תשובה רוצה עוד מהים הצפוני: דלק קרובה לרכישת שדות נפט וגז בכ-2 מיליארד דולר

איתקה, החברה הבת של קבוצת דלק, הגישה הצעה לרכישת שדות גז ונפט משברון ■ החברה צפויה לממן את הרכישה באמצעות שילוב של הלוואות בנקאיות ומקורות עצמיים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: דודו בכר
ערן אזרן

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק , ממשיך לפעול להרחבת פורטפוליו הנכסים בים הצפוני שבבריטניה - צעד מקדים לקראת הרישום האפשרי של דלק בלונדון. דלק, באמצעות החברה הבת איתקה (Ithaca), הגישה הצעה בהליך המכירה שמנהלת שברון לרכישת שדות גז ונפט בתמורה מוערכת של 2-1.8 מיליארד דולר.

הליך המכירה נוגע בין היתר, לנכסי הנפט והגז אלבה, אלדר, קפטן, אלגין/פרנקלין, ארסקין, ג'ייד וכן פלטפורמת ההפקה בריטניה. לפי "רויטרס", דלק גברה בהליך על כמה מתחרות, בהן קונסורציום חברות הכולל את פרמייר אויל, קרן ההון סיכון האמריקנית אפולו גלובל ואת יצרנית הפטרוכימיה הבריטית Ineos Group.

בדיווח הבוקר (א') לבורסה ציינה דלק שככל שההצעה תתקבל, איתקה צפויה לממן את הרכישה באמצעות שילוב של הלוואות בנקאיות בתנאי נון ריקורס ומקורות עצמיים. נכון לסוף 2018, בקופת איתקה היו 17 מיליון דולר בלבד, ונכסים שוטפים בשווי 182 מיליון דולר. יתרות הנזילות של דלק הסתכמו בסוף 2018 בכ-281 מיליון דולר כמזומנים ונכסים פיננסים. דלק עולה ב-0.6%.

שברון דיווחה בתחילת החודש על הסכם לרכישת אנדרקו פטרוליום תמורת 33 מיליארד דולר, כחלק מתוכניתה לצאת מהים הצפוני, ולהתמקד בתעשיית פצלי השמן בארה"ב. אנדרקו פועלת באגן פרמיאן במערב טקסס וניו מקסיקו. האגן מכיל כמויות גז ונפט שיכולות לייצר אספקה לעשרות שנים באמצעות שימוש בטכניקות קידוח זולות בפצלי שמן. כדי לממן את העסקה, בכוונת שברון למכור נכסים בכ-20 מיליארד דולר.

דלק קבעה לעצמה לפני כמה שנים יעד אסטרטגי - התמקדות בתחום הגז והנפט כחברת חיפושים בינלאומית, וזאת על חשבון תחומים שאינם בליבת הפעילות. במסגרת התוכנית רכשה דלק את איתקה, שהיא מפעילת קידוחים (Operator), וכן זכויות בנכסי נפט במפרץ מקסיקו ובקנדה. במקביל, דלק פעלה למימוש נכסים שאינם בתחומי הגז והנפט, כשהמרכזי שבהם הוא חברת הביטוח הפניקס.

ב-2017 השלימה דלק את רכישת מלוא המניות של איתקה, בהשקעה מצטברת של 2.1 מיליארד שקל, לא כולל ערבויות בהיקפים של מאות מיליוני שקלים שהעמידה דלק לחברה. נכון לסוף 2018, עתודות הגז והנפט של איתקה, על פי ההערכה המיטבית (2P), הסתכמו בכ-91 מיליון חביות נפט או שווה ערך לנפט (BOE).

את 2018 סיימה איתקה עם הכנסות של 326 מיליון דולר, ורווח נקי חשבונאי של 100 מיליון דולר; לעומת הכנסות של 242 מיליון דולר, והפסד חשבונאי של 36 מיליון דולר ב-2017. פעילות הפקת הנפט הניבה ב-2018 עודף תזרימי של 177 מיליון דולר, עם הפקה ממוצעת של 16 אלף חביות נפט או שווה ערך לנפט ביום, גבוה מקצב של 13.6 אלף ב-2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker