פריגו תרכוש את חברת בריאות הפה Ranir תמורת 750 מיליון דולר במזומן

החברה הכריזה על תוכנית אסטרטגית להאצת הצמיחה, שכוללת גם מכירה של החטיבה הגנרית תמורת 2.5 מיליארד דולר ■ מטרת התוכנית היא לחזור לצמיחה שנתית של 3% ולגידול של 5% ברווח התפעולי, כך שהחברה תיסחר לפי מכפיל האופייני לחברות מוצרי צריכה רפואיים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל פריגו
יורם גביזון

פריגו, החברה הגדולה בארה"ב לייצור תרופות ללא מרשם ומוצרי צריכה רפואיים, תרכוש את החברה הפרטית ראניר (Ranir), שמתמחה במוצרי בריאות הפה במותג פרטי, תמורת 750 מיליון דולר במזומן. העסקה נעשית על בסיס רכישת חברה ללא חובות ונקיה ממזומן. פריגו צפויה להנות מהטבות מס מהרכישה, שערכן הנוכחי הוא 65 מיליון דולר.

הכנסותיה של ראניר הסתכמו ב-287 מיליון דולר ב-2018, וצמחה ב-2018-2014 בקצב ממוצע של 9% לשנה, מה שצפוי לתרום לצמיחה ולשיעורי הרווחיות הממוצעים של פריגו. העסקה צפויה להגדיל את הרווח המתואם למניה ב-10 סנט ב-2019, בהנחה שתושלם ברבעון השלישי של השנה.

מורי קסלר, מנכ"ל פריגוצילום: פריגו

מוצריה של ראניר כוללים מברשות שיניים חשמליות וידניות, חלקים למברשות שיניים חשמליות, רצועות להלבנת שיניים, חוטים דנטליים, שיניים תותבות וערכות נסיעה. היא משווקת את מוצריה ב-50 מדינות ברחבי העולם.

העסקה משתלבת באסטרטגיה החדשה של פריגו, שהוכרזה ביום המשקיעים של החברה, שמתקיים היום (ה') בניו יורק. מטרת העסקה היא להפוך את פריגו מחברה שממוקדת בתרופות ללא מרשם ומוצרים רפואיים לחברה שממוקדת בטיפול עצמי (Self Care), כלומר במוצרים שמסייעים ללקוחות להימנע ממצבים כרוניים וממחלות ולטפל בהן בעצמם. זאת, בין היתר, על ידי צריכה של מוצרים בעלי ערכים בריאותיים גבוהים ושמירה על סגנון חיים בריא.

השינוי באסטרטגיה מתבצע על רקע עלייתו של בני דור המיליניום, שמעוניינים לקחת חלק פעיל יותר בניהול מצבם הבריאותי; משקיעים יותר בתזונה, בסגנון חיים, ובפעילות גופנית כדי לשפר את מצבם הרפואי; ומעדיפים להימנע ממפגש פרונטלי עם הרופא. השינוי מתבצע גם על רקע רקע הופעתן של טכנולוגיות חדשות שמאפשרות אבחון וטיפול מרחוק. מטרתה של האסטרטגיה החדשה, שמוביל המנכ"ל החדש מורי קסלר, היא לחדש את צמיחתה של החברה, שנפסקה ב-2018-2015, ולשפר את ביצועיה ביחס לחברות מוצרי צריכה אחרות.

היעדים התפעוליים שפריגו אמורה להשיג בתוך שנתיים-שלוש, על פי התוכנית של קסלר, הם צמיחה של 3% לשנה, גידול של 5% לשנה ברווח התפעולי המתואם וגידול של 7% לשנה ברווח המתואם למניה. קסלר הודה שפריגו עוד רחוקה מכך היום, שכן קצב הצמיחה שלה בשנים 2018-2015 היה 0%, הרווח התפעולי המתואם של חטיבות מוצרי הצריכה שלה ירד ב-2% לשנה באותם שנים, והרווח המתואם למניה שלה ירד ב-7% לשנה.

הסיבה לביצועים נחותים אלו היו הזנחת חטיבת מוצרי התרופות ללא מרשם ומוצרי הצריכה הרפואיים באמריקה הצפונית והדרומית. לדברי קסלר, הפריון הנמוך של ההשקעות בחדשנות גרם לכך שההשקות החדשות תרמו ב-2018-2015 הכנסות של 55 מיליון דולר בלבד, ולא הצליחו לקזז את שחיקת מחירי המוצרים הוותיקים שגרמה לירידה של 170 מיליון דולר בהכנסותיה של החברה באותה תקופה.

מפעל פריגו בירוחםצילום: Amir Cohen / רויטרס

גורם אחר שהוזנח היה השקעות בכושר ייצור, שמנעו מהחברה לספק את הביקושים והביאו לאובדן נתח שוק. קסלר אמר שהחברה תשקיע 200 מיליון דולר בכושר הייצור שלה בתחום תחליפי חלב אם בארבע השנים הקרובות, ועוד 50 מיליון דולר בכושר הייצור של טבליות בתקופה זו. מימון השקעות אלו ייעשה בין היתר על ידי תוכנית Project Momentum, שנועדה להקטין את הוצאות התפעול ב-100 מיליון דולר לשנה תוך שלוש שנים. ההשקעות וההתייעלות יסייעו לפריגו להחזיר לעצמה את היתרון התחרותי שאבד לה בשנים האחרונות. 

קסלר הבהיר שהשגת רמה משופרת של ביצועים היא תנאי הכרחי לכך שהחברה תזכה לתמחור הנדיב של חברות מוצרי צריכה רפואיים בשוק המניות. קסלר ציין כי פריגו נסחרת כיום לפי מכפיל רווח של 11.5 בלבד, בעוד חברות אחרות בתחום נסחרות על פי מכפיל רווח ממוצע של 21.1. חלק בלתי נפרד מהטרנספורמציה של פריגו הוא היציאה מעסקי המוצרים לחיות מחמד ומכירה של חטיבת תרופות המרשם הגנריות או פיצולה, באמצעות חלוקת מניותיה כדיווידנד לבעלי המניות של פריגו.

עסקי מוצרי חיות המחמד נמכרו הבוקר לחברת PetIQ תמורת 185 מיליון דולר במזומן. קסלר הסביר שהוא מקבל את עמדת קודמיו בנוגע לצורך למכור את חטיבת תרופות המרשם הגנריות - החטיבה הרווחיות ביותר של פריגו - משום שאין קשר תפעולי הכרחי בינה לבין שתי החטיבות האחרות, שממוקדות בתרופות ללא מרשם ובמוצרי צריכה.

סיבה אחרת היא שחברות גנריות נסחרות לפי מכפיל 7 ואילו חברות מוצרי צריכה רפואיים נסחרות לפי מכפיל 21.1, כך שפריגו נסחרת כיום לפי מכפיל משוקלל של 11.5. קסלר ציין שמכירת החטיבה הגנרית תגרע 1.15-1.05 דולר מהרווח הנקי המתואם השנתי למניה של פריגו, ואילו פיצולה יקטין את הרווח הנקי למניה ב-1.5-1.4 דולר למניה.

קסלר אמר שהחברה מנהלת מגעים עם מספר רב של מועמדים למכירת החטיבה. לדבריו, נוכח התנופה בעסקיה של החטיבה, פוטנציאל הצמיחה הגלום במוצריה שבפיתוח והירידה בקצב השחיקה של המחירים בשוק הגנרי - אין בכוונתו למכור את החטיבה הגנרית במחיר שיספק למשקיעיה של החברה תשואת חסר. הוא צפה שהמכירה תושלם בסוף 2019 או בתחילת 2020. קסלר הודה שאחד הגורמים שמעכבים את העסקה הוא העיכוב בקבלת אישור מינהל המזון והתרופות (FDA) לשווק את הגרסה הגנרית של המשאף ProAir של חברת טבע.

קסלר העריך שהכנסותיה של החברה יסתכמו ב-4.7-4.6 מיליארד דולר ושהרווח המתואם למניה ב-2019 יהיה 3.95-3.65 דולר למניה, בהשוואה לרווח מתואם של 4.55 דולר למניה ב-2018.

הגורמים המרכזיים לירידה הם השקעות בחטיבת מוצרי הצריכה הרפואיים והשינוי הצפוי בשיעור המס הממוצע של החברה מ-18% ל-22.5% שיגרעו 29 סנט ו-20 סנט למנייה (בהתאמה), וכן מכירת עסקי מוצרי חיות המחמד שתגרע עוד 6 סנטים מהרווח למניה ב-2019. תחזית זו אינה כוללת את מכירת החטיבה הגנרית ואינה מתחשבת בפוטנציאל לתוספת של 35-10 סנט למניה כתוצאה מרכישת ראניר (10 סנט), תוכנית קיצוץ ההוצאות (5-0 סנט למניה) וקבלת אישור לשיווק הגרסה הגנרית ל-ProAir שעשוי לתרום 20-0 סנט למניה - כ-13.5 מיליון דולר לרבעון. מניית פריגו מגיבה לרכישת ראניר ולתוכנית האסטרטגית החדשה בעלייה של 3.5%, מגיעה לשווי שוק של 6.9 מיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker