טבע נערכת לסבב התייעלות נוסף; שולץ אינו מתחייב לחזור לצמיחה ב-2020 - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טבע נערכת לסבב התייעלות נוסף; שולץ אינו מתחייב לחזור לצמיחה ב-2020

23 שנה לאחר השקתה, הקופקסון מתקרבת לסוף דרכה ■ דו"חות טבע לרבעון מציגים נפילה של 56% במכירות בצפון אמריקה, שהיו הגורם העיקרי לירידה של 29% ברווח התפעולי ■ שולץ התייחס לתביעות נגד טבע במסגרת מגפת האופיאודים בארה"ב: "לא עשינו שום דבר פסול או לא חוקי"

11תגובות
מנכ"ל טבע, קור שולץ
עופר וקנין

בעבר הלא רחוק היו התוצאות הכספיות שפירסמה טבע לרבעון הראשון של 2019, ושיחת הוועידה עם אנליסטים שהתקיימה לאחר פרסומן — גורמות לירידה חדה במניה. לנוכח ביצועי המניה מתחילת 2019, נראה שציפיות השוק היו נמוכות מלכתחילה. כך, השילוב של החמצת תחזית ההכנסות לרבעון, המפולת במכירות התרופות המקוריות של טבע, וקופקסון בראשן, וחוסר רצונו של מנכ"ל טבע, קור שולץ, להתחייב שטבע תחזור לצמוח ב–2020 כפי שעשה עד פברואר 2019 — גרם לירידה מצטברת של 0.4% בלבד.

טבע הפסידה 105 מיליון דולר ברבעון (10 סנטים למניה) לפי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US GAAP) - לעומת רווח של 1.1 מיליארד דולר (1.03 דולרים למניה) ברבעון המקביל ב–2018. זאת, כתוצאה משילוב של ירידה במכירות, קיטון של 20% ברווח הגולמי, רווח הון של 1.3 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2018 (שלא חזר על עצמו), והפרשות של 469 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019. טבע הרוויחה 654 מיליון דולר (60 סנט למניה) על בסיס Non GAAP (בניכוי הפרשה לירידת ערך של מו"פ ותרופות שאושרו, בעיקר כחלק מרכישת אקטוויס ג'נריקס ב–2016).

מפולת במכירות כל התרופות המקוריות

ההכנסות ירדו ב-15% ל-4.3% מיליארד דולר - 2% פחות מממוצע תחזיות האנליסטים. התחזקות הדולר אמנם גרעה 177 מיליון דולר מההכנסות ו-58 מיליון דולר מהרווח התפעולי - אך גם בניכוי השפעת השינויים בשערי החליפין ברור שעיקר הבעיה התרכזה בצפון אמריקה ובמגזר התרופות המקוריות והממותגות שלה באזור זה.

ההכנסות בצפון אמריקה ירדו ב-19% ל–2 מיליארד דולר, כך שכמעט שני שלישים מהירידה בהכנסות נבעה מארה"ב. עיקר תשומת הלב תפסה הקריסה של 56% במכירות קופקסון לעומת הרבעון המקביל וירידה של 41% לעומת הרבעון הרביעי של 2018 ל–208 מיליון דולר. ואולם גם יתר התרופות המקוריות חוו מפולת.

פחות מרשמים

קופקסון איבד 19% מהמרשמים ונתח השוק שלו.

שולץ ציין בשיחת הוועידה כי כמחצית מהנפילה בהכנסות נובעת מהתאמה חד־פעמית של המלאים של קופקסון שמוחזקים בידי הסיטונאים, כתוצאה מהירידה הכמותית. לדבריו, ניכר שיפור בתחילת הרבעון השני. עם זאת, טבע הורידה את תחזית המכירות של קופקסון בצפון אמריקה ב–2019 ל–800 מיליון דולר, בהשוואה לתחזית הקודמת למכירות של מיליארד דולר שניתנה בפברואר 2019.

למרות החמצת תחזית המכירות ברבעון והפחתת תחזית המכירות של קופקסון ב–2019, טבע אישררה את תחזית ההכנסות ל–17–17.4 מיליארד דולר ואת התחזית לרווח של 2.20–2.50 דולרים למניה ב–2019.

שלוש התרופות המקוריות הוותיקות האחרות של טבע - המשאפים לטיפול באסתמה פרואייר ו–QVAR, והתרופה בעירוי לסרטני דם Bendeka/Treanda - איבדו במצטבר מכירות של 173 מיליון דולר. הנפילות במכירות קופקסון, בנדקה, פרואייר ו–QVAR קוזזו חלקית בלבד על ידי שתי התרופות המקוריות החדשות של טבע: Ajovy לטיפול במיגרנה, שתרמה 20 מיליון דולר; ו-Austedo לטיפול בהפרעות תנועה כתוצאה ממחלת הנטינגטון ודיסקינזיה מאוחרת, שמכירותיה צמחו ב-9% לעומת הרבעון הרביעי של 2018 וב-151% לעומת הרבעון המקביל, ל-74 מיליון דולר.

שולץ אמר בשיחת הוועידה שאג'ובי ואוסטדו יעמדו בתחזית ההכנסות של 150 ו-350 מיליון דולר ב-2019 בהתאמה, אך הודה שלמרות הביקוש הגדול מהצפוי לתרופות למיגרנה - חדירתן לשוק והצמיחה בהכנסותיהן מאתגרת. זאת, כתוצאה מהסבסוד הכבד שנותנות החברות למטופלים בתרופות למיגרנה עד שחברות הביטוח יסכימו לתת החזר למטופלים שירכשו אותן. 67% מהמבוטחים בתוכניות ביטוח בריאות מסחריות זכאים להחזר על רכישת אג'ובי. לדברי ברנדון אוג'ריידי, הסמנכ"ל המסחרי של טבע בצפון אמריקה, נכון לסוף 2018 רק 20% מהמרשמים לאג'ובי היו בתשלום, וכיום שיעור המרשמים שמסופקים בתשלום עלה ל–50%.

הציפיות הנמוכות התממשו

שולץ הכריז על הצלחה בייצוב ההכנסות בשוק הגנרי האמריקאי ברמה רבעונית של מיליארד דולר, זה הרבעון החמישי ברציפות - אלא שחלק מההכנסות בשוק הגנרי האמריקאי ברבעון נובעות מהסטה של מכירות משוק תרפות המקור, לאחר שטבע השיקה גרסה גנרית של המשאף המקורי שלה ProAir.

שולץ הדגיש שלא ניכרה שחיקה נוספת במחירים בשוק הגנרי ברבעון הראשון של 2019. הרווח התפעולי על בסיס Non GAAP ירד ב-29% למיליארד דולר. הירידה ברווח התפעולי נבעה בעיקר מקיטון של 45% ברווח התפעולי בצפון אמריקה ל–498 מיליון דולר, בעיקר עקב ירידה במכירות של קופקסון, בנדקה, פרואייר ו–QVAR, ומכך שברבעון המקביל נהנתה טבע מהכנסה של 99 מיליון דולר בקנדה כפיצוי על אובדן הכנסות משיווק תרופות גנריות.

שולץ: "תידרש הפחתה נוספת בעלויות הייצור"

שני מגזרי הפעילות האחרים - אירופה והשוק הבינלאומי - קיזזו זה את זה. ירידה של 20% ברווח התפעולי בשווקים הבינלאומיים, כתוצאה מנסיגה במכירות ביפן על רקע הורדת מחירים ותחרות במוצרים הוותיקים של המיזם המשותף עם חברת טקדה היפנית, קוזזה במלואה באמצעות גידול של 7% ברווח התפעולי באירופה.

הפעילות השוטפת ייצרה עודף של 362 מיליון דולר בתזרים המזומנים הפנוי, כשהיעד ל–2019 הוא 1.6–2 מיליארד דולר. לנוכח הירידה החדה ברווחיות ובייצור המזומנים, נשאל שולץ אם בכוונת החברה לצאת לסבב חדש של קיצוץ הוצאות מעבר לתוכנית להפחתת ההוצאות ב–3 מיליארד דולר ב–2018–2019. שולץ השיב כי מכיוון שהיעד ארוך הטווח של החברה הוא להגיע לרווחיות תפעולית של 27% מהמחזור, בעוד הרווחיות הנוכחית היא 23.7%, יהיה צורך בעוד הפחתה של הוצאות הייצור. הוא הבטיח לעדכן על התוכניות האלו בפברואר 2020, לאחר שתושלם תוכנית ההתייעלות הנוכחית. הוא העריך שניתן יהיה לשפר את הרווחיות הגולמית ב-1.0-0.5 נקודת אחוז בשנה.

שולץ אמר שהוא צופה ש–2019 תהיה שנת שפל לרווחי החברה. באשר להכנסות ציין שולץ: "נצטרך לחכות ולראות. הדבר קשור לשאלה אם בנדקה תאבד את מעמד תרופת היתום שלה". זוהי תשובה מוזרה בהתחשב בכך שבקצב המכירות של בנדקה היא מהווה 3.3% מההכנסות הצפויות ב–2019.

שולץ התייחס לתביעות נגד החברה בעניין אחריותה לכאורה למגפת ההתמכרות למשככי כאבים נרקוטיים: "עצוב שמאשימים אותנו ביצירת הבעיה, בהתחשב בכך שאנחנו מייצרים תרופות גנריות ולא עוסקים בקידום מכירותיהן. המכירות של התרופות המקוריות שלנו בתחום משככי הכאבים היו לכאבים מתפרצים בחולי סרטן סופניים. גם במקרה זה התרופות נרשמו לפי כללים להפחתת הסיכון והופצו תחת בקרה נוקשה.

"מבחינתי לא עשינו דבר פסול ומנוגד לחוקים ולכללים בארה"ב. האם תתבע את כל יצרני האלכוהול על התוצאות של שתייה לשוכרה? עורכי דין רבים שמנהלים את ההצגה מחפשים לעשות כסף. לטבע יש הרבה חובות ואין לנו כל כך הרבה כסף — כך שאני חושב שאם עורכי הדין מחפשים להגיע לפשרה על סכום גדול זה לא יהיה אתנו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#