אפיקים ופורטיסימו במו"מ למכירת 50% מאפימילק לפי שווי של 120 מיליון דולר

אפימילק מפתחת מדי חלב ותוכנה לניהול העדר, ורובוט חליבה חדשני שעשוי להפוך את החליבה לתהליך ללא מגע יד אדם ■ החברה עשויה לחלק לבעלי מניותיה דיווידנד של 30 מיליון שקל לפני השלמת העסקה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פרה ברפת
צילום: אייל טואג

קיבוץ אפיקים וקרן פורטיסימו מנהלים מו"מ להכנסת שותף אסטרטגי ממדינה מערבית לחברת אפימילק שבבעלותם. על פי מבנה העסקה המתגבש, קרן פורטיסימו תמכור את כל מניותיה באפימילק (30.5%) וקיבוץ אפיקים ימכור 19.5% ממניותיו, כך שהבעלות בחברה תתחלק באופן שווה בין הקיבוץ לשותף האסטרטגי.

העסקה צפויה להתבצע על פי שווי של 120-110 מיליון דולר לאפימילק, כשהיא נקייה מחוב וממזומנים (Cashless ,Debtless). החברה עשויה לחלק לבעלי מניותיה אפיקים וקרן פורטיסימו דיווידנד של 30 מיליון שקל לפני השלמת העסקה, וזאת לאחר שחילקה דיווידנד של 35 מיליון שקל בסוף 2018. העסקה משקפת מכפיל EBITDA של 12.5.

אפימילק מפתחת מערכות חליבה ממוחשבות, כשהמוצר המוביל שלה הוא תוכנת אפיפארם (AfiFarm) שמנתחת את המידע שמפיק מד חלב אלקטרוני המחובר לפרה. המד מספק נתונים בנוגע לתפוקת החלב, הרכב החלב, מצב בריאותה של הפרה ופוריותה - והמידע המנותח מסייע בייעול ניהול העדר. התוכנה פותחה במקור על ידי הממציא המנוח אלי פלס, בן הקיבוץ.

חלק חשוב מהערך הגלום במחיר שדורשים אפיקים ופורטיסימו נובע מרובוט חדשני שהחברה מפתחת. הרובוט יחובר למסילה שתותקן על רצפת מכון החליבה, ויבצע את החיבור של עטיני הפרה לחליבה אוטומטית. זאת, באופן שיקטין למינימום את כוח האדם שמועסק בתהליך, ונמצא בישראל ובעולם במחסור הולך וגובר. היתרון הגדול ברובוט הוא שאינו דורש לבצע השקעות משמעותיות באוטומציה של מכון החליבה מעבר לרכישתו, במחיר של 200-100 אלף דולר.

אפימילק, שהוקמה ב-1977, מעסיקה 200 עובדים, כרבע מהם חברי קיבוץ אפיקים. מחזור המכירות שלה ב-2108 הסתכם ב-200 מיליון שקל, והרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) ותזרים המזומנים שלה מפעילות שוטפת הגיע ל-40-35 מיליון שקל. אפימילק מתחרה בחברת SCR הישראלית שנמכרה ועם ענקיות הציוד DeLaval ו-GEA.

פורטיסימו, שמנוהלת על ידי יובל כהן, רכשה את מניותיה באפימילק בשני שלבים ב-2010 תמורת 40 מיליון שקל - כלומר, לפי שווי חברה של 130 מיליון שקל (35 מיליון דולר). היא נדרשת לממש את אחזקתה בחברה משום שהקרן הגיעה לסוף חייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker