העלאת ריבית מחר? רוב הכלכלנים מעריכים שעדיין לא

מבין 12 מהכלכלנים שהשיבו על סקר של בלומברג, רק אחד מעריך שהריבית תעלה ל-0.5%

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי
גיל בפמןצילום: מוטי מילרוד

בנק ישראל יפרסם מחר (שני) ב-16:00 את החלטת הריבית התקופתית שלו. למרות הציפיות להעלאת ריבית השנה, מרבית הכלכלנים מעריכים כי היא תישאר מחר ללא שינוי.

11 מ-12 הכלכלנים הישראלים והזרים שהשיבו על סקר של סוכנות הידיעות והמידע הפיננסי בלומברג, העריכו כי הוועדה המוניטרית בבנק ישראל תחליט להשאיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.25%. הריבית הועלתה ל-0.25% בנובמבר האחרון לאחר כשלוש שנים וחצי של קיפאון ברמה של 0.1%.

רק אחד מהמשתתפים בסקר מסתכן בהערכה כי כבר מחר יוחלט על שינוי בריבית, כלפי מעלה, ל-0.5% - הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל בפמן. בסקירה כלכלית שפירסם הבוקר כתב בפמן כי מדד המחירים לצרכן באפריל, שהיה נמוך מהציפיות בשוק, "הביא לכך שהשוק מגלם כרגע העלאת ריבית בנק ישראל רק במהלך ספטמבר-אוקטובר. אנו סבורים כי תיתכן העלאת ריבית מוקדמת יותר... הסבירות להעלאת ריבית בהחלטה של סוף מאי או של ראשית יולי נראית לנו גבוהה". הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה בשבוע שעבר כי המדד עלה באפריל ב-0.3%, בעוד רוב החזאים ציפו לעלייה של 0.6%-0.4%.

להערכת בפמן, נתוני הצמיחה החיוביים בישראל תומכים בהעלאת הריבית. קצב הצמיחה ברבעון הראשון של 2019 היה מהיר מהממוצע ב-2018, גם בנטרול ההאצה החריגה ברכישות רכב.

מנגד, בפמן מונה שיקולים שעשויים לעכב את העלאת הריבית: המדד הנמוך באפריל – חרף העובדה שהאינפלציה נמצאת בתוך טווח היעד של בנק ישראל (1%-3%); האי-ודאות הגלובלית, בייחוד סביב מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין; הציפייה בשווקים להורדת ריבית בארה"ב לקראת סוף 2019; והמגמה של התחזקות השקל. ביום חמישי האחרון הגיע שער החליפין הנומינלי האפקטיבי (סל המטבעות לעומת השקל) לשפל (נומינלי) מאז התחיל החישוב שלו בבנק ישראל – כ-75.72 נקודות בלבד. רמה זו נמוכה אף מזאת שנרשמה בספטמבר האחרון (כ-76.65 נקודות), ומשקפת ייסוף של השקל בכ-6% מתחילת 2019, ובכ-2.6% מאז החלטת הריבית הקודמת באפריל.         

בהחלטת הריבית הקודמת הצביע אחד מחמשת חברי הוועדה המוניטרית בעד העלאתה ל-0.5%, בטענה שהריבית הנוכחית אינה תואמת את מצב המשק. שאר חברי הוועדה הצביעו בעד הותרתה ללא שינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker