משבר האופנה הדביק גם את פוקס: המכירות בחנויות נחתכו; המניה נפלה

הפעילות המסורתית של פוקס - רשת פוקס ופוקס הום - ספגה ירידה חדה ברווחיות הגולמית ל-55.6% כתוצאה מגידול בהנחות - והמגזר עבר להפסד של 13 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומית מלכה וניב סולטן בפרסומת של פוקס
שלומית מלכה וניב סולטן בפרסומת של פוקס, מתוך אתר פוקס

המשבר בשוק האופנה הישראלי מדביק גם את פוקס. הקבוצה, שבשליטת המשפחות ויזל ופוקס, רשמה ברבעון הראשון של 2019 ירידה יוצאת דופן של 16% במכירות בחנויות זהות – כלומר, חנויות שפעלו במתכונת מלאה ברבעונים הראשונים של 2019 ו-2018 – שהיתה גבוה מירידה של 13% בשוק כולו לפי נתוני RIS, כך עולה מהדו"חות הכספיים שפורסמו היום (א'). בעקבות הדו"חות איבדה מניית פוקס 3.3% במסחר היום בבורסה.

פוקס, בדומה ליתר רשתות האופנה, מתמודדת בימים אלה עם התחרות העזה בענף, מעבר של לקוחות לרכישות באינטרנט והעדפה של ישראלים לבצע קניות בחו"ל. עד כה גילתה פוקס עמידות יחסית למשבר, שנבעה בעיקר מהגיוון בפעילות של הקבוצה, המחזיקה ברשתות בתחומים שאינם בתחום האופנה הקלאסי ומותגים בינלאומיים חדשים. ואולם, נראה כי השפעות המשבר החלו לחלחל גם לפוקס, בשעה שהאיום גובר עם כניסתה הצפויה של אמזון לישראל.

פוקס דיווחה בדו"חות על מעבר להפסד תפעולי (מנוטרל שינויי חשבונאות) של 2.6 מיליון שקל, וספגה גם הפסד בשורה התחתונה. בתגובה, מניית הקבוצה – שזינקה ב-12 החודשים האחרונים ב-60% - איבדה כאמור 3.3% במחזור גבוה של פי 11 מהרגיל. שווי הקבוצה לאחר הירידה מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל, הגבוה מבין רשתות האופנה בבורסה.

השפעות התנאים הקשים בענף באו לידי ביטוי במגזר האופנה ואופנת הבית, מגזר הפעילות המסורתי של פוקס, שבו ספגה הקבוצה ירידה של 10.8% במכירות ל-366 מיליון שקל ביחס לרבעון הראשון של 2018. בפוקס הסבירו כי הירידה נבעה מהירידה במכירות חניות זהות, ומהשינוי בעיתוי חג הפסח, שחל השנה במועד מאוחר יותר ביחס ל-2018, כך שהמכירות לחג יקבלו ביטוי ברבעון השני של 2019 – ולא ברבעון הראשון.

הרווחיות הגולמית במגזר האופנה ואופנת הבית ירדה ל-55.6%, לעומת 58.3% ברבעון המקביל. לפי פוקס הירידה נבעה מהארכת עונת החורף והגדלת ההנחות. המגזר הניב הפסד תפעולי (מנוטרל שינויי חשבונאות) של 13.3 מיליון שקל, לעומת רווח של 12 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2017. החברה דיווח על זינוק של 41 מיליון שקל בשווי המלאי בקבוצה ברבעון – מחצית מהגידול בכל שנת 2018 - נתון המעיד על ההאטה.

מגזר פעילות מוצרי אווירה וטיפוח (ללין) נהנה מעלייה של 5.3% בהכנסות ל-51.1 מיליון שקל בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. העלייה נבעה מגידול במספר החנויות, שקוזז בירידה של 6.4% במכירות בחנויות זהות. המכירות למ"ר במגזר ספגו ירידה חדה של 10.3% עקב ההתרחבות המוצאת, בעשה ששיעור הרווח הגולמי ירד מ-65.6% ל-64.2% מההכנסות. הירידה נבעה מהעמקת הנחות ושינוי תמהיל המכירות. המגזר סיים ברווח תפעולי של 6 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל.

הראל ויזל
הראל ויזלצילום: שוקה כהן

במגזר המותגים הלא מסורתיים (אחרים), שכולל מותגים כמו נייקי, פוט לוקר ועוד, נרשם גידול של 93% בהכנסות ל-234 מיליון שקל, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. הגידול נבע מהמשך פתיחת חנויות חדות תחת המותגים הבינלאומיים החדשים, וכן מהגידול בפעילות האתר טרמינל איקס. המגזר הניב רווח תפעולי של 5.6 מיליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי של 4.6 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018.

בשקלול כלל המגזרים, הכנסות פוקס – שמפעילה 685 חנויות מותג שונות - עלו ברבעון הראשון לכ-508 מיליון שקל, לעומת 424 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. הגידול נבע מאיחוד תוצאות רשת המוצרים לאם ולתינוק שילב שנרכשה ב-2018, מגידול במותגים חדשים כמו פוטלוקר, נייקי קנדה ומותגי אורבן (אורבן אאוטפיטרס, אנתרופולוג'י ועוד), ומגידול בפעילות אתר הסחר טרמינל איקס. העלייה במכירות קוזזה בהשפעת עיתוי חג הפסח, כאמור.

במהלך הרבעון הראשון יישמה פוקס את תקן החשבונאות הבינלאומי IFRS  16 בדבר חכירות תפעוליות. התקן העביר חלק מהוצאות השכירות של פוקס מסעיף ההוצאות לסעיף הוצאות המימון. היישום משפיע על התוצאות התפעוליות של פוקס, ולמעשה העלה אותן בצורה מלאכותית. לאחר יישום התקן, פוקס דיווחה על רווח תפעולי חשבונאי של 5.9 מיליון שקל, לעומת 19 מיליון שקל ברבעון המקביל; ואולם, בנטרול התקן – החברה עברה להפסד תפעולי של כ-2.6 מילון שקל.

על רקע החולשה בפעילות, פוקס ספגה הפסד לפני מס של 12 מיליון שקל, בהשוואה לרווח 15.7  מיליון שקל ברבעון המקביל. ההפסד בשורה התחתונה, המיוחס לבעלי המניות, עמד על 7.2 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 16.3 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018.

הראל ויזל, המנכ"ל ומבעלי פוקס, מסר עם פרסום התוצאות: "גם ברבעון הראשון השנה למרות עיתוי חג הפסח, הצלחנו להגדיל את המכירות של הקבוצה ולעמוד ביעדינו. אנו פועלים בנחישות רבה בפיתוח מותגי הקבוצה בהתאם לתוכנית האסטרטגית, דבר אשר יבטיח את המשך צמיחת החברה, הגדלת הרווחיות שלה ואת היכולת שלה להתמודד עם האתגרים הצפויים בשנים הבאות".

גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון, התייחס לירידה במניית פוקס לאחר התוצאות – והעריך כי מדובר בתגובת יתר. "נראה לנו כי תגובת השוק חריפה מדי, שכן הסקת מסקנות מרבעון עם גורם עונתי כה משמעותי היא בעייתית. כרגע מחיר המניה נמוך בכ-29% ממחיר היעד שלנו. האם מדובר בהזדמנות מובהקת? לא בהכרח, מאחר ומאז העדכון האחרון שלנו גברו ההערכות כי אמזון תיכנס לישראל. עם כל הדיסקליימרים והקושי להעריך את הפגיעה הפוטנציאלית בשלב זה, נראה כי השוק ימשיך לגלם "Amazon discount" בתמחור המניה", הדגיש דטנר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום