סכום המשכנתאות שנטלו הישראלים זינק ב-6.2% בחודש

סך המשכנתאות במארס עלה ל-5.2 מיליארד שקל ■ מקור בענף: "צריך להיות עם יד על הדופק בכל הקשור לניתוח סיכונים, אך אנחנו אופטימיים לגבי המשך השנה"

מיכאל רוכוורגר
ייעוץ בנקאי בבנק הפועלים
לקיחת משכנתא. אילוסטרציהצילום: ניר קידר

הציבור נטל משכנתאות בסך 5.2 מיליארד שקל במארס 2019 - כך עולה מנתונים שפירסם היום (ד') בנק ישראל. זו עלייה של 6.2% לעומת פברואר, אז נלקחו משכנתאות בסכום של 4.97 מיליארד שקל.

עיקר העלייה היתה במשכנתאות שניטלו בריבית משתנה (3.07 מיליארד שקל) - עלייה של 7.7% לעומת פברואר. המשכנתאות שנלקחו בריבית קבועה במארס הסתכמו ב-2.21 מיליארד שקל.

נתוני מארס נמוכים לעומת יולי ודצמבר 2018, אז נלקחו משכנתאות של 5.8 מיליארד שקל. במהלך הרבעון הראשון של 2019 נטל הציבור משכנתאות של 15.5 מיליארד שקל. במקרה שבו מוסיפים הלוואות לכל מטרה, ניתן לראות שברבעון הראשון ניתן אשראי של 16.4 מיליארד שקל - קפיצה של 9.1% לעומת הרבעון המקביל ב- 2018. עיקר העלייה חלה בינואר-פברואר, שבהם היתה צמיחה של 13.2%.

שוק המשכנתאות נחשב לרווחי במיוחד. חמשת הבנקים הגדולים הרוויחו ממנו במצטבר 1.5 מיליארד שקל ב-2018 - כ-16% מסך הרווח שלהם. 

"נתוני המאקרו ממשיכים להיות חזקים ויציבים; האבטלה עדיין נמוכה; והיחס בין שיעור ההחזר של המשכנתא להכנסה החודשית ממשיך להיות נמוך, כך ששוק המשכנתאות ממשיך להיות חי ובועט", מסר ל-TheMarker בנקאי בכיר הפועל בתחום המשכנתאות.

לדבריו, "אמנם מארס היה יחסית רגוע, אך עדיין היה מדובר בחודש עם ביצועים טובים. גם באפריל שוק המשכנתאות נהנה מביצועים נאים של כ-5 מיליארד שקל. צריך להיות עם יד על הדופק בכל הקשור לניתוח סיכונים, אך בסך הכל אנחנו אופטימיים לגבי המשך השנה".

בנקאי אחר ציין כי "עיקר הביקוש מגיע בעקבות פרויקטים של מחיר למשתכן. גם אם יהיו  שינוי בפרויקט לאחר הממשלה החדשה, עדיין הוא לא ייעלם לגמרי ויהיו ביקושים למשכנתאות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker