שובו של הביטקוין: מדוע המטבע הדיגיטלי הכפיל את ערכו?

אחרי שבחודשים האחרונים נע מחירו של מטבע הקריפטו המפורסם בעולם בין 3,000 ל-4,000 דולר, באחרונה הוא שב ועלה לכ-7,500 דולר ■ בין הסיבות לכך: כניסתם של גופים מוסדיים לתחום וציפייה לצמצום קצב כריית הביטקוין בשנה הבאה

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
סמל ביטקוין ושטר דולר
סמל הביטקוין ושטר דולרצילום: Dado Ruvic/רויטרס

בשקט בשקט ואחרי שהוספד לא מעט, שב ועלה בשבוע האחרון מחיר הביטקוין, והוא כרגע כ-7,500 דולר לביטקוין. זאת, לאחר שבחודשים האחרונים מחירו נע בין 3,000 ל-4,000 דולר לביטקוין. העלייה במחיר הביטקוין גררה עלייה גם במרבית מטבעות הקריפטו האחרים.

בשיחה עם יובל רואש, מנכ"ל ברוקר הקריפטו ביטס אוף גולד, הוא מסביר את ההתחממות המחודשת בגזרת הביטקיון: "ראשית, פידליטי, אחת הברוקריות הגדולות בעולם, הכריזה בשבוע שעבר כי היא מתחילה להציע ללקוחותיה להשקיע במטבעות דיגיטליים. זהו משקיע מוסדי עצום - אחת מהקרנות הגדולות בארה"ב, המנהלת יותר מ-2.4 טריליון דולר של משקיעיה. החברה הכריזה כי תחל להכניס מטבעות דיגיטליים לפורטפוליו שלה, וכי בעתיד הקרוב תאפשר למנהלי השקעות הפועלים דרכה להוסיף מטבעות דיגיטליים לתיקים אותם הם מנהלים - תיקים המתחילים מכ-2 מיליון דולר.

"מדובר בשחקן אסטרטגי עצום שנכנס לזירה, שעשוי לשנות את כללי המשחק, שכן משקיעים מוסדיים מביאים כמויות אחרות, גדולות הרבה יותר של משאבים אל שוק שאינו גדול במיוחד. היה צפוי שכששחקן מוסדי גדול ייכנס לשוק נראה בו שינוי, וניתן לצפות כי הדבר יקרה כעת. כמו כן, בשנה הבאה עומד להצטמצם קצב כריית הביטקוין במחצית.

יובל רואש, מנכ"ל ביטס אוף גולד
יובל רואש, מנכ"ל ביטס אוף גולדצילום: אייל טואג

"פרוטוקול הביטקוין קבוע, ואנחנו יודעים כי בשנה הבאה תתרחש 'חציית בלוק', מה שיביא להפחתה במחצית של קצב הנפקת המטבעות החדשים. הדבר יגרום ללחץ דפלציוני, מה שעשוי להביא להעלאת ערך המטבע. זאת ועוד, ענקית נוספת שמגיעה לתחום היא פייסבוק, שמקדמת מטבע דיגיטלי משלה, באמצעות צוות הפועל מישראל. בנוסף, החברה צימצמה מאוד בשבוע האחרון את האיסור על פרסום מטבעות דיגיטליים, מה שמאפשר לשוק כולו להתחיל ולנוע".

רואש מתייחס לבסוף לסיבה האחרונה לעליית ערך הביטקוין: "הסיבה השלישית היא מה שניתן לכנות סיבה טכנית - עד היום התקשה המטבע לחצות את תקרת 5,000 הדולר. ברגע שהוא פרץ אותה, שוחרר הרבה מאוד לחץ והמטבע יכול היה להתרומם".

בשבוע שעבר גנבו האקרים מטבעות ביטקוין בשווי של יותר מ-40 מיליון דולר מבייננס (Binance), אחת הפלטפורמות הגדולות בעולם למסחר במטבעות וירטואליים. על פי הודעת החברה, השלל של ההאקרים כלל 7,000 ביטקוין, והם השתמשו במגוון שיטות כדי "להוציא לפועל את פריצת האבטחה רחבת ההיקף". ההאקרים הצליחו גם להשיג מידע על משתמשים כמו סיסמת הזיהוי שנדרשת כדי להיכנס לחשבון בבייננס. לדברי החברה, הביטקוין הגנוב מאוחסן כולו בארנק אחד. "להאקרים הייתה סבלנות לחכות ולהוציא לפועל שורה של פעולות מתוזמנות היטב באמצעות כמה חשבונות עצמאיים בזמן המתאים ביותר", נמסר בהצהרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker