אבי וקסמן
אבי וקסמן

רווחים על עליית ערך של השקעה בביטקוין אינם פטורים ממס, אלא חייבים במס רווחי הון – כך קובע פסק דין חדש, בהתייחסות ראשונה של בתי המשפט בישראל לסוגיה זו.

קהילת המשקיעים במטבעות קריפטו הרבתה לעסוק בשנים האחרונות בשאלה כיצד יש להתייחס למטבעות אלה לצורכי מס. בטיוטת חוזר שפירסמה רשות המסים ב-2017, שנהפכה למחייבת ב-2018, היא הבהירה כי תתייחס להשקעה בהם כאל השקעה ב"נכס". עליית הערך של השקעה כזאת חייבת במס רווחי הון, ששיעורו כיום 25% בדרך כלל. החוזר הבהיר כי רשות המסים אינה רואה בביטקוין "מטבע" לצורכי מס. הבחנה זו חשובה מפני שפקודת מס הכנסה פוטרת ממס הפרשי שער במטבע חוץ.

בפסק הדין שנתן אתמול (א') השופט שמואל בורנשטין מבית המשפט המחוזי מרכז, הוא מאמץ את העמדה של רשות המסים. פסק הדין ניתן בערעור מס שהגיש אדם שרכש ביטקוין ב-2011, ומכר אותו ב-2013 ברווח של כ-8.3 מיליון שקל. המערער טען כי הביטקוין הוא מטבע חוץ, ולכן רווחיו – שנוצרו לפני פרסום החוזר של רשות המסים – צריכים להיות פטורים ממס. רשות המסים, לעומת זאת, ביקשה לחייב את הרווחים במס רווחי הון. בית המשפט קיבל את עמדת רשות המסים, וחייב את המערער בהוצאות משפט בסך 30 אלף שקל.

פקודת מס הכנסה אינה מגדירה מהו מטבע, ולשם כך נדרש בית המשפט לחוק בנק ישראל, שעל פיו "מטבע חוץ" נדרש להיות "שטרי כסף או מעות". השופט קבע כי גם אם רוב הכסף שמחזיק הציבור מוחזק בצורת רשומה אלקטרונית במחשבי הבנקים, בדומה לביטקוין – הוא לכל הפחות "מבטא, באופן ישיר או עקיף, 'מטבע', דהיינו שטר או מעה".

מחיר הביטקוין, בשקלים

לדבריו, "כל עוד הכסף הוא, בראש ובראשונה, ביטוי של מטבע, או של כמות מטבעות, לא ניתן לראות בביטקוין 'מטבע' לצורך חוק בנק ישראל, ולפיכך אף לא לצורך פקודת מס הכנסה". יתרה מכן, קובע השופט, "המערער לא הצליח להוכיח כי הביטקוין מהווה תחליף של ממש, במדינה כלשהי, לכסף או למטבע".

מסקנתו של השופט בורנשטין היא כי "לא ניתן לומר כי הביטקוין מהווה 'מטבע' לצרכים משפטיים או כלכלים, וביתר שאת לא ניתן לומר כי הוא מהווה 'מטבע' לצורכי מס, במובן זה שרווחי הביטקוין פטורים ממס כדין הפרשי הצמדה (הפרשי שער) על מטבע חוץ".

מסקנה זו, הדגיש השופט, מכוונת לשנות המס שבהן דן הערעור, וכן להווה. עם זאת, הוא אמר כי לא מן הנמנע "כי בבוא היום יחול מפנה מסוג זה או אחר, כלכלי או משפטי, שיביא לכך כי הביטקוין יהפוך ל'מטבע'. ככל שמצב דברים זה יתרחש, יהא מקום לשקול בשנית את הטענה כי יש מקום להעניק לביטקוין את אותו פטור המוענק לרווחים שמקורם בשינוי בשער החליפין של מטבע חוץ". ייתכן גם, הוסיף, כי אותו "מטבע" עתידי לא יהיה הביטקוין עצמו, אלא מטבע וירטואלי אחר שיקום במקומו או לצדו, אולם הדרך עד אותו יום – ארוכה.

עו"ד גיא בר-און, שותף במשרד זיו שרון ושות', אמר בעקבות פרסום פסק הדין: "למרבה ההפתעה, ייתכן כי רשות המסים היא זו שתצא כשידה על התחתונה. הפסדים מביטקוין - כפי שהיו לרבים באחרונה - יותרו בקיזוז לצורך מס מכל רווח הון שיהיה לאותו אדם".

רו"ח גידי בר זכאי אמר כי בית המשפט מצא כי "בצורה שבה מנוסח החוק כיום, ביטקוין לא יכול להיחשב כמטבע". עם זאת, הוסיף, "לטעמי, מה שיקבע בסופו של יום אם ביטקוין הוא מטבע הוא מבחן המציאות. ברגע שהשימוש יהיה נפוץ, המחוקק יצטרך לכתוב את החוק בצורה שתהלום זאת".

את המערער ייצג בבית המשפט עו"ד יואב ציוני. את פקיד שומה רחובות ייצגו עורכות הדין שירה ויזל-גלצור וגלית פואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker