לא רק באירלנד: שלטונות המס בארה"ב תובעים מפריגו 843 מיליון דולר

רשות המסים האמריקאית טוענת שהחברה הבת אלאן ביצעה תכנון מס אגרסיבי ושילמה תמלוגים נמוכים לחברה בת אמריקאית כדי למזער תשלומי מס

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל פריגו
מפעל פריגוצילום: Amir Cohen/רויטרס

מניית פריגו נופלת ב-9% ומאבדת 645 מיליון דולר משווייה לאחר שהחברה דיווחה על קבלת הודעה מרשות המסים האמריקאית (IRS), שלפיה היא פותחת מחדש את הדו"חות שהגישה החברה הבת של פריגו -Athena Neurosciences  - בין 2011 ל-2013. IRS הגישה לפריגו שומה מתוקנת על סכום של 843 מיליון דולר. סכום זה כולל תשלומי מס נוספים וקנס של 40%.

התביעה מתייחסת לתחשיבים שהגישה אתנה ל-IRS כשעוד היתה בבעלותה של החברה האירית(אלאן) Elan . על פי השומה המתוקנת, אלאן שילמה לאתנה נוירוסיינסס תמלוגים קטנים מדי על הזכות להשתמש בקניין הרוחני שפיתחה אתנה. הקניין ברוחני המדובר היה הבסיס לפיתוח התרופה Tysabri לטיפול בטרשת נפוצה, ששווקה במשותף על ידי חברת אלאן האירית וחברת ביוג'ן איידק. השימוש לכאורה במחירי העברה מעוותים נועד "להסיע" את הרווח משיווק טיסברי לאירלנד, שבה נהוג שיעור מס חברות של 12.5% שנמוך משמעותית בהשוואה לשיעור מס חברות של 35% שחל בארה"ב, לפני רפורמת המסים של טראמפ.

לטענת IRS, אלאן הייתה אמורה לשלם תמלוגים של 24.7% ממכירות טיסברי לאתנה, בעוד שבפועל שילמה אלאן לאתנה שיעור תמלוגים נמוך מ-12%. פריגו מתכננת לפנות ישירות בערעור לרשות המסים האמריקאית בניסיון לשכנע אותה ששילמה מסים על בסיס מחירי העברה שהתבססו על מחקר ובמקביל היא בוחנת אפשרות לפנות לפורום משותף של רשות המסים האמריקאית ורשות המסים האירית שהוקם על פי אמנת המס המשותפת.

הפנייה לפורום המשותף תנסה לשכנע שמחירי העברה שבהם השתמשה אלאן היו סבירים ושגם אם יוחלט על חלוקת רווח שונה בין אלאן לבין אתנה, יסכימו שלטונות המס האירים לתת לאלאן החזר על תשלומי המס הנוספים שתשלם לרשות האמריקאית וזאת כדי לא להגיע למצב של כפל תשלומי מס. עם זאת, נראה שתגובת שוק ההון משקפת הערכה שפריגו תידרש לשלם את מלוא סכום המס הנוסף שדורשת הרשות האמריקאית, כולל תשלום קנס כבד של 40% ואינה מעריכה שהסכום יירד משמעותית בהתדיינות מול שתי רשויות המס.

אלאן נרכשה על ידי פריגו בדצמבר 2013 בעסקת מזומן ומניות של 8.6 מיליארד דולר, כך שפריגו מוצאת את עצמה שוב בעמדה שבה היא נתבעת לשלם סכומי עתק עבור תכנוני מס שנעשו על ידי אלאן טרם רכישתה. פריגו דיווחה בדצמבר 2018 שרשות המסים האירית שלחה לה שומה מתוקנת שבה היא תובעת ממנה לשלם 1.6 מיליארד יורו (1.8 מיליארד דולר).

רשות המסים האירית טוענת שאלאן פארמה היתה צריכה לשלם מס רווח הוני של 33% ולא מס רווח פירותי של 12.5% כפי ששילמה בפועל על העסקה מאפריל 2013, שמונה חודשים לפני שנרכשה על ידי פריגו. במסגרת העסקה, מכרה אלאן 50% מהזכויות בקניין הרוחני של התרופה טיסברי לחברת ביוג'ן איידק תמורת 3.25 מיליארד דולר במזומן ותמלוגים מדורגים של 12%-25% על מכירות התרופה. בעקבות קבלת הדרישה, קרסה מניית פריגו ב-29% ביום מסחר אחד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker