האם פרשת בי קום תוביל את בית המשפט המחוזי לערוך סדר בניגוד האינטרסים?

מחלוקת בין מגדל שוקי הון לנאמן בדבר ספירת הקולות בהצבעה האחרונה, מעניקה הזדמנות לנשיא בית המשפט איתן אורנשטיין לערוך סדר בבלאגן ההסדרים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט איתן אורנשטיין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

האם נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין יחליט לעשות סדר בעולם ההצבעות והפסילות - שחורצות את גורל הסדרי החוב, הנערכים חדשות לבקרים בחברות הציבוריות בישראל? 

ד"ר איתי הס, מנהל מחלקת חדלות פירעון באגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', הגיש בשם נאמן מחזיקי איגרות החוב מסדרות ב' ו-ג' של בי קום פנייה דחופה לבית המשפט המחוזי. זאת, בבקשה שבית המשפט ייתן הוראות לנאמן כיצד להביא בחשבון, בעת הצבעות על ניהול החוב, את קולותיהם של מחזיקי איגרות החוב מסדרה ב' - שלהם אחזקה גם באיגרות החוב מסדרה ג'.

הריב בין הסדרות החל ביום שבו דרשה מגדל שוקי הון כי על נאמן מחזיקי איגרות החוב של סדרה ב', חברת משמרת, לפסול מהצבעה את כלל המחזיקים שמחזיקים גם בסדרה ג' - אך הנאמן לא הסכים לשיטת פסילה זו, והצדדים נגררו לבית המשפט.

לשיטת הנאמן, "לא ניתן לראות במחזיקים בעלי אחזקות בשתי הסדרות כבעלי עניין נוגד, רק בשל עצם האחזקות בשתי הסדרות, בייחוד בנסיבות שבהן לא ניתן לאבחן אינטרס מהותי זר שהובא בחשבון במסגרת קבלת ההחלטות. לטעמם של הנאמנים, בחינת האינטרס שעמד בבסיס ההחלטות המחזיקים בעלי אחזקות בשתי הסדרות בכל אחת מן ההחלטות, אין בה כדי להצביע באופן מובהק וישיר על קיומו של ניגוד עניינים, ולפיכך אין מקום לנטרל את קולותיהם".

בעיית הנאמן: לזהות את האינטרסים המנוגדים - ולנטרל אותם

בי קום, בעלת השליטה בבזק, עשויה בקרוב להידרדר להסדר חובות, לאור הפרת קווננטים שלהם התחייבה במסגרת תשקיף הנפקת החוב. מצבה של החברה הורע לאחר שבזק הודיעה כי לאור ההפחתה בשווי נכסי החברה היא עוצרת לחלוטין את מדיניות חלוקת הדיווינד.

בשלל החשש להעדפת נושים, בי קום החליטה כי היא עוצרת את כלל התשלומים למחזיקי איגרות החוב. לפיכך, היא לא שילמה במועד את תשלום החוב בסך 226 מיליון שקל לסדרה ב'. גם סדרה ג', שלה היא נדרשת לשלם סכום של 2.24 מיליארד שקל עד לסוף 2024, לא תהיה זכאית לקבל את הריבית – עד להסדר מוסכם על הצדדים.  

באחרונה בחרו הסדרות נציגויות חדשות, על מנת שאלה יבדקו את האפשרות לגיבוש הסדר, את מצבה הכספי של החברה והאם היא נדרשת להגיע לפירוק או כל סעד אחר שכדאי למחזיקי איגרות החוב להשיג לעצמם בשביל לשמור על האינטרסים שלהם. לנציגות של סדרה ב' נבחר בוריס שניידמן ממגדל קרנות נאמנות ומעין פז; ולנציגות סדרה ג' נבחרו רו"ח יאיר שלהבת ועופר גזית.

נאמן סדרה ב', רזניק פז נבו, החליט כי בנושאים שעלו כעת להצבעה אין מקום לנטרל את קולות המצביעים. ואולם, לאור העמדה הנחרצת של חלק מהמחזיקים הוא מבקש את אישורו של בית המשפט להחלטה שהתקבלה בהצבעה על זהות הנבחרים לנציגות. 

"זכותם של מחזיקי איגרות החוב להצביע ולהשפיע על ניהול החוב, וכתוצאה מכך לשמר את זכויותיהם הקנייניות, ובמקרים של מחזיקים מוסדיים את זכויותיו הקנייניות של הציבור - הינה זכות שיש למנוע ככל הניתן את הפגיעה בה", כתב הס לבית המשפט. זאת, תוך שהזכיר כי לאחרונה התבצע שינוי חקיקה בנושא ניגוד עניינים בהצבעות, שייכנס לתוקפו בקרוב - ולכן נדרש לפרש את החוק הקיים לפי תיקון החקיקה.

פרשת בי קום היא רק דוגמה קטנה לניגוד האינטרסים הקיים בקרב מוסדיים שהשקיעו הן במניות והן באיגרות חוב של חברות שונות במעלה פירמידת האחזקות; ובעיית הנאמן לזהות את האינטרסים המנוגדים, ולנטרל אותם במקרה של הצבעה - בלי לפגוע בזכות החוקתית.

העובדה שמבנה שוק ההון הישראלי מאופיין במבנה ריכוזי בין-ענפי, שבו מספר שחקנים מצומצם מעורב בהכרעות גורליות, יכולה להניע את אורנשטיין לפעולה. האחרון עשוי לקבוע כללי אצבע שיעשו קצת סדר עבור המשקיעים – המתלוננים לא מעט על הכוח שבו מחזיקים הנאמנים, התלוי בשיקול הדעת שלהם ובפרשנות – שאפשר שיכריע גורלות של הסדרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker