סנונית ראשונה: מגדל והפניקס יצטרפו למאגר האשראי

בנק ישראל אישר את צירופן של חברות הביטוח מגדל והפניקס למאגר נתוני האשראי החדש ■ מגדל החלה לספק אשראי צרכני בדצמבר 2018 ■ סמנכ"ל מגדל: "בשוק האשראי יש מקום לעוד שחקנים"

כרטיסי אשראי
כרטיסי אשראיצילום: Bloomberg

מאגר נתוני האשראי החדש - שאמור להגביר את התחרות בשוק האשראי למשקי הבית - החל את פעילותו לפני חודש בדיוק, וכעת החלה לראשונה הצטרפותם של גופים מוסדיים למאגר. בימים האחרונים ניתן אישורו של בנק ישראל לצירופן של חברות הביטוח מגדל והפניקס למאגר, מה שיאפשר להן לקבל יותר נתונים על הלקוחות ולתמחר באופן מדויק יותר את הלוואותיהן.

המאגר פועל כך: נותני האשראי (למשל בנקים וגופי אשראי חוץ־בנקאיים) מעבירים מידע על הלקוחות הפרטיים שלהם למאגר; מהמאגר הנתונים עוברים ל"לשכות אשראי"; על בסיס הנתונים שהתקבלו, מנתחות לשכות האשראי את הסיכונים הכרוכים במתן אשראי לאותם לקוחות ומעניקות לכל לקוח דירוג אשראי. החוק קובע אילו גופים נדרשים לדווח למאגר על עסקות האשראי של לקוחותיהם - ויכולים בתמורה לכך לקבל מידע על הלקוחות, בהסכמתם, בעת בקשת הלוואה.

המאגר כולל מידע לגבי התנהלות הלקוח בתחום האשראי בשלוש השנים האחרונות — כולל סוגי ההלוואות שנטל, מסגרות האשראי שקיבל מבנקים וחברות כרטיסי אשראי, מוסר התשלומים שלו, נכסים ששועבדו כנגד נטילת הלוואות ועוד. המאגר לא מכיל מידע על גובה הריבית שהלקוח משלם כיום, על נכסים שמוחזקים על ידו או על הכנסתו.

נותני האשראי המדווחים למאגר הם בנקים, חברות כרטיסי אשראי ונותני אשראי חוץ-בנקאיים. חובת הדיווח למאגר נתוני האשראי, כפי שנקבעה בחוק, היא על כל גוף שמנהל יותר מ–250 מיליון שקל של אשראי צרכני. למעשה, כל נותן אשראי יכול לבקש להתחבר למאגר, תוך שמירה על עקרון ההדדיות – כך שיוכל לבקש לקבל מידע מהמאגר בתמורה למסירת מידע, ובכפוף לאישור בנק ישראל. בתור מקור מידע במאגר, יחולו על נותן אשראי כזה חובות מסוימות, כמו דרישות על הליכי זיהוי לקוח ודרישות מתחום הגנת הפרטיות. כאמור, בנק ישראל אישר היום לחברת הביטוח מגדל גישה למאגר. סכום ההלוואות שנתנה החברה מסתכם בעשרות מיליוני שקלים.

מכיוון שהמטרה המוצהרת של המאגר החדש היא הגברת התחרות, על ידי איזון פערי המידע בין נותני האשראי, הרחבת כמות נותני האשראי במאגר תעודד את התחרות ביתר שאת. כלומר, המאגר יאפשר לכל אדם לגשת לספקי אשראי - גם כאלה שאינם הבנק שבו מתנהל חשבון העו"ש שלו, ואינם מכירים את פעילותו הפיננסית - ולבקש אשראי במחיר (ריבית) המתאים לרמת הסיכון שלו.

אם מטרת המאגר תתגשם, לווים טובים יוכלו לקבל אשראי זול יחסית ממגוון ספקים - וכך תיווצר תחרות עליהם. מנגד, לווים מסוכנים עשויים להידרש לשלם מחירים גבוהים. למעשה, לגופים המוסדיים כעת יהיה מידע מקיף במיוחד, מכיוון שהמידע שבמאגר האשראי מצטרף למידע הקיים בחברת הביטוח על לקוחותיה שכולל גם מידע על ההכנסות.

מגדל החלה לספק אשראי צרכני (הלוואות צרכניות ולא הלוואות עמיתים כנגד פוליסה) לכ-2.3 מיליון לקוחותיה בדצמבר 2018. ההלוואות הן בגובה של עד 100 אלף שקל בריביות של פריים +3.35%-4.35%.

לדברי תומר רובינשטיין, סמנכ"ל שיווק וחדשנות במגדל, "הכניסה למאגר נתוני האשראי תאפשר לנו לעשות בדיקה טובה ומעמיקה יותר של הלקוחות ולנהל את הסיכון בצורה נאותה ועל ידי כך גם להרחיב את הפעילות. אנחנו חושבים שזה עוד שירות שאנחנו יכולים להציע ללקוחות שלנו וגם להרוויח בו כסף. בשוק האשראי יש מקום לעוד שחקנים, כשהבנקים מובילים את התחום וחברות כרטיסי האשראי נותנות ריביות גבוהות יחסית למה שאנחנו נותנים. משום שהפעילות שלנו היא דיגיטלית באופן מלא, עלויות התפעול אצלנו נמוכות, מה שמאפשר לנו להרוויח למרות הריבית הנמוכות שאנחנו מציעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker