לאומי וקרן אירופית להשקעות מגדילים אשראי להיי-טק וחדשנות ב-400 מיליון דולר

בהסכם שלישי בין הצדדים יקבלו החברות שיימצאו מתאימות אשראי בתנאים מועדפים בסכום של עד 8.8 מיליון דולר ■ הקרן האירופאית מעמידה ערבות בגובה של חצי מהאשראי שניתן לכל אחת מהחברות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משרדי חברת היי-טק בתל אביב
משרדי חברת היי-טק בתל אביבצילום: עופר וקנין

בנק לאומי ממשיך להרחיב את שיתוף הפעולה שלו עם קרן אירופית להשקעות (EIF), כחלק מתוכנית להעמדת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים בתחומי היי-טק וחדשנות. במסגרת ההסכם החדש יעמיד לאומי אשראי של 400 מיליון דולר.

עוד על פי ההסכם - חלק ניכר מהאשראי יינתן לא רק לחברות היי-טק, אלא לחברות הפועלות בתעשיות שונות, שחלק ניכר מהמודל העסקי שלהן מבוסס על חדשנות. מטעם לאומי הובילה עד כה את הפעילות יפעת אורון, מנכ"לית לאומיטק, זרוע ההיי-טק של לאומי שמהווה חלק מהחטיבה העסקית-מסחרית של הבנק. כעת, במיזם יהיו מעורבים גם מערכים אחרים בחטיבה, ובהם מערך נדל"ן ובנייה ומערך עסקי-מסחרי.

ההסכם הראשוני בין הצדדים נחתם ב-2016 ולפיו האשראי שניתן, בעיקר לחברות היי-טק, הסתכם ב-100 מיליון דולר. בסוף 2017  גובה האשראי עלה בעוד 100 מיליון  דולר, כשכחצי ממנו ניתן לחברות היי-טק. כעת, גובה האשראי יעמוד על 600 מיליון דולר.

בשני המקרים הקודמים, האשראי ניתן תוך פרק זמן קצר יותר ממה שתוכנן בתחילה. לאומי העמיד במסגרת התוכנית למעלה מ-100 קווי אשראי שונים ורק חברה אחת כשלה בהחזר האשראי. 

בתוכנית משתתפים כ-20 בנקים מרחבי העולם, ובהם דויטשה בנק ויוניקרדיט, והיא מיועדת לחברות שבהן מועסקים עד 500 עובדים. לאומי משתתף בתוכנית זו השנה השלישית. מדובר בפעילות שמהווה חלק מתוכנית הורייזן 2020 לקידום מחקר וחדשנות של האיחוד האירופי, ועליה חתומה ממשלת ישראל. כספי הקרן האירופית מגיעים ממדינות שמשתתפות בתוכנית. 

שמוליק ארבל, בנק לאומי
שמוליק ארבל, בנק לאומיצילום: כפיר סיוון

התוכנית מאפשרת לבנקים להציע לחברות היי-טק מקומיות מימון נוסף בתנאים מועדפים בגיבוי EIF. במסגרתה, יוכל עסק העומד בקריטריונים של לאומי ליהנות מאשראי בתנאים מועדפים עד גובה של 8.8 מיליון דולר.

הקרן האירופאית להשקעות מעמידה ערבות בגובה של חצי מהאשראי שניתן לכל אחת מהחברות, כך שאם חברה תיקלע למצב של חדלות פירעון, הקרן האירופית תשלם ללאומי את הסכומים הרלוונטיים.

לאומי מעניק בתמורה אשראי בריביות נמוכות בכמה עשרות אחוזים לעומת התנאים הרגילים בשוק. לאומי אמור להרוויח מכך שישנה ערבות של הקרן האירופית, שמשמעותה היא שבגין קו האשראי, הוא יצטרך לרתק פחות הון ממה שהיה צריך לרתק ללא ערבות שכזו.

בין החברות שקיבלו אשראי במסגרת תוכנית זו נמצאות אינפינידט, שמפתחת מערכות אחסון; סלנו תקשורת, ספקית של שבבים וטכנולוגיית תוכנה; הייקון מערכות, שמפתחת מכונות דפוס לחיתוך ויצירה אוטומטית של קווי קיפול; רייקול גבישים, שעוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק גבישים אופטיים למערכות לייזר ולמוצרים אופטיים; ואקוויז טכנולוגיות מים חכמות, שעוסקת בפיתוח ויישום פתרונות מתקדמים לטיפול במים ושפכים עבור מפעלי תעשייה ורשויות מוניציפליות.

שמוליק ארבל, מנהל החטיבה עסקית –מסחרית של לאומי, אמר: "כמי שמלווים חלק משמעותי מהחברות העסקיות במשק הישראלי, אנו מאמינים שסיוע לעסקים לצמוח באמצעות טיפוח החדשנות והטכנולוגיה שלהן הוא המפתח - הן לשגשוג בטווח הבינוני והארוך והן לקידום כלכלת ישראל. אין לי ספק שהגברת שיתוף הפעולה עם EIF תשפר את תנאי האשראי עבור מאות חברות ישראליות ותסייע להן להמשיך לצמוח ולהתפתח לכיוונים חדשים".

מנכ"ל EIF, פייר לואיג'י ג'ילברט, הוסיף כי "התוכנית של האיחוד האירופי משפרת את הגישה של חברות ישראליות חדשניות למקור מימון אטרקטיבי, ובכך מאפשרת להן לבצע את קפיצת המדרגה שלה הן זקוקות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker