רשות ני"ע מציעה: כל אחד יוכל לתת המלצות השקעה לציבור

הרשות פירסמה היום הצעת תיקון לחוק המסדיר את העיסוק בייעוץ השקעות, שבה היא המליצה להוסיף אפשרות למתן ייעוץ כללי ללא צורך ברישיון

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: אמיל סלמן

ג'ורדן בלפורט, הזאב מוול סטריט, הגיע לביקור בישראל. הוא דיבר בסדנת מכירות שבה נכחו אלפי אנשים. אם הוא סיפר על התחזיות שלו ובמה כדאי להשקיע, הוא נתן לכאורה ייעוץ השקעות ללא רישיון, ובכך עבר על החוק.

רשות ניירות ערך פירסמה היום (ב') לתיקון החוק המסדיר את העיסוק בייעוץ השקעות ובכך פותר את הסוגיה. עיקר התיקון המוצע מתמקד במתן אפשרות לייעוץ השקעות כללי מבלי צורך ברישיון ייעוץ. לפי הרשות, בדרך זו ייפתח ענף ייעוץ השקעות לסוגים נוספים ומגוונים של שירותים ומוצרים, שלא מתאפשרים כיום.

לפי הרשות, החוק הקיים חוקק לפני שנים התייחס לייעוץ ההשקעות "הקלאסי" האישי שמתבסס על בירור צרכים והעדפות אישיות של הלקוח – ייעוץ זה ייוותר על כנו. לכך מציעה הרשות להוסיף שירות חדש - ייעוץ השקעות כללי - המבוסס על מתן מידע לציבור הרחב שיופץ באינטרנט באמצעות פלטפורמות טכנולוגיות.

על נותן הייעוץ הכללי יחולו חובות גילוי רחבות וביניהן הוא יהיה חייב לגלות את מהות השירות, האם יש לו ניגודי עניינים בהמלצותיו – למשל אם ההמלצה ניתנה כשהממליץ מחזיק בעצמו בנייר הערך – ולמסור פרטים אודותיו (למשל השכלתו ורקע רלוונטי). כל זאת כדי להבטיח תיאום ציפיות והציבור יוכל להחליט בעצמו אם להסתמך על ההמלצה.

אם יתברר שהמידע ניתן באופן מניפולטיבי למשל - אם ניתן מפוזיציה - זוהי עבירה על החוק והיא תטופל על ידי הרשות. יחד עם הצעת החוק פירסמה הרשות גם רשימת שאלות להתייחסות הציבור וביניהן גם השאלה: האם מלבד חובות גילוי, יש מקום שיחולו על פעילות של ייעוץ השקעות כללי חובות נוספות?

ג'ורדן בלפורט
ג'ורדן בלפורטצילום: REUTERS

ברקע ההצעה מציינים ברשות שהעשור האחרון התאפיין בהתפתחות טכנולוגית מואצת ופורצת דרך ואת טכנולוגיות הפינטק שנועדו להנגיש, לייעל ולהוזיל את אופן צריכת השירותים בעולם הפיננסי. לדברי הרשות, ההתפתחויות הטכנולוגיות העבירו את הכוח גם לצרכן ושינו את תפקידי המתווכים הפיננסיים ועל הרגולציה להיות מותאמת לכך.

חלק נוסף בהצעה הוא התייחסות לאנליסטים המועסקים על ידי גופים מפוקחים. עד כה האנליסטים שחותמים על האנליזות נדרשו להיות בעלי רישיון ייעוץ השקעות בעצמם. הרשות מציעה לבטל חובה זו וכי הגוף המעסיק הוא שיהיה חייב לוודא את התאמתם לתפקיד.

לפי בכיר בשוק, למעשה התיקון המוצע בא להסדיר את המצב הקיים היום וזה מבורך: "גם היום קיימות התבטאויות שונות בנושאי השקעות והמלצות לרכישה לגבי נייר מסוים באתרים או בפורומים באינטרנט. לפי ההצעה, אותם אנשים יצטרכו לתת גילוי לגבי הקשר שלהם לאותו נייר, מה שלא היה קיים היום, והרשות תוכל להסדיר ולאכוף את זה".

לפי המצב היום, חברה לא יכולה לספק שירות של מתן מידע על סקירות ומגמות בתחום ההשקעות ללא רישיון וזה מה שהרשות מציעה לשנות והיא מבקשת להרחיב את ההיצע של השירותים לצרכן. ההצעה תאפשר כניסה לישראל של שירותים הנפוצים מחוצה לה, וביניהם ערוצים דיגיטליים (כמו יוטיוב) הכוללים ניתוחים פיננסיים והמלצות השקעה ואפליקציות פינטק, המבוססות על ביג דאטה או אינטליגנציה מלאכותי. למשל, אלגוריתמים שעושים ניתוח טכני של מדדים וממליצים על השקעות. דוגמאות לאפליקציות ישראליות מהסוג הזה שפועלות בארה"ב הן טיפרנקס שמציעה מערכת מעקב לניתוח השקעות בשוק האמריקאי, המבוססת על חוכמת המונים, וטיפיגו המספקת מערכת ייעוץ השקעות אוטומטי.

נשאלת השאלה האם בעקבות ההצעה התחום לא יהפוך לפרוץ מדי, כשכל אחד יוכל לתת המלצות על דעת עצמו. על אף הגילוי לגבי זהותו של הממליץ ורמת מומחיותו, איך הציבור יוכל לדעת על איזו המלצה ניתן לסמוך? מעניין גם יהיה לעקוב ולראות את האכיפה של הרשות את כללי הגילוי שיחולו על הציבור. האם אכן במקרה של האדם הממוצע, שכותב בפורום באינטרנט המלצה על מניה ולא מגלה שהוא מחזיק בעצמו במניה, הרשות תדע על כך ותוכל להגיע אליו?

גורם המקורב לתחום ציין בהקשר זה כי אי אפשר לשים חסמים בפני המידע שבסופו של דבר משכלל את השוק. באותו אופן, בתחום המשפט או בתחום הרפואי ניתן לקבל המלצות בבלוגים או בתקשורת, ללא ייעוץ פרטני וללא רישיון, והאחריות למעשה היא על הציבור לברור בין ההמלצות. לדבריו אין סיבה שזה יהיה שונה בתחום ההשקעות.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, מסרה: "שמתי לי למטרה לצמצם פערי חקיקה שאינם תואמים את המציאות של ימינו, ובעיקר כאלו שמקשים על אימוץ חדשנות טכנולוגית. הנפגעים העיקריים הם המשקיעים ושוק הון, שקופא על שמריו. חוק הייעוץ הכללי יתרום להרחבת בסיס המידע, לשכלול השוק ולאפשרות לצרוך מידע פיננסי באופן מתקדם, כפי שנהוג בשוקי ההון המובילים בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker