אנטרופי תומכת בחבילת תגמול של 21 מיליון שקל בשנה ללפידות בשיכון ובינוי

בנוסף, ממליצה חברת הייעוץ להצביע נגד חבילת התגמול בשווי 13 מיליון שקל בשנה ליו"ר תמיר כהן ולחבילת הפרישה בשווי של 8.4 מיליון שקל בשנה למנכ"ל היוצא משה לחמני

יורם גביזון
אייל לפידות
אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

חברת הייעוץ אנטרופי חורגת ממדיניות ההצבעה שלה וממליצה למשקיעים המוסדיים שמחזיקים במניית שיכון ובינוי להצביע בעד תנאי העסקתו של אייל לפידות, המנכ"ל המיועד של חברת שיכון ובינוי.

אייל לפידות, כיום מנכ"ל חברת הפניקס, אמור לקבל שכר חודשי של 245 אלף שקל, מענק חתימה של 2 מיליון שקל, פיצוי של 2 מיליון שקל אם חבילת התגמול שלו לא תאושר על ידי בעלי המניות של שיכון ובינוי, מענק שנתי של 4 מיליון שקל והקצאה של 20.1 מיליון אופציות - שהן 5% ממניותיה של שיכון ובינוי במחיר מימוש של 7.5 שקל למניה שנמוך ב-17% ממחיר המניה בבורסה.

עלות התגמול הכוללת לשנה שלפידות יקבל היא 20.9 מיליון שקל, לא כולל מענק החתימה. אנטרופי שמנוהלת ומוחזקת על ידי גל סטאל, מסבירה מדוע היא תומכת במתן תגמול הוני באמצעות אופציות שנמצאות בתוך הכסף וזאת בניגוד למדיניותה. "הוחלט על ידינו, באופן יוצא דופן מאחר והינו חריג ממדיניות ההצבעה, לתמוך באישור התגמול של אייל לפידות וזאת לאחר הבנה כי הנסיבות הינן יוצאות דופן אף הן. הבנה זו נעשתה לאחר פגישות עם יו"ר הדירקטוריון, נציג בעל השליטה, ועדת התגמול ונציגים אחרים בחברה ותוך הבנה כי המקרה דנן מטרתו הן להשיא ערך גבוה לכלל בעלי מניות וזאת בראיה צופה פני עתיד, והן לייצב את החברה וזאת לאור אירועי העבר", כותבת אנטרופי, שרומזת לפרשת החקירות של שיכון ובינוי בחשד למתן שוחד לבכירי ממשל באפריקה כדי לזכות בחוזי קבלנות תשתית גדולים.

אנטרופי מציינת שתמיכתה בחבילת התגמול החריגה המוצעת ללפידות מתבססת על הגיבוי שמצאה לנכון לתת לדירקטוריון החברה בשינוי הכיוון האסטרטגי, שלהערכת הדירקטוריון מחייב גיוס מנכ"ל חדש ובעל שיעור קומה וניסיון מוכחים. אנטרופי מסרה שהאתגר שעומד בפני לפידות ניתן לתמצות ב-3 נקודות מרכזיות: "אחרי התקופה הקשה בה החברה היתה מצויה, בשל החקירות המתנהלות ונושאים אחרים, על המנכ"ל לפעול להובלת שינויים מורכבים בחברה ובחברות בנות. לפעול לבניית אסטרטגיה עסקית חדשה המשלבת שימור של פעילויות קיימות, וכניסה לתחומים ופעילויות חדשים. להקפיד, ככל הנראה בניגוד לעבר, שהשינויים בחברה והאסטרטגיה החדשה יבוצעו תחת הקפדה לשמירה על מלוא האינטרסים של כלל בעלי מניות המניות ומחזיקי העניין הנוספים". .

אנטרופי התרצתה ומסבירה מדוע השתכנעה לתמוך במתן תגמול הוני עצום בשווי של 64.6 מיליון שקל ללפידות בכך שהיא רואה בחיוב את העלייה החדה במחיר המניה מאז נודע על המו"מ למינויו של לפידות למנכ"ל "שהביא באופן מידי ערך לבעלי המניות, ולדעתנו מאותת כי השוק ראה גם הוא בחיוב את השינוי המסתמן". בנוגע לרכיב האופציות, אנטרופי מציינת שלמרות שמדובר בתגמול הוני בהיקף חריג שעשוי להגיע עד ל-5%, היא רואה במתן התגמול חיבור ישיר בין האינטרסים של בעלי המניות לבין זה של המנכ"ל.

בנוגע למחיר המימוש, גם שהוא בתוך הכסף, יש לציין כי ועדת התגמול ראתה לנגד עיניה ממוצעים של מחיר המניה בטווחים שונים אחורה של 30 יום ועד 5 שנים בסכומים שבין 6.8 שקל עד 7.6 שקל ובהתבסס על כך והמו"מ שנוהל מול המנכ"ל הנכנס נקבע מחיר המימוש על 7.5 שקל.

עמודה שונה ביחס ליו"ר ולמנכ"ל היוצא

עמדתה של אנטרופי שונה בכל הנוגע לחבילות התגמול המוצעות ליו"ר תמיר כהן ולמנכ"ל היוצא משה לחמני, והיא ממליצה למשקיעים המוסדיים שמחזיקים במניותיה של שיכון ובינוי להתנגד להצעה. כהן אמור לקבל דמי ניהול חודשיים של 123 אלף שקל עבור 85% משרה, מענק שנתי של עד 2.2 מיליון שקל ותגמול הוני שעשוי להגיע עד ל-12 מיליון מניות - שהן 3% מהחברה בשווי 41  מיליון שקל, כך שעלות התגמול המוצעת לכהן עבור שנה קלנדרית תגיע ל-13.1 מיליון שקל.

אנטרופי מסבירה את התנגדותה בכך שההצעה הנוכחית מביאה לגידול משמעותי ברכיב התגמול ההוני בחבילת התגמול לכהן בהשוואה להסכם התגמול הקודם שאמור היה להיות מוגש לאישור בעלי המניות במארס 2019. אנטרופי לא קיבלה את הנימוק של ועדת התגמול של שיכון ובינוי לפיו הגידול נבע מהרצון לחזק את מעמדו של היו"ר מול המנכ"ל וליצור זהות אינטרסים ביניהם לטובת בעלי המניות. אנטרופי קובעת שתוספת התגמול ההוני אינה מידתית ושההצעה הנוכחית חורגת בהיקפה ובמבנה ההוני ממדיניות ההצבעה שלה. אנטרופי אינה מוצאת סיבה לתמוך בחריגה זו ולפיכך היא ממליצה להתנגד לחבילת התגמול שמוצעת לכהן.

אנטרופי ממליצה להתנגד גם לחבילת התגמול שמוצעת למשה לחמני, המנכ"ל היוצא. החבילה כוללת שכר של 145 אלף שקל, מענק חד פעמי של 350 אלף שקל, מענק שנתי של עד 2.6 מיליון שקל בגין השנים 2020-2019 שאותן לא ישלים בוודאות כמנכ"ל החברה ותגמול הוני של עד 16 מיליון מניות - שהן 0.41% ממניותיה של שיכון ובינוי, בשווי של 6.5 מיליון שקל. החבילה מייצגת תגמול של 8.4 מיליון שקל לשנה קלנדרית למשה לחמני.

אנטרופי מציינת שלחמני כיהן בעבר כיו"ר החברה ועבר לתפקיד המנכ"ל עם העברת השליטה בחברה לנתי סיידוף בקיץ 2018. היא מאזכרת את עמדת ועדת התגמול שסברה כי לאור תקופת כהונתו המצטברת בחברה והתוצאות העסקיות הטובות שהשיגה לאחרונה, הוא ראוי לשינוי המהותי בתגמול. אנטרופי אינה מקבלת את עמדת ועדת התגמול וקובעת שהיקף התגמול שנקבע עבור לחמני בהצעה הקודמת, שהיתה אמורה להיות מוגשת לאישור בעלי המניות במארס 2019 וירדה מסדר היום ביום האספה, היא ההצעה הרלבנטית והנכונה. לדעת אנטרופי אין מקום לשינוי בתנאי הפרישה מעבר לאלו שהוצעו במארס 2019 ולכן היא ממליצה לבעלי המניות להתנגד לחבילת התגמול המוצעת ללחמני, וזאת בהתאם למדיניות ההצבעה של חברת הייעוץ. החבילה כוללת מענק שנתי של עד 2.2 מיליון שקל ותגמול הוני של 41.5 מיליון שקל כך שעלות התגמול המוצעת לכהן עבור שנה קלנדרית תגיע ל-13.1 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker