טבע קיבלה אישור ראשון לתרופה לטיפול במנת יתר של משככי כאבים נרקוטיים

ההרשאה ניתנה כחלק ממדיניות ה FDA להאיץ את אישורי הגרסאות הגנריות לתרופה, ולשפר את נגישות המטופלים אליה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע
מפעל טבע בכפר סבאצילום: עופר וקנין

טבע קיבלה אישור מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לשווק גירסה גנרית ראשונה של התרסיס Narcan) Naloxone), לטיפול בתסמיני מנת יתר של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים) - כמו האטת הנשימה וחוסר תגובה של המטופל.

התרופה ניתנת בעירוי, בזריקה לשריר או בתרסיס לאף. היא החלה להימכר בארה"ב ב-2016, ורוקחים רשאיים לתת אותה ללא מרשם. אריזת שני תרסיסים עולה 130-150 דולר ללא כיסוי ביטוחי.

האישור לטבע ניתן כחלק ממדיניות ה-FDA להאיץ את האישורים של הגרסאות הגנריות לתרופה ולשפר את נגישות המטופלים אליה. שימוש במשככי כאבים נרקוטיים כמו אוקסיקונטין מורפין, היידרוקודון וקודאין הביא למגפה של התמכרות לתרופות אלו - 47,600 אלף אמריקאים מתו ב-2017 ממנת יתר, ו-1,000 בני אדם שסובלים ממנת יתר מטופלים מדי יום.

טבע היא אחת החברות שנתבעות בגין חלקן בייצור ושיווק משככי כאבים נרקוטיים, כמו הגרסה הגנרית לאוקסיקונטין ומשככי הכאבים המקוריים של טבע Actiq ו-Fentora. המשפט שבו היא נתבעת צפוי להיפתח בסוף מאי 2019 באוקלהומה, והליך משפטי גדול יותר, שמאחד 1,500 תביעות, צפוי להיפתח בחודשים הקרובים באוהיו.

המכירות של גרסת התרסיס של Narcan, שפותח על ידי חברת Adapt Pharma, הסתכמו ב-41.7 מיליון דולר ממחצית אוקטובר 2018 ועד לסוף הרבעון הרביעי של אותה השנה. Adapt Pharma נרכשה במחצית אוקטובר 2018 על ידי חברת Emergent Biosolutions תמורת 635 מיליון דולר במזומן ובמניות, ותשלום נוסף של עד 100 מיליון דולר, שמותנה במכירות התרסיס Narcan עד ל-2022.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker