בכיר בקניונים מגיב לכניסת אמזון לישראל: "זה פשוט בדיחה, זה מצחיק אותי"

המשקיעים בבורסה הגיבו לכניסה הצפויה של ענקית המסחר המקוון לישראל: במוקד עמדו חברות הקניונים ומרכזי הקניות, שירדו בשל החשש שהגידול במסחר המקוון יפגע בשוכרים ■ בכיר בחברות הקניונים: "זאת פשוט בדיחה, זה מצחיק אותי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומית מלכה וניב סולטן בפרסומת של פוקס, מתוך אתר פוקס

מניות חברות הנדל"ן המסחרי, רשתות אופנה וחברות מוצרי צריכה נסחרות היום בירידות, חלקן חדות, ברקע כנליסתה הצפויה של ענקית המסחר המקוון אמזון לישראל. המשקיעים בבורסה, שמגיבים במהירות לאירועים חדשים, ניסו לאמוד את מידת הפגיעה הצפויה בחברות המקומיות וברווחיהן.

מי שמובילות את הירידות הן ענקיות הקניונים מליסרון וקבוצת עזריאלי, שיורדות בכ-3% ו-2.8% בהתאמה. מוקדם יותר, הירידות אף הגיעו קרוב ל-4%. גם חברת מרכזי הקניות ביג יורדת 2.5%, וכך גם מגה אור, שנחלשת ב-1.3%. הירידות במניות הנדל"ן המניב המסחרי נובעות מהחשש כי גידול בנפח המסחר המקוון בישראל עלול להביא לירידה בכמות המבקרים בקניונים, מה שיפגע בפדיון ובשוכרים.

הירידות בבורסה הדביקו גם את מניות האופנה, רובן כבר ספגו ירידות חדות במהלך השנה האחרונה. פוקס נחלשת כ-2.5%, וזאת לאחר שעלתה ב-12 החודשים האחרונים ב-75% - בניגוד למגמה הכללית. קסטרו יודרת ב-1.7%, לאחר שכבר איבדה 45% בשנה האחרונה. גולף נחלשת ב-1.7%, והחברה הבת עדיקה ב-0.7%. גם יצרנית האופנה דלתא יורדת ב-2%.

מרכז לוגיסטי של אמזון בניו ג'רזיצילום: SHANNON STAPLETON/רויטרס

לצד הקניונים ורשתות האופנה, חברות מוצרי הצריכה, המשווקות בין היתר מוצרים חשמליים, נסחרות בירידות. אלקטרה צריכה – שמחזיקה ברשתות מחסני חשמל ושקם אלקטריק – יורדת ב-2.5%, והחברה האם אלקו מאבדת כ-2%. גם תדיראן הולדינגס נחלשת ב-1.5%. מנגד, ענקית הקמעונות שופרסל, שמפעילה אתר צעיר למסחר מקוון – נסחרת ביציבות.

"זאת פשוט בדיחה, זה מצחיק אותי"

הבוקר (ג') פורסם כי אמזון פנתה למוכרים ישראלים והזמינה אותם למכור דרך אתר אמזון מקומי שתקים בעברית. המכירות יתבססו על מחסני הלוגיסטיקה של הרשתות המקומיות, ולא באמצעות אמזון. ואולם, ההערכות הן שבניית אתר אמזון בעברית היא צעד מקדים לפני הקמת מחסנים לוגיסטיים של אמזון בישראל, במודל "המלא" שבו היא פועלת בארה"ב ובמדינות נוספות.

חרף הירידות בבורסה, בחברות הקניונים ומרכזי הקניות השתדלו להציג חזית רגועה: "זאת פשוט בדיחה, זה מצחיק אותי", אמר ל-TheMarker בכיר באחת מקבוצות הקניונים המובילות. "בסה"כ אמזון פנתה לכמה ספקים ישראלים כדי למכור לישראל. הרי אמזון לא תיכנס באמת לישראל בלי לפתוח פה מחסנים וכשיש לה לוגיסטיקה מפותחת.

"אם אמזון היתה מגיעה לישראל עם כל המוצרים שהיא מוכרת בארה"ב, החל מסניקרס ועד אופניים, ועם הלוגיסטיקה וזמן השילוח הקצר שהיא מציעה בארה"ב – אז זה היה באמת סיפור גדול. אבל כל מה שאנחנו רואים זה שאמזון מציעה לספקים ישראלים - שסביר להניח שכבר מוכרים דרך אתר שלהם או דרך טרמינל איקס או עזריאלי. קום – למכור דרכם לישראלים", הסביר.

לדברי הבכיר, הקבוצה לא חוששת מכניסה אפשרית של אמזון לישראל , שכן, "אמזון לא נכנסה להרבה מדינות ואני לא רואה אותה נכנסת באמת לישראל הקטנה בשנים הקרובות. אנחנו לא מוטרדים מזה".

"קשה לומר שתגובת השוק אינה הגיונית"

למרות דברי הבכירים, אנליסטים ומנהלי השקעות בשוק ההון נשמעו פחות אופטימיים: "קשה לומר כי תגובת השוק אינה הגיונית, שכן כניסה של אמזון לשוק כלשהו הינו בגדר אירוע 'מבהיל' ומחולל, כך שמטבע הדברים המשקיעים מתמקדים בסיכון שעלול להתממש", אמר גיל דטנר, אנליסט קמעונאות ותקשורת, לאומי שוקי הון.

אילנית שרף, מנהלת מחלקת המחקר בפסגות, העריכה כי כניסת אמזון עשויה לפגוע במרכזי המסחר בישראל וגם בקמעונאיות המקומיות - גם אם הן השכילו להקים פלטפורמה משל עצמן. לדבריה, "תהליך כניסתה לישראל של אמזון יתבצע להערכתנו בשלבים ויכלול את הרחבת הפלטפורמה בעתיד. נראה כי אמזון מתכוונת לפתוח פלטפורמה שתכלול עסקים מקומיים וגם עסקים מעבר לים".

שמוליק קרפף, אנליסט ני"ע זרים במערך הייעוץ בהשקעות בלאומי, הדגיש ש"ככל שאמזון 'מתקרבת' ללקוחותיה, באמצעות שינוע ולוגיסטיקה נוחים יותר ואתר בשפה המקומית, כך עולה הנטייה של הצרכן המקומי לבצע רכישות משמעותיות באמצעותה, וזאת על חשבון רכישות של מותגי אופנה והלבשה אחרים. קל מאוד להתמכר לאמזון, וההתמכרות נהפכת נוחה אף יותר כאשר אמזון מתקרבת".

לדברי קרפף, "מזה תקופה ארוכה אנו מצביעים על התעצמות המגמה של המסחר המקוון בקרב צרכנים בעולם בכלל ובישראל בפרט. דבר זה מומחש היטב במכירות השיא של פלטפורמות מסחר גלובאליות כגון עליבאבא שרשמה זינוק של 41% בשורת המכירות במהלך הרבעון שחלף בהשוואה לרבעון המקביל בשנה הקודמת.

"יכולותיה הטכנולוגיות והלוגיסטיות של אמזון לשלב מסחר אונליין עם נוכחות אופליין מעצימה ומחדדת את התחרות בינה לבין מותגי אופנה בינלאומיים כגון נקסט ואסוס. לשם המחשה, בעלי המניות של נקסט נהנו מתשואה מצרפית פושרת יחסית של 13% בלבד במהלך 5 השנים האחרונות, ובעלי המניות של חברת אסוס נאלצו להשיל מהשקעתן 2% באותה התקופה. בה בעת, בעלי המניות של אמזון ועליבאבא רשמו תשואה מדהימה של 655% ושל 174%, בהתאמה".

הנעלם: האם אמזון תפתח מחסנים בישראל?

מרבית האנליסטים התקשו לאמוד מה תהיה מידת הפגיעה ברשתות בשוק המקומי, בעיקר מאחר שאמזון לא הכריזה באופן רשמי האם בכוונתה לפעול לפתיחת מחסנים משלה או להסתפק באתר בעברית. גיא מני, מנהל השקעות ראשי במיטב דש, ציין שמאחר שאמזון נכנסת לישראל בשלב זה באופן מקוון, לא בהכרח אמורה להיות פגיעה משמעותית בחברות הקניונים – "משכך, ירידות חדות יכולות גם לייצר הזדמנויות", אמר.

"מעבר לכך, גם קיימת דיפרנציאציה בין חברות הקניונים דוגמת מליסרון וביג שעסקי הליבה שלה הוא בקניונים בלבד, לבין חברת עזריאלי שיורדת באותה מידה על אף שפעילות הקניונים שלה מהווה סדר גודל של 50% לצד משרדים ודיור מוגן, כך שאמורה לחוות פגיעה נמוכה יותר מהאחרות. במידה ואמזון תעמיק את כניסתה לפתיחת מחסנים לוגיסטיים ומכירה בישראל, הדבר יכול להשפיע בצורה משמעותית יותר על חלק מהחברות", הדגיש מני.

גם טל לוי, מנהל מחלקת המחקר של בית ההשקעות הלמן אלדובי, ציין שהצעד הראשון של אמזון נתפס כמדוד. "מדובר ביצרנים ומוכרים ישראלים אשר יוכלו כעת למכור את מוצריהם דרך הפלטפורמה של אמזון כאן בארץ. אין כאן עדיין דיווח על הקמה של מערך לוגיסטי עצמאי של אמזון, ואין עדיין עדכון על הכנסת מוצרים בינלאומיים. ללא שני אלו האיום על נשאר בעיקר ברמת הכותרת. על אחת כמה וכמה שהמוצרים אשר נמכרים בצורה זאת חייבים במע"מ – בניגוד להטבה העיקרית של יבוא אישי מחו"ל אם באמצעות אמזון או פלטפורמות אחרת אשר פטור ממע"מ".

לדברי לוי, "הכניסה המאוחרת של אמזון לישראל מאפשרת תקופת הכנה משמעותית הן לחברות הקניונים והן לקמעונאיות הישראליות. הלקחים של 'אפוקליפסת הקמעונאות' בארה"ב נלמדים ומיושמים פה על ידי השחקנים הישראלים. ראשית, התמהיל בקניונים אשר הולך ומשתנה – חנויות בגדים ונעליים מסורתיות מפנות את מקומן לחנויות מעוצבות שמוכרות מלבד המוצר עצמו חוויה ומנגד כניסה של יותר מזון ובילוי כאשר בולטת בעיקר החזרתם של בתי הקולנוע אל הקניונים. הקמעונאיות ובראשן פוקס עם טרמניל X אתר האונליין המרשים של הקבוצה גם הן בוחנות מודלים שונים של התמודדות וכמובן שיכולים להשתמש בפלטפורמה של אמזון עצמה למכור את מוצריהן.

"בשורה התחתונה, כמובן שכניסת אמזון לישראל אינה בשורה חיובית לחשודות המידיות – חברות הקניונים (עזריאלי, מליסרון, ביג) ולקמעונאיות האופנה (פוקס, קסטרו, גולף, דלתא) אולם, השילוב של זמן ההתארגנות שניתן לחברות יחד עם התחרות השווה בגזרת תשלום המע"מ תמתן בצורה משמעותית את הפגיעה בהן בטח ביחס למה שראינו בארה"ב", סיכם לוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker