הירידות החדות בבורסה מכווצות את בועת הקנאביס

חברות הקנאביס בחו"ל דיווחו על הפסדי ענק וקשיים בגידול קנאביס איכותי בקנדה ■ בתגובה, חברות מקומיות סובלות מירידות חדות בבורסה בת"א

שלי אפלברג
שלי אפלברג
קנאביס רפואיצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברות הקנאביס המקומיות יורידות היום (ד') בחדות בבורסה בת"א. הנפילות מתרחשות יום לאחר שיו"ר הרשות לניירות ערך, ענת גואטה, הזהירה כי "חברות הקנאביס עלולות להפוך להשקעה בועתית".

אינטרקיור צונחת ב-7.15% לשווי של 995 מיליון שקל; טוגדר, שפירסמה כי קיבלה אישור להקמת תשתית למתקן גידול קנאביס באוגנדה, מאבדת 4%; קנאשור נופלת ב-4%; מדיוי קורסת ב-10%; פי אל טי פיננס נופלת ב-6.7%; פנטזי נטוורק נחלשת ב-5.2%; והרודיום מאבדת 5% מערכה.

הרקע לירידות הוא דו"חות כספיים מאכזבים שפורסמו אתמול על ידי ענקיות קנאביס מחו"ל. החברות הצביעו על הפסדי ענק וקשיים בגידול של קנאביס איכותי בקנדה.

ענקית הקנאביס טילריי (Tilray) - שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 4.71 מיליארד דולר - סיכמה את הרבעון הראשון של 2019 עם הפסד של 30.3 מיליון דולר, כ-32 סנט למניה, בהשוואה להפסד של 5.2 מיליון דולר, כ-7 סנטים למניה, ברבעון הראשון של 2018. הכנסותיה של החברה צמחו ברבעון הראשון של 2019 ל-23 מיליון דולר, לעומת 7.8 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2018.

ברבעון הראשון של 2019 מכרה טילרי מריחאונה לצורכי פנאי בשווי של 7.9 מיליון דולר, קנאביס רפואי ישירות לחולים בשווי 7.8 מיליון דולר וקנאביס רפואי לשיווק בחו"ל בשווי 1.8 מיליון דולר. בסך הכל מכרה טילריי 3.012 טונה של גראס. 

ברנדן קנדי, מנכ"ל ומייסד טילריי, בנאסד"ק
ברנדן קנדי, מנכ"ל ומייסד טילריי, בנאסד"קצילום: Bebeto Matthews/àéÎôé

מנכ"ל טילריי ברנדן קנדי תקף בשיחה עם MarketWatch את חברות הקנאביס בקנדה. "הן שיקרו לשוק בנוגע לכמות הקנאביס הרפואי האיכותי שהם יכולים לגדל", הוא צוטט.

לדבריו, טילריי התקשתה להשיג כמות מספקת של מריחואנה באיכות גבוהה. להערכתה, היא תידרש להתמודד עם בעיה זו למשך שנה וחצי-שנתיים לפחות. "אם הייתי יכול לחזור אחורה בזמן, הייתי משקיע 200-100 מיליון דולר בחברות גידול קנאביס. 

לדברי המנכ"ל, לאחר בהמשך השנה יתחילו בקנדה מכירות של מוצרי קנאביס אכיל, ואז לא תהיה משמעות למשקל המריחואנה שהחברה תמכור.

בתוך כך, דיווחה אורורה על הפסד של 160 מיליון דולר קנדי ברבעון השלישי של שנת הכספים, לעומת הפסד של 20 מיליון דולר קנדי ברבעון המקביל בשנה שעברה. מדובר בהפסד גדול מהצפוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker