רשויות ני"ע בישראל ובצרפת חתמו על הסכם לשיתוף פעולה

השתיים חתמו היום על הסכם לעידוד חדשנות פיננסית, שנחתם במסגרת הכינוס השנתי של הארגון הבינלאומי לרשויות ניירות ערך בעולם ■ יו"ר רשות ניירות ערך: "ההסכם עם צרפת יביא לפיתוח התחום שיעניק לרשות ולחברות הישראליות הסתכלות בינלאומית רחבה על המגמות העדכניות ביותר"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
ענת גואטה
ענת גואטהצילום: ענבל מרמרי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

יו"ר רשות ניירות ערך הישראלית, ענת גואטה, ויו"ר רשות ניירות ערך הצרפתית, רוברט אופל, חתמו היום (ג') על הסכם שיתוף פעולה ביניהן לעידוד חדשנות פיננסית. ההסכם נחתם במסגרת הכינוס השנתי של הארגון הבינלאומי לרשויות ניירות ערך בעולם, IOSCO, שמתקיים בימים אלה בסידני, אוסטרליה.

קידום החדשנות הטכנולוגית הוא חלק מהתוכנית האסטרטגית של רשות ני"ע, כפי שהוצגה על ידי גואטה בפברואר השנה. בהתאם להסכם, שתי הרשויות יחליפו מידע בתחום החדשנות והמגמות בתחום הפינטק. הסוגיות הרגולטוריות בהן ידונו שתי הרשויות יחדיו קשורות בטכנולוגיית הבלוקצ'יין, נכסי קריפטו, בינה מלאכותית, ניתוח ושימוש בנתונים ומידע ובהתפתחות של שירות יעוץ השקעות אוטומטי. הסכם זה הוא הראשון מסוגו - בין רשות ני"ע בישראל מול רשות מקבילה במדינה אחרת - ונוסף על שיתוף הפעולה הקיים של הרשות עם ה-GFIN, הפורום הבינלאומי לקידום חדשנות טכנולוגית בתחום הפיננסים.

שתי הרשויות גם הצהירו על כוונתן לתמוך בחברות חדשניות ויעניקו ליווי וייעוץ לחברות בנוגע להיבטי הרגולציה בכל אחת מהמדינות. התמיכה תינתן לחברות שהרגולציה עבורן חיונית למימוש פעילותן העסקית. כך למשל, חברה ישראלית בתחום הפינטק שתשאף להיכנס לשוק הצרפתי תוכל לקבל יעוץ מהרשות בתחומי הרגולציה הרלוונטיים לצרפת.

הדיאלוג עם חברות הפינטק, בין אם טרם תחילת פעילותן או בשלב ההליך המקדמי לאישור רגולטורי, יתבצע על ידי צוותים פנימיים בכל אחת מהרשויות. בהתאם, רשות ני"ע הישראלית הקימה מרכז חדשנות לטכנולוגיה פיננסית כבר ביולי 2018 ורשות ניירות ערך הצרפתית השיקה במאי 2016 את חטיבת הפינטק, החדשנות והתחרותיות.

במעמד החתימה על ההסכם אמרה גואטה כי "ישראל היא אומת הסטארט-אפ ולכן טבעי שנשאף לאפשר לחברות שצומחות כאן את התשתית הרגולטורית והסביבה התומכת לפיתוח חדשנות טכנולוגית בתחום הפיננסים. הצבנו את נושא החדשנות כיעד אסטרטגי, הקמנו מרכז חדשנות ואנו מלווים כבר מספר סטארט-אפים. ההסכם עם צרפת, שמקדמת גישה חדשנית גם ברגולציה עצמה, הוא צעד נוסף לפיתוח התחום שיעניק לרשות ולחברות הישראליות הסתכלות בינלאומית רחבה על המגמות העדכניות ביותר ועל ההזדמנויות ויתמוך בצמיחת הפינטק בארץ ובעולם".

יו"ר רשות ניירות ערך הצרפתי, רוברט אופל, אמר כי "במהלך שלוש השנים האחרונות רשות ניירות ערך הצרפתית (AMF) הוכיחה כי היא מתמקדת בחדשנות פיננסית ובהפיכת פריז לשוק פיננסי ותחרותי יותר. ההסכם החדש עם רשות ניירות ערך הישראלית הוא חלק ממהלך שיקל על צמיחתן של חברות פינטק צרפתיות בעולם. שיתוף הפעולה בין שתי הרשויות יאפשר סנכרון משמעותי בשני השוקים וישפר את ההבנה ההדדית של המגמות בתחום החדשנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ