280 מיליון שקל נשרפו ליצחק תשובה בשני קידוחים כושלים במפרץ מקסיקו

קבוצת דלק עידכנה הבוקר כי קידוח Tau הגיע לעומקו הסופי, אך לאור תנאים גיאומכניים מורכבים הוחלט לאטום ולנטוש את הקידוח זמנית – ללא תגלית

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
קידוח נפט במפרץ מקסיקו
קידוח נפט במפרץ מקסיקוצילום: Dario Lopez-Mills/אי־פי

פעילות האקספלורציה של יצחק תשובה במפרץ מקסיקו ממשיכה לאכזב: קבוצת דלק עידכנה הבוקר כי קידוח Tau הגיע לעומקו הסופי, אך לאור תנאים גיאומכניים מורכבים הוחלט לאטום ולנטוש את הקידוח זמנית – ללא תגלית. לפני כתשעה חודשים כבר דיווחה דלק שהקידוח הראשון במפרץ מקסיקו, בפרויקט קאנו (Canoe), הסתיים ללא ממצאים משמעותיים, והבאר נאטמה.

עלויות שני הקידוחים מסתכמות בכ-77.5 מיליון דולר (כ-280 מיליון שקל). דלק, שמחזיקה ב-75% מהזכויות בטאו, ציינה כי העלות המלאה של הקידוח (100%) עד לאטימה הזמנית היא כ-95 מיליון דולר – ובניכוי כספי ביטוח שהתקבלו מסתכמת בככ-85 מיליון דולר. חלקה של דלק בעלויות הוא כ-70 מיליון דולר – לא כולל 7.5 מיליון דולר שהושקעו בקאנו.

בתחילת השבוע רשמה דלק אכזבה נוספת במפרץ מקסיקו. הקבוצה הודיעה כי עסקת הענק לרכישת 22.5% מהזכויות בשדה סיזר טונגה במפרץ מקסיקו בכ-965 מיליון דולר מבוטלת. זאת, לאחר שאחת השותפות בשדה הפעילה זכות סירוב והודיעה כי בכוונתה לרכוש את הזכויות. בעקבות ההודעה תקבל החברה הבת של דלק בחזרה פיקדון שהפקידה בסך 50 מיליון דולר.

כבר לפני חמישה חודשים דיווחה דלק כי מפעילת הקידוח בפרויקט טאו נתקלה בקשיים, שנבעו מהעתקים בשכבות הסלע. כתוצאה מכך, המפעילה נאלצה לבצע שינויים במבנה ובתוכנית הקידוח, שצפויים לגרום לעיכוב משמעותי בהתקדמותו. הקידוח, שהחל ב-13 בספטמבר, אמור להגיע לכמה מטרות נפט בשכבות גיאולוגיות שמתחת לשכבת מלח עבה (SUB-SALT). על רקע הקשיים, עלויות הקידוח גדלו בעשרות מיליוני דולרים.

בהתייחסה לקידוח טאו, מסרה הבוקר דלק כי "לפי המפעיל, המידע שנאסף במהלך הקידוח מאשש את המודלים הגיאולוגים, הגיאופיזיים  וההנדסיים שלו, ומחזק את עמדת המפעיל לגבי הפוטנציאל בשכבות העמוקות שעדיין לא נקדחו בפרוספקט. התנאים הגיאומכניים המורכבים שהתגלו במהלך הקידוח חייבו, בכדי להגיע לעומק הסופי, שלושה מעקפים ושמונה צינורות דיפון, אך בשלב זה מגבלות ציוד אינן מאפשרות את המשך הקדיחה.

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקצילום: תומר אפלבאום

"לאור התנאים הגיאומכניים המורכבים שהתגלו בקידוח ולאור ההתחייבויות החוזיות של אסדת הקידוח Coffman Ralph למפעיל אחר (צד שלישי), המפעיל המליץ בשלב זה לאטום ולנטוש את הקידוח, באופן שיאפשר כניסה מחדש לתוכו בשלב מאוחר יותר. בכוונת המפעיל לבחון אפשרויות שונות הקשורות בביצוע פעולות נוספות בעתיד בשטח הקידוח ובחינת השכבות העמוקות יותר של הפרוספקט, שעדיין לא נקדחו", נמסר.

קבוצת דלק חתמה בינואר 2018 על הסכם לשותפות ב-12 רישיונות חיפושים במפרץ מקסיקו. דלק קיבלה מהחברות Gulfslope Energy ו-Texas South אופציה, שמקנה לה זכות לרכוש 75% מ-12 הרישיונות בשטח מפרץ מקסיקו. עבור זכות הרכישה, דלק התחייבה לממן 90% מעלויות החיפושים בשטחי הרישיונות, החל ביום החתימה על ההסכמים המחייבים - ועד לסיום הקידוח הראשון בכל רישיון.

הסקרים הגיאולוגיים שנעשו בשטח הרישיונות מצאו תשעה מבנים גיאולוגיים שעשויים להכיל נפט או גז (פרוספקטים) - מתוכם שבעה נמצאים בשכבות עמוקות (עד כ-6 ק"מ בבטן האדמה), ושני פרוספקטים בשכבות רדודות (כקילומטר). בשלב הראשון, דלק החליטה לבצע קידוחים בשני פרוספקטים מתוך התשעה - טאו וקנו - שניהם הסתבכו. בפרוספקטים היה קיים פוטנציאל לכ-100 מיליון חביות נפט, ול-5 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker