טבע נכשלה בניסוי בתרופה לטיפול בכאב ראש מקבצי

לפני כשנה הפסיקה טבע את הניסוי בתרופה שנועדה לטיפול בכאב ראש מסוג אחר, וכעת - הודיעה על הפסקת הניסוי הנוכחי ■ נזאת לאחר שגילו סבירות נמוכה לשינוי בממוצע השבועי של מספר התקפי כאב ראש מקבצי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
כאב ראש
צילום: Getty Images IL
יורם גביזון

חברת טבע מפסיקה את הניסוי הקליני לשימוש ב-Fremanezumab, המיועדת לטיפול בכאב ראש מקבצי ארעי בשלב השלישי. זאת לאחר שניתוח היתכנות של הניסוי גילה שיש סבירות קטנה להשגת היעד העיקרי של הניסוי: שינוי בממוצע השבועי של מספר התקפי כאב ראש מקבצי בארבעת השבועות של הטיפול, בהשוואה למספרם בנקודת המוצא של הניסוי. 

טבע הפסיקה ביוני 2018 את הניסוי הקליני בתרופה, המיועדת גם לטיפול בכאב ראש מקבצי כרוני, אך היא ממשיכה בניסוי הקליני בשלב השני של טיפול בכאב ראש פוסט טראומטי.

מפעל טבע בכפר סבאצילום: עופר וקנין

כאב ראש מקבצי הוא תופעה שממנה סובל פרומיל מהאוכלוסייה, מרביתם גברים מעשנים. כאבים מסוג זה מתאפיינים בכמה אירועי מיגרנה קצרים יחסית ובעלי עוצמה גבוהה יותר ממיגרנה רגילה, שמכונים בפי הסובלים מהם כאבי ראש אובדניים. זו היא תופעה מצומצמת יחסית, בהשוואה לשכיחותה של מיגרנה ארעית (מיגרנה שתוקפת את החולה עד 15 ימים בחודש) ומיגרנה כרונית (מיגרנה שתוקפת את החולה 15 ימים או יותר בחודש). היא נחשבת לתופעה חסרת מענה רפואי בהשוואה למיגרנה הארעית והכרונית.

ליאב אברהם, אנליסטית בסיטי, העריכה בעבר שמכירות השיא של Fremanezumab לכאב ראש מקבצי יגיעו ל-190 מיליון דולר לשנה, ורק מיעוט מהם מיוחס לכאב ראש מקבצי כרוני.

Fremanezumab היא נוגדן חד שבטי שנקשרת לחלבון הקצר של הגן CGRP וחוסם את גישתו לקולטן. CGRP מעורב בתהליך הביולוגי שיוצר את המיגרנה ובשנה האחרונה הושקו שלוש תרופות שכולן מבוססות על חסימת פעילותו: Aimovig של אמג'ן, Emgality של איליי לילי ו-Ajovy של חברת טבע, שהחומר הפעיל בו הוא Fremanezumab.

מניית טבע עולה ב-2.75% במסחר בבורסה של ניו יורק, בין היתר על רקע הערכתו של האנליסט רנדל סטניקי מ-RBC שמחיר המניה משקף תגובת יתר לסיכון שטבע תידרש לשלם סכום גבוה כדי להסדיר תביעות נגדה בעניין המעורבות לכאורה במגפת משככי הכאבים הנרקוטיים. אלה גרמו למותם של 47,800 אמריקאים ב-2017 כתוצאה ממנת יתר.

סטניקי מצטט הערכות של משקיעים שהחשיפה של טבע לתביעות בנושא נעה בין 3-1 מיליארד דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker