בזן בחוזה גישור עם תמר לפי מחיר של 5 דולרים ליחידת גז: "לא ניתן לבצע הליך תחרותי"

חברת בתי זיקוק תרכוש 0.5 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי לתקופה של חצי שנה, עד למועד בו מאגר כריש יחל בהפקה ■ כיום רוכשת בזן גז מתמר במחיר של 5.4 דולרים ליחידת גז

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעלי בזן במפרץ חיפה
מפעלי בזן במפרץ חיפהצילום: פנחס מועלם

מחירי הגז יורדים, אך עדיין אינם מגלמים משק בתחרות מלאה. חברת בתי זיקוק לנפט ( בזן ), שבשליטת החברה לישראל ו פטרוכימיים , דיווחה אמש (א') על הסכם גישור עם מאגר תמר לאספקת כמות חצי שנתית של 0.5 מיליארד מ"ק (BCM) של גז עד למועד שבו מאגר כריש יחל בהפקה.

עבור הגז תשלם בזן 15 מיליון דולר בחודש, או 90 מיליון דולר בחצי שנה - תמורה המגלמת מחיר של 5 דולרים ליחידת חום. מדובר בירידה של כ-10% ביחס למחיר הנוכחי שבו רוכשת בזן גז – 5.4 דולרים. נוסחת המחיר מבוססת על הצמדה לרכיב מחיר חבית נפט ברנט (Brent), וכן לרכיב תעריף ייצור החשמל כפי שנקבע על ידי רשות החשמל.

ב-2017 חתמה בזן על הסכם לרכישת גז ממאגר כריש, שבבעלות אנרג'יאן היוונות וקרן קרוג'ן ממארס 2021 – המועד שבו צפוי מאגר כריש להתחיל בהפקה. ההסכם הוא לאספקה של 17 BCM למשך 15 שנה, עם אופציה להארכה בשלוש שנים נוספות. בזן תשלם לאנרג'יאן מחיר שנע סביב 4 דולרים ליחידת אנרגיה – בצמוד לתעריף ייצור החשמל. ההסכם נחתם במקביל להסכמים דומים שחתמו חברות נוספות מקבוצת החברה לישראל – כיל ו-OPC.

בזן רוכשת כיום גז ממאגר תמר, בהתאם להסכם שנחתם ב-2012. ההסכם תקף עד ליולי 2020 – כתשעה חודשים לפני תחילת ההפקה מכריש. כלומר, בזן נדרשת לתקופת גישור של אספקת גז.

אסדות תמר ים תטיס
אסדות תמר וים תטיסצילום: AMIR COHEN/רויטרס

בזן ציינה בדיווח לבורסה כי המחיר בחוזה הגישור עם תמר אינו מגלם שוק תחרותי. כך נכתב כי "להערכת בזן, לא ניתן להגיע לכלל מסקנה כי הסכם תקופת הביניים נעשה בתנאי שוק, כיוון שעד למועד דוח זה בוצעה עסקה אחת בלבד בעלת מאפיינים דומים".

עוד הוסיפו בבזן כי "בנסיבות הקיימות לא ניתן לבצע הליך מקדים ובכלל זה, הליך תחרותי, בקשר עם העסקה, וזאת לאור העובדה שאין בנמצא ספק גז אחר בישראל שיכולתו לספק גז טבעי החל מסיום הסכם תמר הנוכחי, הינה יכולת מוכחת, שעמו יכולה החברה להתקשר לתקופת הביניים".

בהסכם החדש עם תמר נקבע כי בזן תוכל להאריך את החוזה בכל פעם לתקופה של חצי שנה, עד לתחילת הזרמת הגז ממאגר כריש - אך לא יותר מתקופה מצטברת של 8 שנים (עד ליולי 2028). במקרה של ביטול הסכם רכש הגז בין בזן לאנרג'יאן, ההסכם עם תמר יוארך לתקופה אחת של 12 חודשים, ככל שביטול ההסכם עם אנרגי'אן יתרחש לפני תום 2020 או לתקופה אחת של 18 חודשים, אם ביטול הסכם אנרג'יאן יתרחש לאחר מכן.

ההתקשרות בין בזן לתמר תובא לאישור בעלי המניות באסיפה כללית מיוחדת שתתכנס ב-28 במאי. בבזן ציינו כי "למען הזהירות" הוחלט להביא את ההסכמים לאישור בנטרול קולות בעלת השליטה (החברה לישראל), וזאת מאחר שלחברה לישראל עשויה להיות עניין אישי בהצבעה. העניין האישי קשור לכך שלחברות בקבוצת החברה לישראל עומדות עסקות עם תמר, וכן מחלוקות פתוחות עם תמר בקשר לעסקות גז (בוררויות).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker