מחזיקי אג"ח אפריקה יכריעו: למי למכור את חברות המפעיל?

המחזיקים יבחרו למי למכור את אחזקת אפריקה בחברות המתפעלות כבישים ומנהרות בישראל - לחברות הביטוח הכלל והפניקס, לקרן קיסטון של רוני בירם וגיל דויטש או לדור אלון של מוטי בן משה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
כביש 6
כביש 6צילום: עופר וקנין

מחזיקי איגרות החוב של אפריקה יתכנסו מחר (ב') במלון לאונרדו סיטי טאוור ברמת גן, בכדי לדון בשלוש ההצעות שעומדות בפניהם למכירת אחזקותיה של אפריקה בחברת קנדה ניהול כבישים מהירים ובחברות המפעיל (קבוצה המתפעלת את כביש 6, מנהרות הכרמל בחיפה, כביש 431, נתיבי איילון מודיעין ונתיבי הצפון). 

מחזיקי איגרות החוב של אפריקה מנסים להשיב לעצמם חוב עצום של כ- 1.8 מיליארד שקל על ידי מכירת הנכסים המהותיים של החברה. כעת הם יכולים להתעודד מכך שלפניהן מונחות שלוש הצעות, אף כי ההפרש הכספי בינהן נמוך מאוד.

בין המתמודדים על הנכסים ניתן למצוא את קרן היזמות והתשתיות שבהקמה קיסטון, המנוהלת על ידי רוני בירם, גיל דויטש ונבות בר - שתנסה לגייס בבורסה כספים על סמך הנכס שאותו היא מעוניינת לרכוש; חברת דור אלון, הנשלטת על ידי מוטי בן משה, שמנסה להציל חלק מכספי הפיקדון שעליהם היא נלחמת בבית המשפט; וחברות הביטוח הכלל והפניקס, שמעוניינות להחזיק בנכס עם פעילות ארוכת טווח והכנסות יציבות.

ההצעות ניתנו לשתי חברות המחזיקות בנכס - חברת אפריקה ישראל, הנשלטת באופן לא פורמלי על ידי מחזיקי איגרות החוב של אפריקה ומחזיקה ב-35.5% ממניות המפעיל; וחברת אלון, שמחזיקי איגרות החוב השתלטו על נכסיה במסגרת הסדר ומחזיקה ב-29% ממניות המפעיל. שלוש ההצעות נעות סביב סכום של 336-335 מיליון שקל וחלוקת המזומנים שנותרו בקופה. 

על סמך ההצעות שניתנו, ספק אם בן משה יצליח לקבל את אמון מחזיקי איגרות החוב של אפריקה - הוא רב עם המחזיקים על כספי פיקדון בסך 90 מיליון שקל, אותם מסר כחלק מהסדר החוב שהתפוצץ. לכן, נראה כי ההתמודדות האמיתית תהיה בין חברות הביטוח הכלל והפניקס (שנמצאות בניגוד עניינים מסוים בשל אחזקה גם בחוב של אפריקה) לקרן קיסטון, שטרם גייסה את הכסף בפועל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker