קנס של מיליון וחצי שקל לבנק הפועלים: גבה עמלות בגין שירות שלא ניתן

בדצמבר האחרון נחשפה בתקשורת תקלה נרחבת במכשירי הכספומט של הבנק ■ אף שהכספומטים לא הוציאו כסף, הבנק חייב את הלקוחות בעמלות ■ בעקבות הפרסומים, הפיקוח על הבנקים בדק ומצא שהבנק לא פעל כנדרש

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כספומט של בנק הפועלים בירושלים
כספומט של בנק הפועלים בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

הפיקוח על הבנקים הודיע היום (ה') על הטלת עיצום כספי על בנק הפועלים בסך 1.57 מיליון שקל, בעקבות פרסומים בתקשורת מדצמבר על תקלה נרחבת בכספומטים של הבנק, שגרמו לכך שהכסף לא יצא אבל החשבון של הלקוחות חויב.

התקלה נחשפה בתחקיר בתוכנית "הצנרת" ברשת 13, אצלם התקבלו יותר מ-1,000 דיווחים על כספומטים של הפועלים שחייבו חשבונות בלי להוציא כסף בפועל. בתוכנית הובאו עדויות של לקוחות הבנק, שנתקלו במצב הלא נעים הזה. חלק מהלקוחות לא בדקו את החשבון ולא ידעו כי חשבון העו"ש שלהם חויב. בעקבות התחקיר, פתח הפיקוח על הבנקים בבדיקה לגבי אופן הטיפול של הבנק בתקלות.

מהבדיקה עלה כי אמנם רוב פעולות המשיכה היו תקינות, וכי אם לא התבצעה משיכה, לרוב בוצע זיכוי אוטומטי - אך היו גם מקרים שבהם התרחשה תקלה. במקרים הללו קבע הפיקוח כי הבנק לא הודיע ללקוחות על התקלה, לא פעל באופן יזום לאיתור הלקוחות שלא זוכו באופן אוטומטי ולא דאג להשיב את מלוא הכספים והעמלות שנגבו בגין השירות שלא ניתן.

לפיכך, הוחלט על הטלת העיצום הכספי. הסכום שנקבע הוא המקסימלי, תוך הפחתה של 10%. ההחלטה להפחית את העיצום הכספי התבססה על התרשמות הפיקוח מכך שהבנק ביצע פעולות רבות לתיקון הליקויים ולמניעת הישנותם. הפיקוח גם דרש מהבנק לאתר את הלקוחות שנפגעו מהתקלה במשך שבע השנים האחרונות ולפצותם, וגם לנקוט צעדים כדי לוודא שהתקלה לא תישנה.

מהפיקוח נמסר כי כעת מתבצעת בדיקה נרחבת של כלל המערכת הבנקאות לגבי אופן הטיפול של הבנקים האחרים בתקלות במכשירים אוטומטיים. חדוה בר, המפקחת על הבנקים, מסרה כי "כבכל סביבה עסקית גם בתחום הבנקאות קיימים סיכונים תפעוליים ולא ניתן למנוע בצורה מוחלטת קיומן של תקלות. עם זאת, הציפייה הפיקוחית היא שמערכות הבנק, עובדיו ומנגנוני הבקרה יפעלו באופן שוטף לאיתור תקלות אלה בזמן אמת, וכי בהתממש תקלה, הבנק יפעל באופן יזום לזיכוי הלקוחות והפקת לקחים לשיפור השירות".

מבנק הפועלים נמסר: "בנק הפועלים מצר על התקלות והוא פעל ביסודיות וברצינות על מנת לתקנן. הפיקוח על הבנקים הכיר בפעולות הרבות שנקט הבנק לתיקון הליקויים ולמניעת הישנותם, וקיבל את טענת הבנק כי הן מצדיקות הכרה והפחתה בעיצום.  

"רובן המוחלט של המשיכות בוצעו בהצלחה. באשר למיעוט המקרים, רובם זוהו אוטומטית על ידי מערכות הבנק והלקוחות זוכו מיידית. אחוז נמוך מאוד מכלל המשיכות שלא תוקנו אוטומטית - זוהה וטופל פרטנית, כך שכיום לא ידוע על לקוחות שלא זוכו או יזוכו בעקבות התקלות. נדגיש כי משיכות כספים שלא בוצעו בהצלחה לא מחויבות בעמלה, והבנק זיכה את הלקוחות כנדרש.

"כאמור פעל הבנק במישורים שונים על מנת להבטיח את פעילותם התקינה של הבנקטים ואת הטיפול הנדרש בתלונות לקוחות. נערכו עדכוני תוכנה וחומרה בבנקטים, הוסב מוקד טלפוני ייעודי לטיפול בנושא ורועננו נוהלי השירות, והותקנו מעל 250 בנקטים חדשים".

הפיקוח הוסיף כי לקוחות אשר ניסו למשוך מזומנים ללא הצלחה ממכשירים אוטומטיים של בנק הפועלים, ולא זוכו, מוזמנים לפנות למוקד הייעודי של הבנק שמספרו 03-5673697 לבירור פנייתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker