לפי שווי חברה של 1.25 מיליארד שקל. את המניות הללו ירכשו לאומי פרטנרס, זרוע השקעות ריאליות של לאומי, והפניקס מידי חברת כלל תעשיות (כת"ש), הנמצאת בשליטת אקסס תעשיות של המיליארדר לן בלווטניק ושמנוהלת ע"י אבי פישר. תמורת המניות הללו ישלמו לאומי פרטנרס והפניקס כ-250 מיליון שקל כל אחת.

ד"ר אבי אורטל
מנכ"ל לאומי פרטנרס, אבי אורטלצילום: אלי אטיאס

כת"ש מחזיקה כיום ב-50% מתעבורה אחזקות הפרטית, הפועלת בהובלה ולוגיסטיקה, בעוד שמשפחת לבנת, בראשות צביקה לבנת, מחזיקה ב-50% הנותרים. כת"ש החליטה לצאת מהחזקה בתעבורה לפני כשנתיים, ולאחרונה גיבשה עם לבנת מתווה שלפיו היא תמכור 40% למשקיעים פרטיים ו-10% ללבנת בפרמיה של עשרות מיליוני שקלים לעומת השווי שייקבע עבור 40%.

מדובר בעסקת רכישה ראשונה מהותית של לאומי פרטנרס מאז שלפני כמה חודשים מונה אבי אורטל לתפקיד המנכ"ל במקומו של ירון בלוך, שעבר לשמש כיו"ר חברת כרטיסי אשראי מקס (לשעבר לאומי קארד) מטעם קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס. יובל זעירא, מנהל את תיק ההשקעות הריאליות בלאומי פרטנרס - המחזיק בתיק הגבוה במערכת של כ-2 מיליארד שקל. את כת"ש מייצגים בעסקה בנק ההשקעות גורן קפיטל, שבשליטת שמואל גורטלר ומשרד עוה"ד פישר בכר חן.

בלאומי פרטנרס רואים בתעבורה, המייצרת רווח תפעולי שנתי של כ-210 מיליון שקל, רווח נקי של 110 מיליון שקל ומחלקת דיווידנדים, כהשקעה ראויה לטווח ארוך שתייצר תשואה שוטפת גבוהה לעומת השקעה באפיקים בעלי סיכון דומה. כעת יצטרכו לאומי פרטנרס והפניקס, שהגדילה בשנים האחרונות את פעילות השקעות ריאליות, לגבש הסכם מפורט עם משפחת לבנת לגבי שותפות עתידית בין הצדדים.

כמו כן, לפני כמה שבועות לאומי פרטנרס השלימה עסקה למכירת 15% ברשת סופר-פארם לידי חברת יוניון השקעות שבשליטת ג'ורג' חורש. המניות הללו נמכרו תמורת כ-250 מיליון שקל ולאומי פרטנרס תרשום בעקבות המכירה ברבעון השני רווח לפני מס של כ-75 מיליון שקל, ובכך  סיכמה השקעה של כ-12 שנה ברווח מצטבר נאה של כ-250 מיליון שקל.

המימוש של לאומי פרטנרס ודיסקונט קפיטל (10%) הגיע לאחר שבמשך כ-3 שנים הם לא הצליחו למצוא דרך יציאה מההשקעה - בעיקר נוכח יחסים מתוחים ששררו עם בעל השליטה ליאון קופלר שלא הסכים להנפיק את החברה בבורסה וגם פסל חלק מהמשקיעים שרצו להיכנס לשותפות.

כמו כן, לאומי פרטנרס מבצעת בימים אלה בדיקות נאותות לקראת ביצוע עסקה נוספת של רכישת 20% ממניות יבואנית ומשווקת מוצרי החשמל מיניליין, תמורת כ-100 מיליון שקל. שווי החברה בעסקה מסתכם ב-500 מיליון שקל. מיניליין, שנשלטת ע"י קבוצת אלייד בראשות יצחק סוארי ואיש העסקים אבי אשר בחלקים שווים, מחזיקה ב-75% ממניות רשת א.ל.מ. לצד צבי אהרונוביץ', שמחזיק 25% ממניות הרשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker