אחרי העסקה: סומוטו תחלק דיווידנד של 65 מיליון שקל; בוחנת כניסה לתחום הקנאביס

החלוקה משקפת תשואת דיווידנד של 38% ביחס לשווייה הנוכחי ■ באחרונה הודיעה סומוטו כי תמכור את פעילותה בתחום השיווק באינטרנט לצביקה בארינבוים תמורת 50-37 מיליון דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צביקה בארינבוים
צביקה בארינבויםצילום: עופר וקנין

חברת הטכנולוגיה סומוטו , שמכרה באחרונה את פעילותה בתחום השיווק באינטרנט לצביקה בארינבוים, תחלק לבעלי המניות דיווידנד של כ-18 מיליון דולר (כ-65 מיליון שקל). החלוקה, כ-90 אגורות לכל בעל מניה, מגלמת תשואת דיווידנד גבוהה של כ-38% ביחס לשווי הנוכחי. בשנים האחרונות חילקה סומוטו כ-60.5 מיליון שקל, כך שהחלוקות מסתכמות בכ-120 מיליון שקל.

סומוטו, שמנוהלת בידי אסי יצחיאק (מנכ"ל וסמנכ"ל הכספים), היא חברת תוכנה גלובלית המתמחה בשיווק באינטרנט. החברה עוסקת בשיווק בווידאו, שיווק במובייל, והפצת אפליקציות במערכות ההפעלה PC, Android ו-iOS. מניית החברה עולה הבוקר ב-8% נוספים, לאחר שזינקה בחודש האחרון בכ-20%, ועלתה לשווי שוק של כ-170 מיליון שקל.

בשבוע שעבר דיווחה סומוטו כי הדירקטוריון אישר מכירת פעילותה לבארינבוים ושותפו מרק זלצמן. בארינבוים ישלם לסומוטו כ-36.7 מיליון דולר, בתוספת 48% מהרווח התפעולי התזרימי (EBITDA), בגין אפריל ומאי 2019, אך לא יותר מ- 1.5 מיליון דולר. כמו כן בארינבוים התחייב לתשלום של עד 11 מיליון דולר, על בסיס עמידה ביעדים, שישולם לסומוטו בתום 3 שנים מסגירת העסקה.

עם השלמת העסקה, תהפוך סומוטו לחברת מעטפת (שלד בורסאי), עם כ-45 מיליון דולר נטו בקופה. לצד חלוקת הדיווידנד, בחברה בוחנים אפשרות להיכנס לתחום פעילות חדש - קנאביס רפואי או תחום טכנולוגיות הרכב. בסומוטו ציינו כי תחום הקנאביס הוא "חדשני ומתפתח בקצב מסחרר. החברה רואה בו פעילות ממשית ובעלת פוטנציאל רב". ביחס לתחום טכנולוגיות הרכב צוין כי זהו "תחום פורץ דרך, המציע פתרונות אוטונומיים, מערכות בטיחות מתקדמות ואיסוף מידע".

"קבלת התמורה במועד השלמת העסקה צפויה להוסיף לקופת סומוטו כ-29 מיליון דולר. בהינתן השלמת מכירת נכסי סומוטו לחברה פרטית כפי שדיווחנו ועמידה מלאה באבני הדרך, ובטרם מיצינו תקופת ה-Go-Shop, סומוטו תחזיק בקופת מזומנים של כ-65 מיליון דולר, הכוללת את תמורת העסקה המלאה בכפוף לעמידה ביעדים וכן את יתרת המזומנים של החברה", אמר שוקי אברמוביץ, יו"ר דירקטוריון סומוטו.

עמוד 33 שוקי אברמוביץ'
שוקי אברמוביץ', יו"ר סומוטוצילום: אייל טואג

"על רקע זה החלטנו כי עם השלמת העסקה, כ-18 מיליון דולר, יותר מרבע מקופת המזומנים העתידית, וכ-40% מקופת המזומנים במועד השלמת העסקה, יחולקו כדיווידנד לבעלי המניות. בנוסף, לאחר השלמת העסקה נבחן כניסה לתחומי פעילות, אשר, להערכתנו, עשויים להציף ערך משמעותי רב. אנו משוכנעים כי היקף המשאבים הזמינים של החברה צפוי לאפשר לנו להפוך לשחקן מוביל בתחום הפעילות בו נבחר".

בעלי המניות בסומוטו – שהיא חברה ללא גרעין שליטה – שצפויים ליהנות מחלוקת הדיווידנד כוללים את בן גירון, ממייסדי סומוטו והמנכ"ל לשעבר, שמחזיק בכ-10.2% מהון מניות סומוטו. גירון התפטר מתפקיד המנכ"ל בסוף 2017 לאחר שסומוטו פירסמה אזהרת רווח, ובעקבות צניחה במניה. בעלי מניות נוספים כוללים את יעקב טננבוים (6.9%) צבי סול (6.6%), ובתי ההשקעות מיטב דש (7.5%) וילין לפידות (4.7%), שמכר באחרונה חלק מאחזקותיו.

סומוטו פירסמה תוצאות מקדמיות חזקות לרבעון הראשון של 2019, המשקפות המשך עלייה ב-EBITDA ובשיעורי ה-EBITDA בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. ההכנסות ברבעון הראשון של 2019 צפויות להסתכם בכ-11.5-12.0 מיליון דולר – בדומה לרבעון המקביל ב-2018. ה-EBITDA צפוי להסתכם ברבעון הראשון בכ-3.5-4 מיליון דולר, כ-32% מההכנסות; ביחס ל-EBITDA של כ-2.2 מיליון דולר, כ-19% מההכנסות, ברבעון הראשון של 2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker